Защо обаче българите продължават да се подлъгват и да се оплитат в мрежите на недоброжелателите, въпреки многобройните сигнали и информационни кампании за подобен вид измами? Темата коментира в ефира на Радио Варна психологът професор Христо Кожухаров. Според него, една от основните причини са емоционалните решения, базирани на желанието на хората да се сдобият с нещо евтино и изгодно.
"Тук го има и феномена "на мен никога не ми се е случвало нещо хубаво". Става дума за тази наивност, незрялост, липса на информация, завистта към другите, чувството, че ти не си подценен. И тогава някой ти предлага нещо, което ти идва наготово и което смяташ, че е заслужено и компенсация за това, че не са ми се случвали хубави неща", обясни професор Кожухаров. Той допълни, че в България сме на двете крайности - или сме прекалено мнителни и подкрепяме конспиративни теории или прекалено наивни.
Експертът посъветва да не се вземат емоционални решения. "При отлагане на дадено решение се включва рационалното мислене", каза проф. Кожухаров и допълни, че именно това може да ни предпази от измама.
Същият психологически инструмент използват и ало измамниците, чиито най-чести жертви са възрастните хора. Според професор Кожухаров от ключово значение в тези случаи са информационните кампании от полицията и публикациите в медиите. Въпреки тях обаче, ало измамите са всекидневни.
"Тези измамници уцелват много успешно ахилесовите пети на възрастните хора - техните деца и внуци. Възрастните хора не живеят за себе си, а за децата и внуците си и когато чуят, че е застрашено здравето им, са готови да дадат и последната си риза за да спасят близките си", коментира проф. Кожухаров. По думите му, често тези грешни решения са под стрес и се вземат много бързо - в рамките на секунди или минути. Това също се използва умело от измамниците.
Какво посъветва още психолога - чуйте в звуковия файл
От 28 април 2025 г. Българската народна банка пуска в обращение сребърна възпоменателна монета на тема „175 години от рождението на Захари Стоянов“ от серията „Българско възраждане“. Цената на монетата при пускане в обращение е 162 (сто шестдесет и два) лева. Монетата ще се продава в Българската народна банка – на две каси в София, пл. „Княз..
Днес е Светла събота . Това е шестият ден от Светлата седмица след Великден, когато всеки ден се славят Божията майка и светите апостоли. Седмицата е наречена така, защото Христос донася просветление и надежда за вечен живот на всички човеци. Тя се нарича още празна, заради забраната да се работи каквото и да е работа, както и Нова неделя,..
С тържество пред емблематичната сграда на ул. „Параскева Николау“ 7 Музеят по история на медицината към МУ – Варна чества 40 години от основаването си. Събитието събра представители на академичната общност, уредници, музейни работници, историци. Ректорът на Медицинския университет във Варна проф. д-р Димитър Райков поздрави екипа на музея и всички,..
Благотворителен кулинарен базар „Да отворим сърцата си за Кристиян“, организиран от самодейци в Балчик в навечерието на големия християнски празник, обедини десетки балчиклии в една кауза. Дарението е за Кристиян Костадинов - 26-годишен младеж от Балчик, страдащ от бъбречна недостатъчност. Сумата от 100 000 лв. е необходима за трансплантация на бъбрек в..
Единственият български военноморски офицер, който е стигнал до 67 градуса южна ширина, т.е. е прекосил Полярния кръг - кап. Теодоси Димитров, успява да опознае Антарктика. Българинът има възможността да трупа опит на Ледения континент и да се срещне със суровата природа, благодарение на шанса да бъде поканен на борда на аржентинския ледоразбивач..
Варна - „Най-добър град за живеене“. Помните ли тази титла, която имаше морската столица през 2007 г.? Сред критериите бяха: многото денонощни аптеки; магазините, които работят до късно; брой банкомати; учебни заведения; културен живот, но също и… “улични тоалетни”. По този критерий градът тогава получи 9 от 10 възможни точки. Днес в..
На 25 април Светата ни Църква отбелязва Светли петък. Този ден от Светлата седмица е посветен на възпоменаването на иконата на Божията майка "Живоприемни източник". На Светли петък, след литургията се извършва водосвет пред иконата на Божията Майка "Живоприемни източник", а ако местните обстоятелства позволяват се извършва шествие до водоеми..