На Трифон Зарезан отбелязваме един от любимите си празници с традиционни обичаи, обединяващи ни около виното и лозята. По традиция на този ден се зарязва лозята, благославя се за добра реколта и се поръсва със светена вода. От отрязаните лозови пръчки, лозарите свиват венци, които закичват на калпаците си и отнасят в къщите си, за да ги поставят пред домашната икона. След това започват тържествата на празничната трапеза.
„Целият процес на винарството и лозарството отнема много време и търпение“, подчертава Стефан Балтаджиев, собственик на лозов масив до местността Побити камъни. Той споделя, че в този занаят е важно да се запази посоката и тенденцията за напредък, като подчертава важността на продажбата и популяризирането на виното и на външните пазари.
"По-малките производители се сблъскват с трудности при намирането на пазар за своите продукти", казва Балтаджиев.
По думите му проблемите в сектора са много сложни и не могат да се решат с една торба пари:
"Ние ще отгледаме лозето, обаче какво правим после гроздето? Те отиват в избите, ама те могат ли да го продават това вино? Проблемите са свързани и е необходима стратегия. И е много трудно да го разберат това лозарите. Някои протестират, че цената била ниска, ами просто защото на пазара има много грозде," обяснява Стефан Балтаджиев.
Тази година реколтата на бяло грозде е била много слаба, а бялото виното се купува повече, посочва Балтаджиев.
Винопроизводителят допълва, че любовта към виното винаги е била и продължава да бъде в сърцата на българите, като се предава през поколенията.
На днешния празник лозарят пожелава на читателите ни да седнат на трапезата, да се насладят на виното и да се сещат за хубавите моменти.
"Виното обединява хората и ги прави по-отворени едни към други", категоричен е Балтаджиев.
Подробностите чуйте в репортажа на Александър Йорданов:Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..
Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, който беше представен по време на честването на 20-годишнината на американския център, в присъствието на аташето по култура и образованието на Посолството на САЩ в България Ерик Брасил и заместник-кмета на Варна Павел Попов. Роботът се казва Емма и е част от проект,..