Днес си спомняме за делото и заветите на патриарх Неофит. След кончината на патриарха се изписа и се изговори много - за неговите дела, както и за богатата му биография. Отвъд религиозното образование и църковната дейност, в светския живот той е известен и като певец, диригент и преподавател, а като духовен наставник - като защитник на всичко християнско, толерантен и спокоен ръководител.
Като такъв го помни и отец Василий Шаган, който го е познавал лично. "Запознах се с него още през 1991 г., когато за пръв път дойдох в България. Трябваше да му предам книги и се наложи да направя това лично. Още тогава бях впечатлен от неговия емоционален заряд, невероятна усмивка и великодушие", припомня си отец Василий Шаган.
По думите му патриарх Неофит винаги е показвал внимание към човека отсреща, а това негово качество се е наблюдавало независимо от висотата на отговорностите му.
Още една среща с патриарха не може да забрави отец Василий Шаган. Тя се осъществява по време на избор за варненски митрополит. "Тогава една група избиратели и вярващи от Варна помолихме за среща с Негово Светейшество и той веднага прие. Изслуша ни с невероятно чувство на такт и това, което чу от нас, вероятно до голяма степен се отрази на избора за варненски митрополит", каза Василий Шаган и допълни: "Светът не зависи само от хората, той зависи от Твореца, от Бог. А по някакъв начин божественият дух се проявява и със сигурност чрез конкретни хора, за да може да ни засвидетелства за истината, за да може да запази в хората надеждата. Ние в негово лице имаме един много ярък пример! Бог винаги ни праща такива ярки примери, стига да имаме възможността да ги различаваме".
След новината за кончината на патриарха става ясно, че изключително много хора са се впечатлявали от същността му, добави отец Василий. "Те са се впечатлявали от същността, която той изразяваше, без да е говорил много-много. Това, което трябва да научим от Негово Светейшество, е да се държим така помежду си, че никого да не притесняваме със своето авторитарно или надменно отношение към другия. Мисля, че Негово Светейшество ще се помни дълго като един истински пример. Като фар, от който всички ние имаме нужда", коментира отец Василий.
Целия разговор с него може да чуете в прикачения звуков файл:
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..