Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Магдалена Легкоступ: Мечта на патриарх Неофит беше предметът "Религия" да стане част от задължителната училищна подготовка

Днес изпращаме Негово Светейшество - блажено починалия българския патриарх и Софийски митрополит Неофит. "Неговата благословия носеше много силен печат върху човека, когото благославяше", коментира в интервю за Радио Варна богословът проф. д-р Магдалена Легкоступ, декан на Православния богословски факултет на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". По думите ѝ част от нашата почит и уважение към него е да продължим делото му и да се борим религията да стане част от задължителната подготовка в училище. "В този предмет освен невероятните ценности, които религията предава, се получава изключително необходимата за всички времена религиозна грамотност, която предпазва от фундаментализъм, от тероризъм, както и от този синдром да не разпознаваме ученията - кои са класическите, кои са деструктивните спрямо обществото, духовни движения", допълни проф. Легкоступ. С нея разговаря Светлана Вълкова: 

В каква ситуация Патриарх Неофит става глава на Българската православна църква? Защото винаги и политическата, и социалната обстановка в една държава влияят върху църквата.

Негово Светейшество патриарх Неофит поема много тежък кръст - на обединител, на миротворец - във време, когато все още тежките проблеми на разкола бележат живота на църквата. Той като епископ и като митрополит, а после и като патриарх, носи този кръст с особено упование и с особен принос към Българската православна църква и българския народ. Защото именно на него се падна този тежък кръст - да примири, да обедини, и то не с някакви действия, носещи едно насилствено обединение, а с благост, мир и своята дипломатичност, която произлиза от неговата любов и искреност. 

Всички миряни, анкетирани за това с какво ще запомнят патриарх Неофит, първото, което казват е: "Той беше един изключително благ човек".

Това дори при случайния допир с него, въпреки че няма нищо случайно, го усещаше всеки, докоснал се до него. Очите, които са прозорец на душата, излъчваха тази благост. Неговата благословия носеше много силен печат върху човека, когото благославяше. Защото този прозорец на душата му - неговите очи, бяха проводник на божията благост. Това беше един истински монах, истински християнин, истински епископ, истински митрополит, истински патриарх, с когото наистина трябва да се гордеем. И не на последно място - един истински българин, който никога не забрави, че може църквата да е отделена от държавата, но църквата не е отделена от народа си.

Донесе ли някаква промяна той?

Тъй като в Христа истинската промяна носи мир, а не революции, точно това беше благодатната промяна. Времето, в което изострените противоречия на 90-те години отшумяха и останаха назад, и църквата започна да извършва своето дело в един мир.

Какъв човек, с какви качества трябва да бъде неговият наследник според Вас?

Това е труден въпрос, защото аз ще кажа личното си мнение. На първо място е важна диалогичността и тази приемственост в дипломатичността на Негово Светейшество. Работа с обществото, което се състои от семейства, т. е., насоченост към семействата. Религиозното образование в храмовете да се насочи към младите хора, които да възпитат своите деца в истината на вярата. И тук искам нещо да добавя, което забелязвам, че не се акцентира, във всичко, което имах възможност да слушам, което се коментира във връзка с кончината му - огромната му роля за религиозното образование в държавните училища. Негова мечта беше предметът "Религия" да стане част от задължителната подготовка. За съжаление това не можа да бъде достигнато до този етап. Но той не спря своите дипломатически срещи с всички министър-председатели с министри на образованието. Той много работеше в тази посока. Именно с неговото благословение се случи историческото дело на Българската православна църква да издаде учебници след 70-80 години пауза, тъй като последните учебници, които е издавала БПЦ, са били през 1936-1938 година и след което няма нищо и именно сега, в 21 век, вече са факт  12 прекрасни учебника със съвременни методи, с невероятен дизайн с много точно прецизирани богословски и художествени текстове, с прекрасно оформление, които са одобрени от министъра на образованието и българските деца от 1. до 12. клас могат да бъдат обучавани

Част от нашата почит и уважение към покойния патриарх е да продължим делото и да се борим религията да стане част от задължителната подготовка. България има такива странни разбирания, които категорично ни отделят от общността на страните-членки на ЕС, където изучаването на религията се смята за много съществена част от гражданското възпитание и се разглежда от Съвета на Европа като въпрос на националната сигурност. В този предмет освен невероятните ценности, които религията предава, се получава изключително необходимата за всички времена религиозна грамотност, която предпазва от фундаментализъм, от тероризъм, както и от този синдром да не разпознаваме ученията - кои са класическите, кои са деструктивните спрямо обществото духовни движения.

