Диана Бачкова и Светльо Димитров живеят с дъщеря си Лилия от 12 години в Лас Палмас, едната от двете столици на Канарските острови, но са от Варна. Имат работилница за яхти, бизнесът им върви, но носталгията по Варна и България остава.
Даниела Стойнова разговаря с тях за съдбата на една от емблемите на морска България - ветроходът "Калиакра", който беше учебен кораб на Военноморските сили, но от години вече стои на кея и заедно с фериботите е към Българския морски квалификационен център.
Поводът за този разговор е срещата на капитан далечно плаване Денчо Добрев - директор на Центъра, и заместник-кмета на Варна Павел Попов. Тогава Добрев поиска съдействие, за да може ветроходът да се ремонтира и да плава. След като слушат репортажа по радиото, Диана и Светльо се развълнуват толкова много, че не успяват да заспят. Това ги кара да се свържат с редакцията ни, за да коментират проблема и да се опитат да намерят решение. Емоцията им не е случайна - през 2010-а те участват с "Калиакра" в Регатата "Тол шипс" (в частта на пробега от Варна до Истанбул). Спомнят си как е изглеждал плавателният съд тогава и не могат да проумеят какво се случва 14 години по-късно. "Сърцата ни заболяха, защото спомените ни са за онзи красив кораб, развял българския флаг... ", сподели Диана Бачкова.
Според нея е абсурдно символ на Варна, национален символ, да има такъв проблем.
За да действа един кораб, той трябва да функционира. Нали ние сме морска нация - това, че мислим за морето, не е достатъчно, допълни Светльо Димитров.
Какви са вариантите за ремонт на кораба и как са готови да помогнат Диана Бачкова и Светльо Димитров? Чуйте в звуковия файл:
Дирекция „Превенции“ към Община Варна се включва с няколко различни инициативи във втория етап на Националната АНТИСПИН кампания, която ще се проведе от 14 до 21 февруари 2025 г. Участието на морската столица ще протече под мотото „Предай знанието, не вируса“. Основните цели на кампанията са привличане на общественото внимание и постигане на..
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..