Заразените с COVID-19 да се самоизолират за период до 14 дни по преценка на лекуващия лекар, регламентират нови правила, които влязоха в сила от 15 март тази година. Напрактика това означава, че COVID-19 вече се приравнява към обикновените остри респираторни заболявания, обясни за Радио Варна директорът на РЗИ-Варна проф. Цонко Паунов.
По неговите думи ежедневната практика показва, че COVID-19 вече не е толкова тежко заболяване и новите щамове не са толкова патогенни, съответно хората не достигат до тежки здравословни състояния. През последната седмица няма регистриран случай във Варна, а в предните седмици, които са били с по-големи пикове на заболеваемост, е имало до 22-24 случая на седмица.
Според проф. Паунов хората масово не се тестват за COVID-19, защото не се чувстват толкова зле, като преди две години.
Ако има регистриран случай на заразено дете в детска градина или ученикq ще се прилага стандартната карантина, като при други заболявания, при които децата посещават учебните заведения, но не се приемат нови ученици докато не изтече карантинния период, каза още проф. Паунов.
През нощта по преминаващ над страната студен атмосферен фронт, от север на юг ще продължи да нахлува чувствително по-студен въздух и ще има валежи от дъжд, по Южното Черноморие временно интензивни, които постепенно ще се примесват и на места ще преминават в сняг. Вятърът ще отслабне, във вътрешността временно ще стихне и ще се ориентира от северна..
Детски обеци с великденски символи са забранени заради прекомерна концентрация на кадмий, съобщават от онлайн платформата „Ние, потребителите“. Лабораторните анализи са показали, че съдържанието на вредния химичен елемент в бижуто е до 94% от неговото тегло. Както е известно, натрупването на кадмий в човешкия организъм може да увреди бъбреците..
МВР ще поиска да се спре практиката глобен с електронен фиш водач да декларира, че е друг е карал друг вместо него. Петър Тошков от правната дирекция на ведомството обясни пред БНР, че к ъм момента се обсъждат възможностите за премахване на декларацията, която могат да подават водачите, на които е издаден електронен фиш за превишена скорост, тъй като..
Десетки граждани се събраха в центъра на Варна на протест срещу войната по пътищата и в подкрепа на исканията за ефективен контрол и ефективни присъди за нарушителите. Хората искат ефективни присъди за шофьорите, причинили смърт на пътя, повече контрол от страна на "Пътна полиция", както и от Агенция "Пътна инфраструктура", където според тях, трябва да..
Седмица на здравето започва от утре в Добрич. Общинската кампания "Бъди здрав“ се провежда за десета поредна година и има за цел да засили ангажираността ни към здравословния начин на живот. Програмата в Седмицата на здравето е подходяща за цялото семейство и особено за най-малките, информират от Община Добрич. На Алеята на здравето, разположена в..
Предварителни избори за излъчване на кандидат за президент на демократичната общност, предлагат от ДСБ. Тази идея вече е била реализирана преди изборите за президент, спечелени от Петър Стоянов и затова е удачно да я повторим и през есента кандидатът ни да започне кампанията си за предстоящите президентска избори -това заяви във Варна за Радио..
Русия остана главният дестабилизиращ фактор и най-значимата и пряка заплаха за НАТО и ЕС основно заради непровокираната си война срещу Украйна, както и заради следваната цел да отслаби политически и икономически ЕС и държавите-членки. За целта Москва използва набор от хибридни инструменти, за да влияе на вземането на решения, да разделя обществата, да..