Бог да прости Негово Светейшество и вечна и блажена да е паметта му! 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шеф Марианна Александрова: Подготвям гастрономически хъб в Колежа по туризъм с достъп за външни посетители

Мениджмънт на туризма и развлекателния бизнес и Мениджмънт на хотели и ресторанти са двете специалности, които конкурентно поддържа и развива Колежът по туризъм към ИУ-Варна. Новост в обучението са кулинарните мастър класове, които провежда със студентите победителят в последното издание на кулинарния телевизионен формат Мастър шеф Марианна..

публикувано на 20.06.24 в 07:15

Картини без четка в Балчик отправят послания да сме в хармония с природата

За втора поредна година художничката Теодора Николова от Исперих гостува на Балчик. До 6 юли нейните творби ще бъдат експонирани в Художествената галерия под надслов "В хармония с природата". Откриването е от 17.00 часа във вторник. Тя представя една от най-древните и интересни живописни техники - енкаустика (восъчна живопис). Основен пластификатор..

публикувано на 19.06.24 в 08:20

Максим Ялнъзов: Музиката е огромна част от живота ми

След успеха на първата си авторска песен “Все по-далеч”, с която спечели второ място в категорията "Най-добър изгряващ музикант (дебют)" за 2023 година на наградите на класацията БНР Топ 20, Максим Ялнъзов представя втората си авторска песен “Без тебе няма любов”. Тя е посветена на музиката, която заема специално място в живота на младия изпълнител...

публикувано на 18.06.24 в 08:30
Жълтокрака чайка, позната още като Гларус

РИОСВ: Жълтокраката чайка не е защитен вид

Сигнали за набези на гларуси към хора, закупили си някаква храна, както и за това, че според тях числеността им е станала много голяма, получаваме всяка година в началото на лятото. Някои включително правят сравнение с Бургас, Барселона и други морски градове от където имат впечатления. На зеления телефон в Регионалната инспекция по..

публикувано на 17.06.24 в 08:15
Стела Николова

Стела Николова: Вече няма да взимаме решения, без да се допитаме до избирателите си

Когато се вземат решения в рамките на коалицията, това не трябва да става без санкцията на избирателите. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, депутатът от ПП/ДБ в 50-ото НС Стела Николова. „Тези избиратели, които ни подкрепиха миналата година, но не направиха това на тези избори не сме ги загубили, защото те не са гласували..

публикувано на 15.06.24 в 15:31

Петър Волгин: Изборите показаха, че хората не припознават политическата класа като изразител на техните интереси

Според новия евродепутат от партия „Възраждане“, Петър Волгин, всички парламентарни партии, както тези, които са участвали в управлението, така и тези в опозиция, трябва да си дадат сметка, че огромна част от избирателите не възприемат съществуващата политическа класа, като легитимни изразители на техните интереси. В обзорното предаване на Радио..

публикувано на 15.06.24 в 14:39

Галин Стоев: Живеем в трудно и мрачно време - време на поляризиране и взривяване на мостове

Режисьорът Галин Стоев представи своя спектакъл "Хага" на фестивала "Варненско лято".  Гротескната и зловеща фантасмагория е базирана на реални събития и хора, свързани с настоящата война в Украйна. Сюжетът представя въображаема версия на процес срещу руския лидер Владимир Путин и неговото обкръжение в Хагския съд за военни престъпления и..

публикувано на 15.06.24 в 07:10