Празникът на Баба Марта в българските традиции е символ на пролетта и носи пожелание за здраве и плодородие в началото на новия цикъл в природата. Първи март бележи идването на Баба Марта, митологичния образ в българския фолклор, олицетворяващ променливия месец март.
На 1 март се закичваме с усуканите бяла и червена вълнени нишки. Мартеницата е позната на по-голямата част от населението на Балканите, но главно българите са успели да я превърнат в предмет с обредно-художествена стойност, който с годините добива все по-голямо значение, като се вписва в културния живот на страната.
Един от пазителите на тази традиция е Теодора Иванова от Балчик. Своето сърце и благопожелания вплита във всяка една от ръчно изработените си мартеници. Позната е на съгражданите си като творец, отдаден на ръчното плетиво. Изкуството я прави жива, затова и то е нейно препитание.
На централния площад в Балчик в навечерието на най-българските празници тя е подредила своите творения, подсказани от вдъхновението и – от класически до доста нестандартни. „Идеята ми е да може всеки да си позволи да си купи ръчно плетена мартеница, защото там е магията“ – казва майсторката, чиито изделия започват от под левче и нагоре. За всекиго по нещо.
Зад всяка мартеница тя вижда човека, който ще я купи. Затова вкарва допълнително енергия и пожелания за здраве и благополучие. „Хората да се научат да отличат китайското производство и да предпочетат нещо правено на ръка“ – е целта на Тони. Тя не може да заложи на количество, но пък на оригиналност и идеи – в изобилие. Нейните Пижо и Пенда, пискюли, цветя, животинки, накити, играчки, изработени с много любов, ви очакват. Една от последните и хрумки е свързана с Трети март – сърце, изплетено с цветовете на българското знаме. Много подходящ подарък както за 1 март, така и за Националния празник. Мъжете пък могат да изберат тематични украшения за нежните си половинки като пръстен, фиба или гривна, а баби и дядовци да зарадват внучето с играчка – мартеничка: мечета, щъркели, зайчета и още изненади.
Чуйте още в звуковия файл;
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, сред които и варненски възпитаници, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ, съобщава БНР. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди..
Изминалият януари е бил най-топлият януари, измерван някога в света, по данни на европейската обсерватория "Коперник". По данни на НИМХ-Филиал Варна обаче не януари 2025, а този през 2023 година е бил най-топлият първи месец в годината досега за Варна, каза за Радио Варна синоптичката Венета Тодорова. По-топлите зими през последните..
На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..