Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Тодор Ганчев:

Участъци от Варненското езеро са замърсени с мед, олово и арсен

Снимка: Румен Сарандев

В някои райони на Варненското езеро замърсяването с тежки метали е три пъти над нормата. Това показва мащабно изследване, извършено от учени в Техническия университет във Варна. Във фокуса на изследванията е химическият състав на тинята в езерото. Анализът е показал, че то е замърсено основно с мед, олово и арсен. Най-силно е замърсяването в района на стария плавателен канал и режещето (гробището) за кораби. Установени са и 17 зауствания. Всички са държавни, но не е ясно дали няма незаконни присъединявания от частни лица, каза ръководителят на екипа, извършил проучването, професор Тодор Ганчев. Има много и различни методи за почистване на тежките метали в тинята, като сред тях е използването на минерала зеолит или на растения, които абсорбират и неутрализират замърсяванията. 

Изследването на учените е обхванало две зони на Варненското езеро, уточни Ганчев. Едната обхваща областта, където плавателните канали свързват Варненския залив с езерото - в непосредствена близост до Аспаруховия мост. Втората зона обхваща пространство в близост до с. Казашко, допълни проф. Ганчев. И в двата случая са използвани водолази, които са събрали 140 дънни проби от тинята на езерото, анализирани в сертифицирана лаборатория в Бургас. Екипът е направил и цифрова карта на замърсяванията, както и анализ на замърсяването спрямо холандските норми, тъй като такива у нас няма. 

Варненското езеро се замърсява главно заради корозията на потънали плавателни съдове, смята ръководителят на проекта. Замърсяванията са скупчени на определени места - там, където има човешка дейност, категоричен е той. 

Какво би се случило с екосистемата на Варненското езеро? Сценариите са три, посочва проф. Ганчев.

Ако нищо не се предприеме, замърсяването и натрупванията ще продължат, а езерото ще стане непривлекателно. Засега обстановката е тревожна само на някои места, но това би могло да ескалира, смята ръководителят на проекта.

Ако държавата и Община Варна предприемат минимални усилия за спиране на основните източници на замърсяване, това би довело до сценарий, в който екосистемата бавно ще започне да се пречиства.

Третият сценарий, прогнозира проф. Ганчев, е да се вземе опита на други държави и цялата общност да се ангажира с почистването на Варненското езеро. 

Подробностите чуйте от разговора на Валери Великов с проф. Тодор Ганчев:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приютът за бездомни хора във Варна е почти препълнен, но няма да връщат бедстващи

96 човека са настанени в приюта а бездомни хора във Варна в момент, остават 4 свободни места. Заведението за временен подслон разполага с общо 100 легла, но заради влошеното време нуждаещите се няма да бъдат връщани, увери директорът на приюта Марко Марков. Той обясни, че при необходимост помещения като залата за тихи игри се преоборудва така, че в нея..

публикувано на 20.02.25 в 10:40
архив

Синята зона във Варна днес работи, всички автобусни линии са възстановени

„Синята зона“ от днес ще функционира в нормален режим във Варна, посочиха и от общинското предприятие „Общински паркинги и синя зона“. Пътната обстановката във Варна днес е спокойна. Основните пътни артерии и маршрутите на градския транспорт са почистени и са без заледявания, съобщиха от дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“...

публикувано на 20.02.25 в 09:57

В област Добрич няма затворени пътища, няма населени места без ток и вода

Няма затворени пътни участъци в област Добрич. Второкласните пътища са почистени до асфалт и се обработват срещу обледяване. Няма населени места с нарушено електрозахранване и водоподаване. Това каза заместник-областният управител на област Добрич Живко Желязков. През нощта 42 машини са почиствали пътната мрежа, добави той. Възможно е градският транспорт..

публикувано на 20.02.25 в 09:25

Пътищата в област Варна са проходими при зимни условия, в пет общини учениците са в дървена ваканция

Пътищата на територията на област Варна са проходими при зимни условия, предприети са мерки за опесъчаване. Третокласната и четвъртокласната пътна мрежа е почистена и се обработва срещу обледяване. Това  каза областният управител на Варненска област проф. Андрияна Андреева. На територията на цялата област Варна, благодарение на работата на аварийните..

публикувано на 20.02.25 в 09:10

Бяла, Дългопол и Долни чифлик остават в бедствено положение

Три общини остават в бедствено положение във Варненска област-Бяла, Дългопол и Долни чифлик. В Бяла две села - Дюлино и Попович са без ток повече от денонощие заради скъсан далекопровод, но има агрегати, които осигуряват електрозахранване, макар и с недостатъчно добро качество-каза Пеньо Ненов-кмет на общината. В Дългопол село Сава е без ток.  В..

публикувано на 20.02.25 в 08:13

Днес здравният министър открива обновената педиатрия в болницата в Добрич

Министърът на здравеопазването доц. Д-р Силви Кирилов ще открие днес обновеното Отделение по педиатрия в Многопрофилната болница за активно лечение в Добрич. Ремонтът е осъществен по проект „Светулка“ на Фондация „за Доброто“ и с финансовата подкрепа на общини в област Добрич и десетки дарители. Това е 11-то Педиатрично отделение в страната, което е..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Още една фирма чисти Варна от снега

Още една фирма се включва в снегопочистване и обработка на пътищата във Варна.  "Уредихме извънредния ресурс късно вечерта, като той ще обслужва главните пътни артерии в районите „Младост“ и „Владислав Варненчик“. Машините се предоставят от една от големите строителни фирми в града. Трудът й ще бъде заплатен с удръжката от такса „готовност“,..

публикувано на 20.02.25 в 06:31