Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Капитан Димитър Димитров: Когато човек вярва, Господ му дава това, което му е необходимо

Капитан Димитров в църквата на връх Атон
Снимка: Личен архив на Димитър Димитров

Капитан Димитър Димитров, председател на Европейската асоциация на морските капитани и един от известните морски хора на Варна, ни повежда по пътеките на Атон. Всяка година минимум по два пъти в продължение на 10 години той посещава българския манастир „Свети Георги Зограф“. За вярата и харизанството, дарителство чрез труд за българския манастир на Атон и монашеския живот там разказва за Радио Варна капитан Димитър Димитров пред Валерия Василева.

Капитанът коментира, че може би животът му по корабите е изострил някои негови сетива и го е насочил към вярата. През 2013 година Димитров посещава Света гора за пръв път за празника Свети Георги. Той споделя, че първото му впечaтление за манастира е било уникално. „Ние сме земни хора и естествено първото нещо, което правим, е да обърнем внимание на материалното. Искаме да се снимаме и да пипнем всичко. И в един момент разбираш, че понякога започваш да нарушаваш някои правила на живота там, който е изключително различен от живота навсякъде другаде“, допълва той.

Света гора е една автономна монашеска република. Състои се от 20 манастира с игумени. Тя има гръцки губернатор, който управлява административно, а всичко друго е оставено на управление на монасите и игумените на манастирите. „Свети Георги Зограф“ в момента е единственият български манастир там. Димитров казва, че знаейки историята, човек може да стигне до вярата.

Капитанът допълва, че по време на първото си посещение в Атон си е купил сувенири и икони. Докато сега, ходейки там вече 10 години, не обръща внимание на тези неща. „Всичко е временно на този свят и човек трябва вътрешно да го осъзнае. Ако един човек наистина вярва, той никога няма да краде, лъже и прави лоши неща, защото знае, че дори и да се скрие зад ъгъла, някой отгоре го вижда. Това е една морална спирачка към вършенето на неща, които са извън добрите принципи“, посочва капитан Димитър Димитров.

Общуването с монасите му дава благодат. Той усеща промяната в себе си през последните години, като не отдава толкова голямо значение на всичко земно. „Когато човек вярва, Господ му дава това, което му е необходимо. Естествено му изпраща и изпитанията. Аз имам своите и до ден днешен и всеки ден ги имам. Ако приемеш всяко добро нещо, което се е случило, и благодариш на Бог и всяко лошо нещо приемеш като изпитание, което ти помага в бъдеще да се спасиш, тогава по-лесно приемаш нашия земен живот.“, коментира още капитанът.

На есенния празник, продължава разказа си Димитър Димитров, се прави лития с чудотворната икона на Свети Георги, и монасите казват, че който я носи, ще бъде здрав. Капитанът разказва, че понякога дори са ставали боричкания за нея. Димитров е на мнението, че дори само присъствието на литията носи здраве. Преди на Богоявление там са се хвърляли не един, а много кръстове, за да може всички поклонници да извадят кръста. А игуменът на манастира казва, че няма нужда човек да се бори за кръста. Достатъчно е да си потопи краката в светената вода. "Но ние сме хора и обръщаме внимание на материалното", споделя Димитров.

Димитров е посещавал всичките 20 манастира в Атон. Той разказва за пътя, който човек трябва да измине, за да се посвети на монашеството. Първо трябва да се премине през послушание, което продължава около 5 години, понякога и повече. Когато пита игумена защо трябва да са послушници толкова много време, те отговарят: "Тези, които са послушници, са имали семейства. Трябва да се уверим, че те са се отрекли от предишния си живот и се посвещават на Бог."  Там има много строги правила. Молитвата започва сутрин в 3 часа и продължава четири часа и половина. Месо се яде само по празници, а понеделник, сряда и петък са постни дни и не се яде и олио. Тогава монасите ядат само един път на ден, а в останалите дни - по два пъти. В храмовете няма електричество и осветлението е само свещи. Израствайки във вярата всички монаси започват все по-малко да контактуват с външния свят", споделя Димитров. Последната степен се нарича схимонашество. Тези монаси дават обет да ограничат контактите си до определен обем с външни хора, за да могат да се отдадат на молитвата.

За да се посети манастира, трябва да се премине през поклонничество, което трае четири дена или да се даде харизан труд, така нареченото харизанство. Когато Димитров е отишъл за пръв път на харизанство, е имало много малко желаещи. Впоследствие обаче то се е разпространило в България и в момента в края на годината се прави график, защото има много желаещи.

