Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как популярните дестинации се справят с излишъка от туристи?

Снимка: БГНЕС


Задължителна резервация, лимит за броя на посетителите, временно и дори пълно затваряне. Това са част от мерките, които много туристически обекти по света налагат, за да ограничат последствията от масовите посещения. Как популярните туристически дестинации се опитват да се справят с излишъка от туристи, които нанасят щети на природното и културно наследство?

В отговор на тълпите от хора и шума редица държави решиха да повишат различни такси и да въведат ограничения в броя на посетителите, коментира Стоян Маринов, съпредседател на Варненската туристическа камара:

"Повишаване на данъците от туристите в дестинации като Венеция, Амстердам, Париж, Барселона, е свързано с т.нар. свръхтуризъм или пренасищане с посетители. Давам пример с Акропола в Гърция. Изследванията са показали, че максимално 21 хиляди души могат да посещават този обект. Поради тази причина те въведоха график или по-скоро регистрация на желаещите посетители, така че да могат да разпръснат този поток в рамките на деня и да не се прехвърля числото 21 хиляди в най-натоварените дни, защото това уврежда ресурса и създава напрежение между посетителите, дискомфорт и те остават недоволни."

Туристите в Париж плащат тройно по-висока такса за престой в хотел от началото на годината, в която френската столица е домакин на Олимпийските игри.

Барселона и Мадрид също обявиха, че обмислят повишение на съществуващите туристически такси, които се плащат в хотелите. 

От месец март Гърция въвежда нова туристическа такса "климатичен данък". Таксата ще е двойно по-висока от сегашната.

В Амстердам повишават туристическия данък до 12.5% от цената на хотелската стая. Така най-големият град в Нидерландия стана градът с най-висок туристически данък в Европейския съюз.

Венеция планира да въведе дневна такса още тази пролет като пилотна програма, уточни проф.Маринов:

"Във Венеция за една година минават 30 милиона посетители, от тях само 10 % или около 3 милиона нощуват в Стария град. Те се опитват много внимателно да въведат такса за  еднодневните посетители. Първоначалните им намерения бяха за 10 евро, накрая решиха да са 5 евро, но не през цялата година. Експериментално ще пробват в най-натоварените периоди - от 25 април до 5 май, уикендите на месец май и юни, първите уикенди на юли. Таксата ще бъде валидна за посетители от 8.30 до 16.30 ч. Туристите, които посещават Венеция след 16.30 часа се предполага, че идват за вечеря и ресторанти, и няма да плащат. "

Чуйте повече в прикачения звуков файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще се намерят ли скоро средства за ремонт на читалището в балчишкото село Гурково?

Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..

публикувано на 23.11.24 в 10:10

Първият робот в обществена библиотека у нас заработи във Варна

Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, който беше представен по време на честването на 20-годишнината на американския център, в присъствието на аташето по култура и образованието на Посолството на САЩ в България Ерик Брасил и заместник-кмета на Варна Павел Попов.  Роботът се казва Емма и е част от проект,..

публикувано на 22.11.24 в 15:31

Посланието на буквата К

Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без комромис по отношение на качеството на строителния продукт. Фирмата се отличава с непрекъснатия си стремеж за усъвършенстване като целенасочено търси предизвикателствата на иновативни и сложни в..

обновено на 22.11.24 в 13:56

Пореден неуспешен опит за избор на председател на НС, заседанието продължава в сряда

Отново не бе избран председател на Народното събрание. На балотаж останаха Силви Кирилов от "Има такъв народ" и Рая Назарян от ГЕРБ-СДС. Кирилов получи 101 гласа "за", а Рая Назарян беше подкрепена от 68 депутати.  Първия кръг гласуване протече както следва: Номинираната от БСП-Обединена левица за председател на 51-вото Народно събрание доц. Наталия..

публикувано на 22.11.24 в 13:46

Как да постигаме разбирателство при общуване?

Как можете да общувате по-добре с приятелите и родителите си, да подобрите комуникацията с околните и да се справяте в конфликтни ситуации? Обучителни тренинги по тези и други теми се провеждат в младежкото пространство ХамелеON във Варна, което се намира на ул. „Радко Димитриев“ 7А. Тренингите се водят от психолога Цветелина Николова и са..

публикувано на 22.11.24 в 11:03

15-годишният физик Кристиан Ивковски: Трябва да си благодарен за всичко в живота си

15-годишният ученик Кристиан Ивковски неотдавна спечели голямата награда от фондация "Георги Пейчинов" за постигнати високи резултати във физиката. Той бе отличен и с първа награда за средните училища в конкурса "Физиката през вековете", организиран от Съюза на учителите по физика и химия в рамките на годината на физиката.  Кристиан учи в..

публикувано на 22.11.24 в 09:25

До 7-годишна възраст децата изяждат толкова захар, колкото един възрастен човек за целия си живот преди век

Наскоро от Националния център по обществено здраве и анализи оповестиха едни доста тревожни данни, според които България е на трето място в Европа по относителен дял на децата с наднормено тегло, а 1/3 от първокласниците са със затлъстяване. Според експертите българчетата не спортуват достатъчно и прекарват твърде дълго време пред екран...

публикувано на 22.11.24 в 08:50