Най-големите туристически сдружения у нас поискаха оставката на ресорния министър Зарица Динкова. Те настояват в отворено писмо, изпратено до медиите, тя да се оттегли от поста си.
"Категорични сме, че в Министерството на туризма е необходима спешна промяна. Несъгласни сме секторът да се управлява от некомпетентен министър, който не познава проблемите, спецификата и нуждите на бранша и не проявява никаква диалогичност в отношенията си с бизнеса. Водени от горното настояваме за министър на туризма да бъде избран човек, който познава проблемите на сектора, води диалог с него и знае как бизнесът и държавата да решават проблемите и да развиват българския туризъм. Зарица Динкова нито веднъж не защити интересите на бранша! От момента, в който тя заема поста, проявява фрапираща некомпетентност", посочват те.
Отвореното писмо е подписано от: Националния Борд по Туризъм (НБТ), Българска Хотелиерска и Ресторантьорска Асоциация (БХРА), Българска Туристическа Камара (БТК), Алианс на Туристическата Индустрия в България (АТИБ), Българска асоциация за туризъм (БАТ), Сдружението на Заведенията в България (СЗБ) и Българската Асоциация на Заведенията (БАЗ).
Според тях туристическият министър не е защитил бюджета за реклама на страната ни като туристическа дестинация. "Нещо повече – скандално и по необясними причини изключи от стратегията СПА-столицата на Балканите Велинград", допълват в отвореното писмо. По думите им, Динкова е отсъствала при обсъждането на бюджет 2024 и данъчните закони, свързани с него.
"Ресорното на г-жа Зарица Динкова Министерство на туризма не си даде труда да направи елементарен анализ на ползите от запазване на 9% ДДС. Това направиха браншовите организации, които с аргументи и цифри убедиха депутатите, че това е правилна мярка, която подпомага не само бизнеса, но и икономиката. В разгара на обсъжданията се появи абсурдният аргумент, че диференцирана ставка ДДС за хотелиерство и ресторантьорство противоречи на европейските правила. Г-жа Зарица Динкова наивно се прикачи към тази теза и опита да ни убеди, че води разговори с Европейската комисия. При свършен факт, прието вече ДДС и при положение, че ЕК няма нищо общо с темата. Още повече, че 23 страни от ЕС ставката за туризма е диференцирана. Г-жа Зарица Динкова по никакъв начин не защити диференцираната ставка за туроператорите, а това отново направиха браншовите организации. Г-жа Зарица Динкова показа пълно неуважение към туристическия бранш по време на Националния съвет по туризъм. Тя изчете написаните й опорни точки, след което изчезна за дискусиите. Некомпетентността на г-жа Зарица Динкова се разпростира до там, че дори не прави разлика между отделните браншове в туристическия сектор. При откриването на ски сезона в Пампорово тя обяви, че ДДС за хотелиерите било намалено до юни. Всъщност става дума за туроператорите. Зарица Динкова отказа да заеме твърда позиция по темата с ремонта на летище „Бургас“. Представители на туризма по Южното ни Черноморие вече изразиха опасения за начина и датите за бъдещия ремонт. Динкова обаче не застана зад интересите на туризма, а прехвърли топката към транспортното министерство. Работа на г-жа Динкова е да вземе отношение и да защитава българския туризъм по всяка тема, дори да не е пряко в нейния ресор. Като например да намери решение за ремонт на пътя Варна – Бургас, който е в окаяно състояние. И да настоява това да не се случва по време на активния сезон и да бъде съобразено с ремонта на летище „Бургас“. Зарица Динкова се скри при обсъжданията и гласуванията на Законопроекта за енергията от възобновяеми източници в морските пространства. Т. нар. перки, които се плануваше да бъдат поставени в близост до брега, застрашаваха съществуването изобщо на морския ни туризъм. Подопечното й министерство опита да замажа гафа си с разтегливо становище едва след като законопроектът беше приет на първо четене. За разлика от нея, Министерството на земеделието зае твърда и аргументирана позиция против. Множество забележки отправи и Министерството на околната среда и водите. И отново се наложи туристическият и рибарски сектори да се борят за туризма и поминъка на хиляди без министъра на туризма. И да търсят директна подкрепа от парламентарните групи, пред които да представят експертиза", допълват в отвореното писмо седемте асоциации и сдружения.
Те изразяват надежда, че бъдещият министър на туризма трябва да бъде "балансиран и позитивен, да притежава силни личностни и професионални качества за провеждане на ефективен маркетинг, реклама на дестинация България на международните пазари, да има способността да създаде цялостна нова визия за успешна секторна политика за българския туризъм, отчитайки неговия огромен икономически , инвестиционен потенциал и социална значимост".
През нощта ще е ясно и почти тихо, по крайбрежието ще духа слаб вятър от северна четвърт. Преобладаващите минимални температури ще са между 16° и 21°, по Черноморието 18° - 23°. П рез деня ще е слънчево, следобед горещо. Ще духа слаб до умерен вятър от източна четвърт. Дневните температури слабо ще се повишат и преобладаващите максимални във..
Десета - за този летен сезон, акция по заведенията край морския бряг, се проведе снощи. Инспекцията бе осъществена от служители на „Криминална полиция“ и екипи на Първо и Второ РУ. Целта на операцията отново бе установяване на малолетни и непълнолетни лица – без придружител, след 22 часа; установяване на лица разпространяващи наркотични вещества...
Албанската икономика е нараснала с 3.4% през първото тримесечие на 2025 г., а инфлацията се е задържала под целевото ниво. Основен принос за растежа имат туризмът, инвестициите и износът. Това заяви управителят на централната банка на страната Гент Сейко. Междувременно Представители на туристическия сектор настояват за реформа в..
Турция е похарчила рекордните 5,43 млрд. щатски долара за научноизследователска и развойна дейност през 2024 г., което представлява 1,51% от централния бюджет и 0,41% от БВП, който миналата година е възлизал на 1,32 трлн. щатски долара. Това стана ясно от данните на Турския статистически институт (TÜİK), съобщава БГНЕС. По-голямата част от бюджета..
Дни на отворените врати по повод 146-та годишнина от създаването на Военноморските сили на Република България ще има в Морска гара-Варна днес и утре. От 10.30 до 17.00 ч. граждани и гости на града ще могат да разгледат кораби и статичен показ на техника и въоръжение от състава на Военноморските сили. На 10 август, неделя от 9.00 ч. на Морска..
Нараства тенденцията на случаи на салмонела и чревни инфекции по Черноморието в активния летен сезон. През последните седмици здравните власти във Варна регистрират ръст на заболелите. От РЗИ отчитат, че с всяка изминала седмица случаите на стомашно-чревни инфекции и салмонела се увеличават, а една от причините за това са високите летни..
Кремъл потвърди, че руският президент Владимир Путин и американският му колега Доналд Тръмп ще се срещнат в Аляска за преговори следващия петък (15 август). Москва определи избора на мястото като „съвсем логичен“, предаде АФП. „Русия и САЩ са близки съседи, граничат помежду си“, заяви съветникът на Путин Юрий Ушаков. Датата и мястото на срещата..