Днес си спомняме за делото и заветите на патриарх Неофит. След кончината на патриарха се изписа и се изговори много - за неговите дела, както и за богатата му биография. Отвъд религиозното образование и църковната дейност, в светския живот той е известен и като певец, диригент и преподавател, а като духовен наставник - като защитник на всичко християнско, толерантен и спокоен ръководител.
Като такъв го помни и отец Василий Шаган, който го е познавал лично. "Запознах се с него още през 1991 г., когато за пръв път дойдох в България. Трябваше да му предам книги и се наложи да направя това лично. Още тогава бях впечатлен от неговия емоционален заряд, невероятна усмивка и великодушие", припомня си отец Василий Шаган.
По думите му патриарх Неофит винаги е показвал внимание към човека отсреща, а това негово качество се е наблюдавало независимо от висотата на отговорностите му.
Още една среща с патриарха не може да забрави отец Василий Шаган. Тя се осъществява по време на избор за варненски митрополит. "Тогава една група избиратели и вярващи от Варна помолихме за среща с Негово Светейшество и той веднага прие. Изслуша ни с невероятно чувство на такт и това, което чу от нас, вероятно до голяма степен се отрази на избора за варненски митрополит", каза Василий Шаган и допълни: "Светът не зависи само от хората, той зависи от Твореца, от Бог. А по някакъв начин божественият дух се проявява и със сигурност чрез конкретни хора, за да може да ни засвидетелства за истината, за да може да запази в хората надеждата. Ние в негово лице имаме един много ярък пример! Бог винаги ни праща такива ярки примери, стига да имаме възможността да ги различаваме".
След новината за кончината на патриарха става ясно, че изключително много хора са се впечатлявали от същността му, добави отец Василий. "Те са се впечатлявали от същността, която той изразяваше, без да е говорил много-много. Това, което трябва да научим от Негово Светейшество, е да се държим така помежду си, че никого да не притесняваме със своето авторитарно или надменно отношение към другия. Мисля, че Негово Светейшество ще се помни дълго като един истински пример. Като фар, от който всички ние имаме нужда", коментира отец Василий.
Целия разговор с него може да чуете в прикачения звуков файл:
Документалният филм "Кой е професор Чирков" представя живота и постиженията на бележития българския хирург Александър Чирков. Филмът има за цел да разкаже, да съхрани и да предаде на бъдещите поколения делото на българския професор, създал съвременния облик и лечение на модерната кардиохиругия, изградил и най-добрата в България специализирана..
Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Участници в агро..
На 29 април светът отбелязва Деня на танца - празник на движението, културата и емоцията. Танцът е универсален език, който преодолява бариерите между хората и свързва сърцата им чрез ритъм, танц и изразност. В България културата за танцовото изкуство не е толкова разпространена, но отношението към балета е добро. Това каза танцьорът и хореограф..
Ротари клуб Балчик успешно осъществи инициативата "Здраве на екрана", която включва дарение на интерактивни монитори за МБАЛ Балчик и медицинския център. Целта на инициативата е да предостави вдъхновяващо и образователно съдържание за пациентите на болницата чрез видеа, посветени на здравословния начин на живот, правилното хранене, физическата..
Историята на днешния ден е свързана с капитан Кук, кораба „Индевър“ и Австралия. Предлагам да пробваме със забавната версия. В стил „истории, които няма как да чуете в училище“. Годината е 1770-та. Мястото — някъде в Тихия океан. Корабът е „Индевър“, а времето вероятно следобедно, защото нашият герой, капитан Джеймс Кук -..
Цветомир Върбанов-SemDD е видеооператор, продуцент и режисьор. Автор е на редица музикални видеоклипове и е продуцирал документалния късометражен филм "Disconnected" на режисьорката Мария Голубцова, с който участва на фестивала на българското документално и анимационно кино "Златен ритон" в Пловдив през 2024 г. Той е пътешественик с много и..
За поредна година известната в цял свят двойка египетски лешояди се завърна в България в гнездото си близо до град Провадия. Семейството пернати е известно у нас и зад граница, защото е едно от малкото, което можем да наблюдаваме на живо в YouTube, благодарение на инсталираната в гнездото им камера. Сътрудници на Българското дружество за..