Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Тодор Ганчев:

Участъци от Варненското езеро са замърсени с мед, олово и арсен

Снимка: Румен Сарандев

В някои райони на Варненското езеро замърсяването с тежки метали е три пъти над нормата. Това показва мащабно изследване, извършено от учени в Техническия университет във Варна. Във фокуса на изследванията е химическият състав на тинята в езерото. Анализът е показал, че то е замърсено основно с мед, олово и арсен. Най-силно е замърсяването в района на стария плавателен канал и режещето (гробището) за кораби. Установени са и 17 зауствания. Всички са държавни, но не е ясно дали няма незаконни присъединявания от частни лица, каза ръководителят на екипа, извършил проучването, професор Тодор Ганчев. Има много и различни методи за почистване на тежките метали в тинята, като сред тях е използването на минерала зеолит или на растения, които абсорбират и неутрализират замърсяванията. 

Изследването на учените е обхванало две зони на Варненското езеро, уточни Ганчев. Едната обхваща областта, където плавателните канали свързват Варненския залив с езерото - в непосредствена близост до Аспаруховия мост. Втората зона обхваща пространство в близост до с. Казашко, допълни проф. Ганчев. И в двата случая са използвани водолази, които са събрали 140 дънни проби от тинята на езерото, анализирани в сертифицирана лаборатория в Бургас. Екипът е направил и цифрова карта на замърсяванията, както и анализ на замърсяването спрямо холандските норми, тъй като такива у нас няма. 

Варненското езеро се замърсява главно заради корозията на потънали плавателни съдове, смята ръководителят на проекта. Замърсяванията са скупчени на определени места - там, където има човешка дейност, категоричен е той. 

Какво би се случило с екосистемата на Варненското езеро? Сценариите са три, посочва проф. Ганчев.

Ако нищо не се предприеме, замърсяването и натрупванията ще продължат, а езерото ще стане непривлекателно. Засега обстановката е тревожна само на някои места, но това би могло да ескалира, смята ръководителят на проекта.

Ако държавата и Община Варна предприемат минимални усилия за спиране на основните източници на замърсяване, това би довело до сценарий, в който екосистемата бавно ще започне да се пречиства.

Третият сценарий, прогнозира проф. Ганчев, е да се вземе опита на други държави и цялата общност да се ангажира с почистването на Варненското езеро. 

Подробностите чуйте от разговора на Валери Великов с проф. Тодор Ганчев:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Връчиха отличията на лауреатите от НК "Морето, морето, морето..."

На тържествена церемония в Младежки дом – Варна, днес бяха връчени отличията на призьорите в XIX Национален конкурс за компютърна рисунка „Морето, морето, морето…“. Специалната награда на г-н Благомир Коцев, кмет на Варна, отиде при Борил Панчев от школа по графичен дизайн "Велани" при ЦПЛР - Общински детски комплекс, гр. Варна. Специалната награда на..

публикувано на 23.11.24 в 15:16
доц. Наталия Киселова

Наталия Киселова: Трябва да попълним "домовата книга", без да чакаме решението на КС

Има връзка между бавенето на избора на председател на НС и предстоящия избор на нов главен прокурор. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна депутатът от „БСП Обединена левица“ Наталия Киселова. Велислав Величков: Изборът на председател на НС се протаква, за да стане Сарафов главен прокурор Доц. Киселова съобщи, че..

публикувано на 23.11.24 в 13:40
Божидар Божанов

Божидар Божанов: "Санитарният кордон" около Пеевски ще е първа точка в разговорите с ГЕРБ/СДС

В писмото, което ГЕРБ изпратиха днес до ПП/ДБ не се споменават конкретни имена за председател на парламента и премиер. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна Божидар Божанов от ПП/ДБ. Той подчерта, че ще се отзоват на поканата за среща с първата политическа сила в Народното събрание и първата точка, което ще предложат за обсъждане ще..

публикувано на 23.11.24 в 13:15
Христо Рафаилов

Христо Рафаилов: С над 13 млн. лв. ще нарастнат приходите след увеличението на такса битови отпадъци

В началото на тази седмица Община Варна предложи актуализация на общински такси и цени на услуги. Сред тях такса битови отпадъци, таксите за технически и административни услуги, строителните разрешителни, таксите за ползване на тротоари и терени за разполагане на строителни материали. Според администрацията, п овишаването на цените не е..

публикувано на 23.11.24 в 12:52

Възстановено е движението по АМ "Тракия"

Напълно е възстановено движението по автомагистрала "Тракия", след верижната катастрофа тази сутрин между тежкотоварен автомобил и четири коли. Повече от три часа трафикът в района на област Пазарджик се пренасочваше през пътен възел Цалапица, което доведе до образуване на опашки от автомобили. При инцидента загина 49-годишна жена от София, а шофьорът на..

публикувано на 23.11.24 в 12:41
Атанас Илков

След приемането ни в Шенген: ГКПП-тата остават, но движението ще бъде облекчено

След приемането на България в сухопътния Шенген граничните пунктове ще останат, но движението на гражданите ще бъде облекчено, увериха от МВР. От силовото ведомство съобщиха още, че засиленият граничен контрол на границата с Румъния ще остане шест месеца. От януари не се очаква да има опашки от тирове, увери Илков. "В началото на 2025 година, когато..

публикувано на 23.11.24 в 12:28
Велислав Величков

Велислав Величков: Изборът на председател на НС се протаква, за да стане Сарафов главен прокурор

С протакването на избирането на председател на парламента се скъсява до минимум възможността да бъдат приети промени в Закона за съдебната власт, с които да се прекрати процедурата за избор на нов главен прокурор от орган с изтекъл над 2 години мандат. Бавенето е обвързано с избора на единствения кандидат за главен прокурор - Борислав Сарафов, на 16..

публикувано на 23.11.24 в 11:30