Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден на хората със Синдром на Даун

На 21 март отбелязваме Международния ден на хората със Синдром на Даун.

За първи път денят е отбелязан по време на VI световен симпозиум посветен на на синдрома на Даун, който се провежда в Палма де Майорка през 2006 година, по инициатива на Европейската и Международна асоциации с цел превенция и помощ на хората. Датата за отбелязването му не е избрана случайно. Целта е да се покаже, че синдромът на Даун е свързан с тризомия (три копия) на 21-вата хромозомна двойка.

Синдромът на Даун е описан през 1866 ггодина от Джон Лангдън Хейдън Даун – британски лекар, генетик, който дава определение “монголизъм”Сто години по-късно е открита и допълнителната хромозома, така през 1965 година хромозомната аномалия официално получава определението “Синдромът на Даун” в чест на своя пръв откривател.

Всяко родено дете със синдром на Даун има реален шанс да води един пълноценен и сравнително независим живот, стига да му бъде предоставена тази възможност. Осигуряването на необходимите медицински и физиотерапевтични грижи, целенасочените занимания още от първите дни на бебето, всекидневният контакт с любящи близки, помощта на специалисти логопеди и психолози стимулират разгръщането на възможностите на тези деца.

През последните години с напредъка на медицината, педагогическите науки и образованието, са постигнати значителни успехи в преодоляването на ограниченията, които синдромът на Даун налага. Все по-често се появява информация за успешната реализация на хората със синдром на Даун във всички области на живота – децата успешно се справят в училище, младежи се обучават във висши учебни заведения, работят, изявяват се в сферата на изкуствата – стават художници, музиканти, артисти.

Наскоро и жена със синдром на Даун стана министър в Испания. Това е един от добрите примери, каза за Радио Варна Силвена Христова, която е основател на фондация "Живот със Синдром на Даун" и родител на дете с този синдром. От дълги години, тя и съпругът й са помогнали на много семейства, които имат деца със Синдром на Даун, да преодоляват проблемите и предизвикателствата пред тях.

"Крайно време е в България да имаме едно по-различно мислене и по-положителна нагласа и да знаем, че хората със Синдром на Даун могат да се развиват и имат шансове ако бъдат подкрепени от семейството и обществото", коментира Христова.

Тя напомни, че от години фондацията се бори да се промени и образователната система, която, по думите й, тотално отхвърля децата със специални образователни потребности.

"В сегашния си вид, системата не позволява на тези деца да се развиват и да получат реално образование. Приобщаващото образование помага. Училището на моята дъщеря Микаела е един от тези примери. За съжаление обаче това са единични случаи в цялата страна", каза още Христова и допълни, че от няколко години тя и нейните съмишленици се борят за промени в наредбата за приобщаващо образование, но засега без успех.

За девета поредна година фондация "Живот със Синдром на Даун" предизвиква всички български граждани да обуят от шарените чорапи с кауза по повод Международния ден на хората със Синдром на Даун.

"Тези чорапи са символът на този ден и с тях показваме, че всички сме цветни, шарени и различни, но и абсолютно равни за един достоен живот", каза Силвена Христова.

Чуйте разговора на Даниела Стойнова със Силвена Христова:





По публикацията работи: Иван Барбов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Румен Генов: Пожелавам на Варна повече спортни събития!

На 2 юли отбелязваме Международния ден на спортния журналист.  "Някога гонехме новината, а досега всеки прави новини", подчерта спортният журналист на Радио Варна Румен Генов. Той си спомня с носталгия за годините, в които гилдията само от спортни журналисти във Варна е наброявала 20-ина души. Бяхме една сериозна група, имаше емоция,..

публикувано на 02.07.25 в 15:35

Михаела Симеонова от Варна е едно от четирите деца с максимален брой точки на изпитите след 7. клас в България

Михаела Симеонова е на 12 години от Варна. Тя постигна  пълен резултат от 100 точки на двата изпита от Националното външно оценяване след 7. клас,  едно от четирите деца в страната с това постижение.  Учи в Частно езиково училище „Малкият принц“, а подготовката ѝ за НВО е била поверена на учителите  Марияна Стоянова (БЕЛ)  и..

публикувано на 02.07.25 в 13:14
Снимката е илюстративна.

Опитаха се да таксуват семейство в свободна зона на плаж в "Св. св. Константин и Елена"

Опитаха се да таксуват неправомерно семейство от Варна с три деца в свободна зона на плаж в  "Св. св. Константин и Елена". Елена Ангелова, заедно с нейния съпруг и трите им деца, отиват на обичайното им място за плажуване - под почивна станция „Флагман“, където за първи път от 20 години им се случва да имат проблем с ползването на обозначената..

публикувано на 02.07.25 в 12:00

Ученичката Деси от кв. "Аспарухово" с поредна кауза в помощ на болно дете

10-годишнатта Десислава Костадинова от кв. "Аспарухово", която неотдавна изработваше гривнички, за да ги продава и да събере пари за изследване на своята приятелка Димана в Турция, сега се е посветила на друга благородна кауза. С радост Деси съобщи, че резултатите на Димана са отлични и тя е здрава. Сега ученичката иска да помогне на 4-годишната Гери ,..

публикувано на 01.07.25 в 17:28

Улица „Преслав“ връща духа от началото на 20. век с добре реставрираните си сгради

На улица „Преслав“ във Варна можем да открием примери за добре извършена реставрация на много от емблематичните сгради, знакови за края на 19. и началото на 20. век. Те успяват да запазят историческата атмосфера на тази епоха. Това коментира Християн Облаков, изследовател на архитектурата на Стара Варна и жител на район „Одесос“. През..

публикувано на 01.07.25 в 13:39

Близо 20 на сто увеличение на туристопотока в Двореца - Балчик

За първите шест месеца на годината повече от 73 хиляди са посетителите в Държавен културен институт Двореца - Балчик. На първо място са румънските гости, обобщава директорът на културния център Жени Михайлова.   Общият им брой е около 40 хиляди души, следвани от българите, които са близо 24 хиляди. Гостите за същия период на миналата година..

публикувано на 01.07.25 в 11:55

Варна посрещна Джулай морнинг (СНИМКИ)

За поредна година рано сутринта на 1 юли млади и стари посрещнаха изгрева на слънцето на брега на морето. По традиция „Джулай морнинг“ символизира желанието за свобода на личността.  Стотици варненци и гости посрещнаха юлското слънце. Джулай морнинг започва именно във Варна преди повече от 40 години, за да се превърне в символ на зареждащия се..

публикувано на 01.07.25 в 08:05