Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По пътя на военната медицина - среща с трима от курсантите от ВВМУ-Варна и МУ-Варна

Мичман Филотея Димитрова, главен старшина Георги Георгиев, офицерски кандидат Мария Ангелова, старшина I степен Самуил Стоянов.


Четирима курсанти от Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров" във Варна, които изучават специалността „Военен лекар“ съвместно с Медицинския университет "Проф. д-р Параскев Стоянов" във Варна бяха наградени на 12 март тази година за високи спортни постижения на церемония в София. Бъдещите военни лекари се наредиха сред десетте най-добри спортисти за 2023 година на Националната военна спортна федерация. Това са мичман Филотея Димитрова (V – курс), която е втора в дисциплините плуване и лека атлетика и главен старшина Георги Георгиев (IV – курс) – трето място по плуване и старшина I ранг Самуил Стоянов (III – курс) – трето място по плуване. Наградена бе и офицерски кандидат Мария Ангелова.  Дълго време те са представители на националния отбор по плуване на България. Днес, отдадени на бъдещата си професия – военен лекар, те са доста по-дисциплинирани и с ясно съзнание за отговорността, която ще носят занапред в това си поприще. 

Мичман Филотея Димитрова е родом от Велико Търново и потомка на военен лекар. Отдадена е изцяло на военната медицина и иска да специализира психиатрия или анестезиология. 

Главен старшина Георги Георгиев е от Бургас. Той избира военната медицина, след като вече е наясно, че ще се занимава с медицина по принцип. Мисли да специализира хирургия. 

Старшина I ранг Самуил Стоянов е от Варна и попада във ВВМУ случайно, след като вижда, че се предлага освен обща медицина в МУ - Варна и военна медицина (военен лекар) във ВВМУ. Все още е в началото на професионалния си път и не е избрал в коя област на медицината да се насочи. 

Защо избират пътя на военната медицина, наясно ли са с бъдещите си специализации и отдаденост на Българската армия, може да чуете в прикачения звуков файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Управителят на "Детски кът-Варна": Да проверяват съоръженията, а не бумагите

Атракционите в лунапаркове и панаири фигурират в Наредба на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. В нея са поместени само три от атракциите – гондола, въртележка и виенско колело. За останалите атракциони няма предвидени регулации.  Предстои европейските стандарти да бъдат приложени и в нашето законодателство след 15..

публикувано на 02.09.25 в 16:17

Загубилите домовете си в Белослав се тревожат за зимата (СНИМКИ)

Пожарът в ромската махала на Белослав е напълно загасен.  На отделни места се забелязва пушек, който поражда страх у хората и те следят да не се появи ново огнище. Дори децата от засегнатата махала обикалят, за да наглеждат терена в помощ на родителите си.  Пострадалите семейства споделиха, че не са спали цяла нощ от шока. Притесняват се как ще изкарат..

публикувано на 02.09.25 в 16:15

Ден на отворени врати в новата детска градина „Бялата лястовица“

Днес, 2 септември, детска градина №52 „Бялата лястовица“ отваря врати за първи път пред родители и бъдещи възпитаници. До 19:00 ч. семействата имат възможност да разгледат модерната сграда, да се запознаят с условията и обзавеждането, както и с екипа, който ще се грижи за децата. Новата детска градина се намира в район „Одесос“, на ул. „Велчова завера“..

публикувано на 02.09.25 в 13:51

Хекатон за социални предприемачи започва в Балчик

Старт на първия Хекатон за социални предприемачи ще бъде даден в Балчик в четвъртък, 4 септември. В него ще се включат над 60 представители на социални предприятия от цялата страна. Преди малко повече от 2 години в Регистъра на социалните предприятия в България, поддържан от Министерството на труда и социалната политика, има под 30 регистрирани..

публикувано на 02.09.25 в 11:37

Майсторски клас по журналистика днес и утре край Варна

Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ и Съюзът на българските журналисти организират днес и утре (2 и 3 септември) в Международния дом на журналистите край Варна майсторски клас „Изкуството на комуникацията“.  Медийният експерт д-р Артур Кордон пристига от САЩ за основната лекция „Медии и изкуствен интелект: идеалният помощник;..

публикувано на 02.09.25 в 08:27

Лесна работа: Началото

Септември винаги е добро начало. Още не сме се сбогували напълно с лятото. За всеки случай банските костюми остават под ръка. Както и очакването на много още слънчеви дни и празници… Обаче всичко наоколо напомня за начало. На учебната година (купихме ли достатъчно тетрадки?). На политическата /преборихме ли се с отвращението и дали очакваме..

публикувано на 01.09.25 в 16:40

Волейболистките на ОУ "Добри Чинтулов" събират средства за участие в Световното първенство в Китай

Волейболният отбор на момичетата от Основно училище "Добри Чинтулов" във Варна, възрастова група 2010-2013 г., се класира за Световните ученически игри по волейбол U15, които ще се проведат от 4 до 13 декември в град Шанлуо, Китай.  За да може отборът да участва в първенството, е необходима сумата от 29 263 евро, която покрива разходи за..

публикувано на 01.09.25 в 15:20