Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Засилват проверките около контейнерите за разделно събиране във Варна

Снимка: Ани Петрова

От тази седмица повече екипи извършват проверки около съдовете за разделно събиране на отпадъци. Целта е да се постигане по-чиста и естетична среда за жителите на Варна и осигуряване на условия за ефективно функциониране на изградената система за разделно събиране на отпадъци от опаковки. Контролът ще се осъществява както върху физически, така и върху юридически лица.

За да не се допуска формиране на микросметища с отпадъци от опаковки на обществената територия, всяко домакинство трябва да използва съдовете за разделно събиране на отпадъци по предназначение. Цветните контейнери са изработени по начин, улесняващ използването им и недопускащ нерегламентирано изваждане на отпадъци. Обемните отпадъци от опаковки следва предварително да бъдат с намален обем – сгънати, компактирани, намачкани или нарязани и поставени в отвора на съда, а не до него или около него, посочват от дирекция „Екология и опазване на околната среда“ към Община Варна.

От ресорната дирекция допълват, че на основание Наредбата за управление на отпадъците на територията на община Варна, се забранява:

-изхвърлянето на замърсени отпадъци от опаковки в съдовете за разделно събиране;

-смесването на разделно събрани отпадъци от опаковки с други отпадъци по начин, затрудняващ последващото им рециклиране;

-изхвърлянето на отпадъци от опаковки в съдовете за смесен битов отпадък;

-изхвърлянето на отпадъци от опаковки извън съдовете за разделно събиране, дори когато са обемни;

-изваждането на отпадъци от съдовете за разделното им събиране.

За всяко установено нарушение на посочените забрани е предвидена глоба в размер от 300 до 1000 лв.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дали Варна или София ще е домакин на Европейското по волейбол ще стане ясно на 14 октомври (ВИДЕО)

На 14 октомври ще стане ясно кой от двата града - Варна или София, ще бъде домакин на Европейското първенство по волейбол през 2026 година. Новината за поисканото домакинство от София и одобрените средства днес от страна на столичния Общински съвет беше приета с разочарование от страна на Варна. Среща с медиите беше организирана в сградата на Община..

публикувано на 09.10.25 в 17:48

Защитата на Благомир Коцев поиска изменение на мярката му за неотклонение

Защитата на кмета на Варна Благомир Коцев внесе две искания за изменение на мярката му за неотклонение - задържане под стража. Едното е подадено до Софийския градски съд с искане за незабавно ново заседание, а другото - до Софийската градска прокуратура, в което се настоява тя сама да поиска освобождаването на Коцев от ареста.  Благомир Коцев остава..

публикувано на 09.10.25 в 17:31

Земеделци се обявиха в подкрепа на министър Георги Тахов

Представители на земеделската общност в България, включващи фермери, браншови организации и преработватели, излязоха с декларация, в която изразяват своята категорична подкрепа за министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов и неговия екип. Декларацията, адресирана до ръководството на Народното събрание и Министерския съвет, остро осъжда..

публикувано на 09.10.25 в 17:08

76-годишна жена загина при пожар в добричкото село Свобода

Жена на 76 години е починала при пожар в нейния дом тази нощ в добричкото село Свобода, съобщават от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Добрич. Сигнал за инцидента е подаден на телефон 112 в 2:00 часа тази сутрин. Пожарът е бил предизвикан от отоплителен уред на твърдо гориво. По-рано днес от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на..

публикувано на 09.10.25 в 17:05

България е на шесто място в Европа по заболеваемост от рак на маточната шийка

България е на шесто място в Европа по заболеваемост от рак на маточната шийка. Изключително малко са обаче у нас ваксинираните срещу това заболяване - близо 3-4 процента. Това стана ясно по време на 16-ата Национална онкологична конференция СОНМ-Море, която се провежда в курорта "Златни пясъци" край Варна с участието на 200 медици и още толкова..

публикувано на 09.10.25 в 16:55

Продължава почистването на дъждовните шахти във Варна, дежурни екипи работят денонощно

Около 3 000 шахти във Варна са почистени през септември, като дейностите по поддръжката продължават. Това съобщи заместник-кметът на общината Димитър Кирчев. По думите му, рамковото споразумение за почистване и поддръжка на дъждовните шахти е сключено през 2022 г. и е в сила до май 2026 г. Всяка година по него се подписва конкретен договор с..

публикувано на 09.10.25 в 16:40

На комисия одобриха криминализирането на разпространението на информация за личния живот

С 14 гласа "за", 4 "против" и 1 "въздържал" се Комисията по конституционни и правни въпроси прие предложените от ИТН промени в Наказателния кодекс , предаде БНР.  Те предвиждат затвор до 6 години и глоби, които започват от 2000 до 8000 лв. за всеки, който чрез медии, електронни информационни системи или по друг начин разпространява информация за..

публикувано на 09.10.25 в 16:37