Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На всеки метър: Цигарените фасове вече са неизменна част от градската среда

Има ли глобени граждани за изхвърляне на цигарени фасове?


Цигарените фасове са навсякъде около нас. Срещаме ги всеки ден на улицата, по плажната ивица, в градинката пред блока и зад него, по детски площадки, в паркове или на пътното платно и спокойно можем да кажем, че са се превърнали в неизменна част от градската среда.

Наша проверка показа, че за краткото разстояние от Фестивалния и конгресен център до Радио Варна, имаше изхвърлени над 70 фаса. 

Община Варна е предвидила санкции за изхвърлянето на фасове в Наредбата за управление на отпадъците.

"За замърсяването с отпадъци на териториите за обществено ползване като улици, тротоари, площади, тревни площи и други, както и за изхвърлянето на отпадъци извън предназначените за целта специализирани съдове и замърсяването на пространството около тях, наредбата предвижда глоба в размер от 300 до 1000 лева за физическо лице и имуществена санкция от 1400 до 4000 лева за еднолични търговци и юридическо лице", обясни Татяна Керанова, главен инспектор "Управление на отпадъците" към Община Варна.

Цигарените фасове обаче попадат в графата маловажни случаи, за които се налагат глоби с фиш в размер от 10 до 50 лева.

Контролът по тази наредба се осъществява от общински служители, районните администрации и кметства и общинска полиция. Регулярни проверки се извършват и в заведенията. За изхвърляне на цигарен фас на улицата обаче, няма нито един глобен гражданин.

Когато забележат някой нарушител, някои други граждани пък ги наказват по свой си начин. Като Севдалина Христова, която има офис в центъра на Варна.

"Пред офиса спря кола, човекът слезе, изпуши си цигарата и я хвърли на земята. Аз му я върнах обратно в колата", разказа Севдалина. Същият този човек след време влиза специално при нея за да й каже, че си е извърлил цигарата където трябва.

Статистиката показва, че всяка трета цигара бива изхвърлена на улицата, а не в коша за боклук.

На един цигарен фас отнема между 3 месеца и 15 години да се разгради, обясни Татяна Керанова от Община Варна. По думите й, в един фас се съдържа целулозен ацетат, който представлява биопластмаса.

Според Диляна Якова, която е мениджър Регулации и устойчиво развитие в една от големите компании за производство на тютюневи изделия, хората, които осъзнават вредното въздействие на фасовете върху околната среда са едва 13%. В същото време, цели 75% от хората смятат, че филтърът е направен от памук или хартия и ще бъде отмит от първия дъжд.

Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Блясък, магия и приключения – мюзикълът „Аладин“ покорява сцената на Летния театър във Варна

Във все по-богатата програма на Варненския фестивал ‘‘Опера в летния театър‘‘ едно заглавие изпъква пред останалите. Мюзикълът ,,Аладин‘‘ е най-новата продукция на ТМПЦ – Варна и заедно с мюзикълите ‘‘Дух‘‘ и ‘‘Парижката света богородица‘‘ е лауреат на програмата на фестивала. С премиерата си на 18 юни мюзикълът покори сърцата на..

публикувано на 24.07.25 в 15:50

Три дни празник в Университетската ботаническа градина в Балчик

Три дни ще празнува своята 70-годишнина Университетска ботаническа градина – Балчик от 25 до 27 юли, когато ще се проведе арт изложение сред цветята. Събитието се организира съвместно с фондация „Добруджа – история, традиции, култура“, като ще бъдат представени занаяти, изкуства, лични срещи с творците, образователни работилници като тъкане,..

публикувано на 24.07.25 в 14:21

Изчезват ли паметниците на културата във Варна?

Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници .  Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот.  В същото време има и не малко примери за..

обновено на 24.07.25 в 10:16

Православната църква почита света Христина

На 24 юли честваме паметта на света великомъченица Христина.  Мъченицата Христина живяла през III век в град Тир, където баща ѝ, Урбан, бил владетел. Когато се родила, родителите ѝ ѝ дали името Христина, което не било според тяхното езическо мъдруване, а по Божий промисъл, предопределил живота ѝ в служба на Бога. Момичето било невероятно красиво и..

публикувано на 24.07.25 в 09:40

11-годишният пианист Антонио Паван: За мен музиката е felicità!

Клавирен рецитал изнесе в рамките на Международния фестивал "Варненско лято" снощи Антонио Паван.  Той е само на 11 години с българо-италиански произход, а биографията му вече е забележителна, репертоарът му се простира от барока до XXI век, свирил е в престижни зали в Италия, където живее, и в Европа, печелил е само първи награди от конкурси, често..

публикувано на 23.07.25 в 16:15

Фестивалното изложение "Порода - Любов" ще обедини природозащитниците на Варна

Предстои едно изключително вълнуващо и заредено с обич събитие във Варна, което ще събере на едно място представители на природозащитни организации, доброволци, любители на животните и всички хора със сърца, отворени за доброто. В събота, 27 юли, от 10:00 до 22:00 часа, на входа на Морската градина в морската столица ще се проведе фестивалното..

публикувано на 23.07.25 в 12:35
Модният експерт Румяна Димитрова в студиото на Радио Варна

Мока мус - цветът на 2025-а

Мока мус е цветът на 2025 г. - той създава усещане за лукс и мекота и напомня за кремчетата от детството ни. Именно този цвят диктува самата мода, а другите актуални нюанси на лято 2025 са ментово зелено, цвят праскова, съчетан с пастелно синьо, както и всички пастелни гами. Това обобщи за предаването "Новият ден" модният експерт Румяна Димитрова...

публикувано на 23.07.25 в 10:15