Въпреки, че не е задължително за харизанството, капитан Димитров разказва, че без да си навива аларма се събужда в три часа за молитва. 

В Зографския манастир се пази евангелието на Свети Патриарх Евтимий, ръкописното копие на История Славянобългарска и още значими документи. "Отец Климент винаги казва, че всички хора на 1 януари получават новогодишни подаръци, докато монасите получават своето послушание. Тоест какво ще вършат следващата година", разказва Димитров.

Димитров казва, че там хора не се раждат, а само умират. Тези, които са там, живеят един много различен живот. За капитана Атон е едно много важно място, защото чрез него можем да видим и усетим вярата. Той се надява харизанството да се пренесе и в България, за да съхраним това, което имаме. "Ако разберем, че нищо на този свят не е вечно и нищо материално няма да занесем там, където ще отидем един ден, начина на възприемане на света се променя. От там нататък самият човек се променя", допълва Димитров.

Целия разговор на Валерия Василева с капитан Димитър Димитров чуйте в прикачения звуков файл:



По публикацията работи: стажант-редактор Мария Колева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Станислав Стилянов: Травъл блогърството прави рекламата на България като туристическа дестинация по-ефективна

В Международния ден на туризма ви срещаме с пътешественика Станислав Стилянов, който е посетил множествто дестинации по света, както и познати и нетолкова познати места и кътчета в България. Всичките си пътувания той описва в своя туристически блог. С травъл блогърство Стилянов се занимава активно от 4 години и е член на Асоциацията на..

публикувано на 27.09.24 в 09:33

Johnny Hedlund (UNLEASHED): В дигиталния свят автентичността е все по-предпочитана

Интервю с Johnny Hedlund (UNLEASHED) В началото на годината шведските дет законодатели UNLEASHED изкараха сборник с парчета, записани преди да издадат първия си албум. 35 години и 14 албума по-късно с него бандата направи лек завой към началото. Един вид от „Before the Creation of Time“ наднича творческият потенциал на част от юношите бледни..

публикувано на 27.09.24 в 08:10
Антъни Лерма

Методика за подобряване функциите на ума и тялото въвежда ХамелеON

Методика за подобряване функциите на ума и тялото за възрастни и деца, въвежда в дейностите си варненската младежка организация ХамелеON към Сдружение „Няма невъзможни неща“. Тя се основава на движенията на източните бойни изкуства и помага за подобряване на координацията между лявото и дясното полукълба на мозъка. Нейн създател е Антъни..

публикувано на 26.09.24 в 07:00

Посланикът на Азербайджан: До края на годината се очаква Азербайджан да увеличи доставките на газ към България

Посланикът на Азербайджан в България. Н. Пр. д-р Хюсейн Хюсейнов беше на посещение във Варна. Това е първата визита на дипломата в морската столица. "Още с пристигането си  във Варна останах много впечатлен от морето, от хората, от атмосферата, които правят Варна очарователна. Уникалната архитектура, красотата на морето, хубавото време, което ни..

публикувано на 25.09.24 в 16:45

Павел Г. Веснаков: Историята от филма "Безветрие" е вдъхновена от реалния живот

Филмът "Безветрие" на Павел Г. Веснаков беше представен на фестивала "Златна роза" във Варна. Лентата разказва за син, който се завръща в чужбина, за да продаде апартамента на баща си, защото в имота ще се строи голф игрище. " Героят, за когото разказвам, попада в свят, нов за него... Героят,  накъдето и да се обърне, вижда и усеща едно и също нещо, от..

публикувано на 25.09.24 в 07:00

Травъл блогърите в България с изложба до Слънчевия часовник

Годишната изложба на Асоциацията на собствениците на туристически онлайн медии в България ще бъде открита днес от 18.30 часа до Слънчевия часовник във Варна. Тя е под надслов "България - магнетична и красива" и представя чрез снимки популярни и не толкова известни кътчета, сред които лазурни езера, драматични планини, дълбоки пещери, уединени..

публикувано на 24.09.24 в 08:15

Цветан Момчилов представя новия си албум "Полет"

Варненският музикант Цветан Момчилов продължава да предизвиква сетивата и духа на търсещите слушатели. На 11 септември той издаде новия си албум "Полет" , който съдържа пет композиции и е записан в Концертното и звукозаписно студио на Радио Варна. Използваните инструменти са роял, глас и няколко различни източни перкусионни инструмента, чийто..

публикувано на 23.09.24 в 11:48