В търсене на нови музикални преживявания няколко инструменталисти от Варна решават да отворят нова страница в културния живот на града. Това са Симона Донова (флейта), Филип Тахмисян (обой), Радостин Златинов (кларинет), Константина Тодорова (фагот), Илия Колев (валдхорна), Симона Велкова (цигулка), Ивайло Ангелов (виола), Нора Калчева (виолончело) и Емилия Янкова (контрабас). Те създават ансамбъл "По пътя на музиката" с цел да споделят с публиката любовта си към камерната музика. Идеята е това да се случи в поредица от концерти, в които съставът на ансамбъла да се променя според представяните произведения.
Началото на поредицата поставя концертът "Музиката на XIX век", който ще представи петима композитори: Лудвиг ван Бетовен, Луиз Фаренч, Луис Шпор, Габриел Форе и Йозеф Райнбергер. Желанието на музикантите е да предоставят на публиката достъп до по-непознати произведения, с което тя да се докосне до многообразието на класическата музика и да разшири познанията и интересите си в това изкуство.
Концертът "Музиката на XIX век" ще се състои на 7 март от 19 ч. във Военноморския клуб във Варна (бул. "Владислав Варненчик" 2). Билети могат да бъдат закупени само онлайн на този линк, а подробна информация за програмата е публикувана в страницата на събитието във Фейсбук.
Константина Тодорова, която е част от ансамбъл "По пътя на музиката" и съорганизатор на концерта, е фаготист в оркестъра на ТМПЦ - Варна и преподавател по фагот в НУИ "Добри Христов" - Варна. В предаването Улица "Събота" тя разказа повече за концепцията на концерта, историята на ансамбъла и бъдещето на сцената за класическа музика във Варна. Разговора с нея слушайте чрез плейъра в началото на статията.
Спектакълът "МУА У ТУПАН", който трябваше да бъде игран тази вече от 19,00 часа на сцена "Филиал", се отменя, поради заболяване на актьор, съобщават от Варненския театър. Билетите, закупени за 19 февруари, важат без презаверка за 17 март. При невъзможност да гледате "МУА У ТУПАН" на 17 март т.г. можете да презаверите билетите си за друг спектакъл от..
"Поклон, Апостоле!” е образователна инициатива в Музея на Възраждането – Варна на 18 и 19 февруари т.г. Музейните образователни уроци са подготвени за ученици от 1. до 12. клас, като са предвидени разнообразни дейности за всяка възраст. Целта е чрез интересно и приятно преживяване в музейната среда да се разшири знанието за живота и делото на..
Това е история за двама души, които в предишните си връзки са били много наранявани и се събират с надеждата да се отърсят от загубените битки и неизживените моменти в миналото - разказва Георги. - И когато двама души с такива съдби са заедно, те могат да преодолеят всяко предизвикателство, което се изпречи на пътя им - трябва само да намерят..
Сладка поезия с вкус на море. Така определя първата си стихосбирка „Солен карамел“ украинката Оксана Яковенко, която преди близо шест години любовта довежда в Балчик. Дни след празника на виното и любовта се състоя първата и официална среща с нейната публика и стиховете и – лирични, весели, тъжни, преживели разочарование и загуба. Поетичният и..
"Конклав" е филмът на годината според Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА. На 78-та церемония снощи трилърът, по романа на Робърт Харис, спечели още в категориите - най-добър британски филм, адаптиран сценарий и монтаж. Филмът разказва как след неочакваната смърт на папата, кардинал Лорънс е натоварен със задачата да ръководи..
Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..
Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.