Близо два часа заинтересовани страни обсъждаха днес проектонаредбата за финансиране на културните дейности в община Балчик. Вносителят Владимир Лафазански – общински съветник от коалицията "Продължаваме промяната – Демократична България", се аргументира, че приемането се налага в изпълнение на Закона за публичните финанси. Той уточни в отговор на въпрос, че не е запознат да има дадена препоръка за това към администрацията от финансово надзорна институция.
Всеобщо бе мнението, че е нужна наредба и обективност при отпускането на средствата, но и че така предложените текстове трябва да се прецизират, за да не доведат до по-големи спънки при организирането и провеждането на прояви от различно естество.
Валентина Георгиева – диригент и организатор на международния хоров фестивал „Черноморски звуци“ определи написаното като гилотина, по-сложна и от формата за кандидатстване с проекти към Национален фонд „Култура“ и ако догодина така предложената наредба е вече в сила, тя се отказва от събитието, с провеждането на което е ангажирана през цялата година повече от 10 години.
Сдружението „Музикален свят – Балчик“, което председателства, ще внесе детайлно предложенията си до вносителите на проектонаредбата.Мартин Кръстев – организатор на детския фестивал „Пясъчни творения“ подкрепя наредба, която би осветлила финансирането и изброи общини, където вече има действащи такива. Според него трябва да се финансира на база резултати. Идеята е да се разширява културата , не може да се ограничаваме с организатори само от Балчик, смята Кръстев.
Най-голямото опасение е, че местните сдружения няма да могат да осигурят изискваните 20 процента самоучастие и няма да успеят да се защитят утвърдените вече фестивали, които организират с подкрепата на общинския бюджет, защото ще бъдат изместени от НПО-та, усъвършенствали се в усвояване на общински бюджети в страната.
Съветникът Николай Колев също е за приемането на наредба, но да се изчака дали ще бъдат приложени ефективно текстовете, приети в други общини: „Като идея е добре да има регулация и ясен принцип, но в този вид трябва да има големи корекции, за да я подкрепя“.
Галина Гавраилова – общински съветник, член на комисията по култура и организатор на фолклорен фестивал "Море от ритми", подкрепя да има наредба, но в този вид би ощетила провежданите до момента мероприятия и дала възможност за злоупотреби от нови такива. "Важното в документа е какво ще ограничи, позволи и разреши проблемите", убедена е тя, че трябва да се коригира.
Вносителят Владимир Лафазански успокои, че текстовете са и шанс за увеличаване на финансирането, а фестивалите – запазена марка на Балчик, няма причина да бъдат отрязани. Всеки, който кандидатства за средства, ще трябва да се аргументира защо и каква е връзката с Балчик на даденото събитие.
Дискусията завърши с предложението още две седмици да се внасят предложения, които да бъдат взети предвид при окончателното внасяне на наредбата в края на месеца. Възможно е ако не бъдат изчистени спорните моменти, влизането и в дневния ред на ОбС да се забави, но целта е нормативният документ да се задейства за бюджет 2025 г.
Припомняме, че в проектонаредбата се предвижда средствата за финансиране на културни дейности в бюджета да се разпределят на конкурсен принцип, обособени в 4 Компонента: "Фестивали и значими събития", "Мобилност", "Гражданска активност" и "Произведения на местни писатели и важни за общината издания". Проектите ще бъдат оценявани от комисии, с участието на експерти, упражняващи дейност в сферата на културата. Целият текст е на сайта balchik.bg
Подробностите чуйте в звуковия файл:Илон Мъск изрази подкрепа за излизането на САЩ от НАТО, като заяви, че няма смисъл Америка да финансира отбраната на Европа, предаде "Блумбърг". Старши съветникът на американския президент Доналд Тръмп реагира на публикация в X , в която се заявява, че САЩ трябва да "излязат от НАТО сега!“. "Наистина трябва“, написа съоснователят и главен изпълнителен..
Русия обяви днес, че е превзела по едно село в Курска област и съседната украинска Сумска област, предаде ТАСС. В сводката, публикувана от Министерството на отбраната на Руската федерация, пише, че в частично окупираната от Украйна Курска област е превзето село Лебедевка в Суджански район. Съобщението, което не е проверено по независим път, бе..
Издирваният в Кула, Видинско, 20-годишен мъж е убит, предаде БНТ. Той беше в неизвестност от 4 дни. Става въпрос за убийство по особено жесток начин и опит за заличаване на следите. По информация на "По света и у нас" извършителите са двама и след убийството са напуснали страната в посока Сърбия, където са задържани. При обиск в дома им са намерени..
Един човек е загинал, а 26-ма са ранени при 22 тежки катастрофи в страната през изминалото денонощие, съобщиха от МВР. В София са регистрирани пет тежки и 16 леки катастрофи, при които са ранени шестима души. По данни на МВР за периода от 28 февруари до 6 март са проверени 100 099 моторни превозни средства. Извършен е контрол на 112 657 водачи и..
Ново проучване на Атинския университет подчертава реалната възможност за възникване на цунами в района между Санторини и Аморгос, съобщава уебсайтът Tovima. Проучването предупреждава, че макар сеизмичната активност да е известен фактор, свлачищата - както на сушата, така и под водата - също могат да предизвикат разрушителни вълни, като подчертава..
Обявеният като граждански протест в защита на българския лев в Добрич събра около двайсет човека, по-голямата част от които привърженици и членове на политическа партия. Подробности от Мая Райнова: С българските знамена в ръка недоволните жители на Добрич, събрали се на площад "Свобода“, изразиха несъгласието си страната ни да приеме единната..
С официална церемония и Поход на толерантността "Ние помним" в София бяха отбелязани 82 години от спасяването на българските евреи и почетена паметта на евреите, загинали в нацистките лагери на смъртта. Шествието започна от църквата „Св. София“ и достигна до Паметника на спасението в столицата. Начело застанаха председателят на Народното събрание..