На Трифон Зарезан отбелязваме един от любимите си празници с традиционни обичаи, обединяващи ни около виното и лозята. По традиция на този ден се зарязва лозята, благославя се за добра реколта и се поръсва със светена вода. От отрязаните лозови пръчки, лозарите свиват венци, които закичват на калпаците си и отнасят в къщите си, за да ги поставят пред домашната икона. След това започват тържествата на празничната трапеза.
„Целият процес на винарството и лозарството отнема много време и търпение“, подчертава Стефан Балтаджиев, собственик на лозов масив до местността Побити камъни. Той споделя, че в този занаят е важно да се запази посоката и тенденцията за напредък, като подчертава важността на продажбата и популяризирането на виното и на външните пазари.
"По-малките производители се сблъскват с трудности при намирането на пазар за своите продукти", казва Балтаджиев.
По думите му проблемите в сектора са много сложни и не могат да се решат с една торба пари:
"Ние ще отгледаме лозето, обаче какво правим после гроздето? Те отиват в избите, ама те могат ли да го продават това вино? Проблемите са свързани и е необходима стратегия. И е много трудно да го разберат това лозарите. Някои протестират, че цената била ниска, ами просто защото на пазара има много грозде," обяснява Стефан Балтаджиев.
Тази година реколтата на бяло грозде е била много слаба, а бялото виното се купува повече, посочва Балтаджиев.
Винопроизводителят допълва, че любовта към виното винаги е била и продължава да бъде в сърцата на българите, като се предава през поколенията.
На днешния празник лозарят пожелава на читателите ни да седнат на трапезата, да се насладят на виното и да се сещат за хубавите моменти.
"Виното обединява хората и ги прави по-отворени едни към други", категоричен е Балтаджиев.
Подробностите чуйте в репортажа на Александър Йорданов:Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..