Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обезвредиха откритата мина край Кабакум навътре в морето

3
Снимка: ВМС

Военни от Български Военноморски Сили (ВМС) обезвредиха плаваща мина край Варна. Тя беше открита в морето срещу плаж Кабакум. На място пристигна Противоминен кораб на ВМС и с помощта на минен ловец "Струма" от състава на Военноморските сили мината беше взривена на 900 метра безопасно разстояние навътре в морето.

Мината е била забелязана във водите на Черно море, на 250 метра от брега. 

Сигналът е подаден в Морския спасителен координационен център, съобщиха от пресцентъра на ВМС. На място военните моряци класифицират мината като котвена, тип „Ям“. Предвид малкото разстояние от брега, мината е изтеглена на безопасна дистанция навътре в морето и унищожена с контролиран взрив от специализирания екип на минен ловец ,"Струма". При унищожаването на мината са спазени стриктно мерките за безопасност.

Екипажът на минен ловец „Струма“ действа по указания на командира на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов. Военноморските сили продължават да поддържат готовност за противоминни действия, с цел осигуряване на безопасно корабоплаване в българските морски пространства.

Обезвреждането на морската мина край плаж "Кабакум" във Варна не е нанесло щети на плажната ивица. Това установи екип на дирекция „Контролна и инспекционна дейност“ на Министерството на туризма, който обследва района след обезвреждането.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургаският съд потвърди мерките за неотклонение на задържаните след инцидента в Несебър

Апелативният съд в Бургас потвърди мерките за неотклонение на задържаните след инцидента със загиналото при парасейлинг дете в Несебър.  Нови доказателства по случая  представи прокуратурата днес, предаде БНР-Бургас. Към делото са приложени фирмени документи, сред които книги за инструктаж и контролния талон на лодката, теглила парашута, от който..

публикувано на 28.08.25 в 18:06

Тол таксите поскъпват от септември

От 1 септември се актуализират цените на тол таксите за километър за превозните средства над 3,5 тона и максималната такса. С Постановление №20 на Министерския съвет от 31 март 2025 г. бе предвидено поетапно изменение на Тарифата за таксите, които се събират за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа, припомнят от Националното тол..

публикувано на 28.08.25 в 17:56

Контейнер за растителни отпадъци поставиха в района на „Евксиноград“

Втори контейнер за разделно събиране на растителни отпадъци беше поставен във Варна. Той ще обслужва живущите в района на „Евксиноград“, съобщиха от общинската дирекция „Екология и опазване на околната сред“. Съдът е разположен в близост до контейнерите за битови отпадъци в района на бензиностанцията, където се пресичат улиците „1-ва“ и „13-та“. Той..

публикувано на 28.08.25 в 16:24

За маркировката и магистралата

До месец юли 2025 г. на територията на страната са станали 3784 тежки катастрофи. Загинали са близо 240 души, а ранените са над 4700. Статистиката е на МВР. Спрямо същия период на миналата година тежките пътно транспортни произшествия са с близо 230 по-малко, а загиналите - с 11 по-малко. По-малко са и ранените - с 240 души. В данните на Министерството на..

публикувано на 28.08.25 в 15:02

Завръщането на касетите

В недалечното минало най-разпространеният музикален носител, бяха касетите. Онези, с магнитна лента. Със записана музика от двете страни. Слушането им дори беше един вид ритуал. Пускаш, изслушваш първата страна, ставаш, обръщаш касетата и изслушваш втората страна. А, спомняте ли си как ги пренавивахме? И с молив, и с онези шестостенни химикали, че дори и..

публикувано на 28.08.25 в 14:52

Варненският съд остави без разглеждане дело по жалба за строежа на "Град в града"

Варненският административен съд остави без разглеждане дело по жалба на "Амура сити" за спирането изпълнението на виза за строеж в район "Младост" във Варна. Става дума за шест урегулирани поземлени имота със смесено предназначение, уточняват от пресцентъра на съда. В жалбата е направено искане за спиране действието на виза за проектиране,..

публикувано на 28.08.25 в 14:26

Във Варна се изравнява броят на лекарите пред пенсия с този на младите медици

Изравнява се броят на младите лекари и на тези пред пенсионна възраст във Варна. Това сочат данни на Териториално статистическо бюро - Североизток. По възраст най-голям дял заемат лекарите между 55 и 64 години - 595(26.1%), а на второ място след тях са медиците до 35 годишна възраст, които са 579(25.4%). Общият брой на лекарите е 2 276, а лекарите по..

публикувано на 28.08.25 в 15:30