Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радио Варна на 90 - епизод първи


От 24 февруари Радио Варна започна ново предаване - "Радио Варна на 90". 
В поредица от 11 издания, всеки месец по едно, се опитваме да разкажем накратко историята на Радиото, което тази година навършва достолепните 90.
Всичко това правим на базата на документи, които се съхраняват в Държавния архив във Варна. Водещи са журналистката Светлана Вълкова и Донка Николова – главен експерт в Архива.

Какви са различните периоди, през които преминава Радиото? Разказваме и за хората, предаванията, техниката, сградите, в които се е помещавало.
В първото издание започваме с предисторията – от радиолюбителите, за да стигнем до Ден Първи – тържественото откриване на 9 декември 1934 година.
През 20-те и 30-те години на миналия век държавата е монополист върху телеграфните съобщения, собствеността на предавателите, разпространението и създаването на радиопрограми. Както в целия свят обаче, така и в България, хората се интересуват от новите, модерни постижения и радиолюбителите започват активен организационен живот. В София се основава „Родно радио“, във Варна се създава Радиоклуб, а в Стара Загора - Клуб на радиолюбителите.

През 1933 г. във Варненската мъжка гимназия, в кръжока по физика, под ръководството на учителя Божилов, се правят опити за сглобяване на предаватели и демонстрации. В този кръжок участва и Димитър Кулев. Според неговите спомени той изработва предавател и с него прави първите предавания от Варна, от тяхната къща на улица “Братя Миладинови” 74, като поставя голяма чадърообразна антена на покрива.

По-късно Димитър Кулев сглобява втори, по-мощен предавател, и на 6 януари 1934 г., Бъдни вечер, се излъчва първото живо предаване - коледарски песни, в изпълнение на хор “Морски звуци”, с диригент Иван Стефанов.

На 9 юни 1934 г. Сдружение „Радиоклуб Варна“ е регистрирано във Варненския окръжен съд като дружество с идеални цели според Закона за юридическите лица.

На няколко от запазените в Държавния архив писма се вижда, че клубът има кръгъл печат с надпис "Радиоклуб Варна" и в центъра - изображение на радиопредавателна антена.

На 19 юли 1934 г. Министерството на съобщенията издава позволително на Радиоклуб Варна за инсталиране на предавателна станция и радиоклубът се обръща към кмета на град Варна за подкрепа на инициативата, за предоставяне на място за радиостанция.




В писмо до Варненския градски общински кмет от 2 август 1934 г. радиоклубът моли за съдействие общината да отпусне стаи в зала "Съединение" за ползване от клуба и да подпомогне уреждането им. Моли и за позволение да използва часовниковата кула за инсталиране на радио предавател.

„Смятаме, че общината не ще откаже да ни подпомогне с каквото може и затова се обръщаме към Вас, Господин кмете, и ни улеснете със следното: 1. Да ни отпуснат безплатно 3 от стаите в зала „Съединение“ и се ползваме от кулата на същата за постройка на антената и инсталациите и канцелария на Радио предавател Варна, като още Ви молим със средства на общината да бъдат почистени и измазани стаите, които ще ни се дадат годни за ползване, 2. Да ни се отпусне тоже за сега безплатно да се ползваме от градското електричество, което ще се стремим да пестим колкото е възможно, 3. Да ни се помогне в случай на нужда от общинските работилници.“

Общинската комисия взема решение, кметът одобрява и на радиоклуба са отпуснати помещения в зала „Съединение“. Софроний Георгиев и Христо Петров уреждат студиото и канцеларията.

На 16 август 1934 г. започва строежът на антена-предавател, като с тази задача се заемат Димитър Кулев и Игнат Пенев, които конструират 36-ватов предавател, тип “Майенер”.

Пробните изпитания започват през септември 1934 г. от 9, 11, 12 и 19 часа с различни по продължителност емисии, които съдържат новини, български народни песни, класическа и оперна музика.

Започва официалното излъчване на радио програма от град Варна.

„… Скоро Радио Варна ще се обади и първата негова дума ще е: „ВАРНА“… чрез него ще се чуват всичките хубости на Варна, рекламирането на курорта и пр., и пр.“




На 9 декември 1934 г. всички официални лица и по-видни граждани са поканени на тържество по повод официалното откриване на Радио-предавателната станция във Варна. В неделя от 10 и половина часа в зала "Съединение".

В концерта за официалното откриване, в ефир за първи път прозвучава специално написаният Марш на Радио Варна. Текстът е написан от Георги Георгиев, а музиката - от композитора Александър Кръстев, който е и пръв програмен ръководител на Радио Варна. 





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новият ден" на 10 май

Прокурорите от Апелативна прокуратура - Варна смятата, че проектозаконът за съдебната власт е изготвен без съобразяване с критиките на представителите на прокуратурата. В становище варненските прокурори твърдят, че в има противоречия в проектозакона. К оментар на апелативния прокурор Станислав Андонов в разговор на Даниела Стойнова.  Ще ви..

публикувано на 10.05.24 в 05:49
Chart

#762 ТОП 20 (10.05-17.05.2024)

публикувано на 09.05.24 в 13:19
Пейзажи от Варна

НА СВЕТЛО в четвъртък, 9 май

Каква е обстановката с боклуците в ромската махала на Варна   Максуда преди голямото почистване, което предстои там? Репортаж; Между 20 и 40 доброволци още се търсят за Маратон Варна. Надпреварата е тази неделя – 12 май. Интервю със Здравко Василев, който отговаря за набирането и разпределението на доброволците по трасето; Нови,..

публикувано на 09.05.24 в 11:36
Пейзажи от Варна

НОВИЯТ ДЕН в сряда, 8 май

Поредна серия от дни на безводие в с. Рогачево. За това ни сигнализираха постоянно живеещи в това населено място, които са на сухо от началото на месец май. Причината според тях е старата ВиК инфраструктура и невъзможността да се изгради нов водопровод, за да бъдат включени в него живеещите в района. Репортаж; Репортаж на Мартин Николов от..

публикувано на 08.05.24 в 06:01

"На светло" на Гергьовден

Жителите на варненското село Кичево празнуват Гергьовден с курбан за здраве. В църквата в селото, която е на 167 години, се отслужи света литургия. От 5 часа тази сутрин в двора на храма се вари курбан. Отговорник всяка година по приготвянето му е Пламен Георгиев. Не е местен, не е и именик, но почита Свети Георги и вярва, че българският  борбен дух..

публикувано на 06.05.24 в 14:00

НОВИЯТ ДЕН на 6 май с Иван Барбов

Христос Воскресе! Минути след изгрева на слънцето на Гергьовден, сутрешният екип на Радио Варна ви кани да отбележим заедно празника на любимите честоти. Тримата ефирни юнаци Иван Барбов, Александър Йорданов и звукорежисьорът Петър Венков ще заситят апетита на ранобудните слушатели с богато „радиоблюдо“ от интересни теми и ефирни..

публикувано на 06.05.24 в 06:13

В „Гравитация нула“ на 3 май

„Гравитация нула“ – 3 май 2024 година с Мартин Николов -   Църковните песнопения и съвременността – разговор с диригента на формация „Светоглас“ Милен Иванов; -   За Кафка и неговите „Метаморфози“ – радио лектория на Лиза Боева и Ицко Финци; -   Сборникът „Възкресения“ – повече от Благой Иванов; -   Професор..

публикувано на 03.05.24 в 13:06