В българския културно-исторически календар 26 март е Денят на Тракия. От 1914 г. той се чества в памет на воините, паднали край Одрин и в тракийските полета. Почитат се и трагедията на хилядите сънародници - тракийски бежанци, намерили подслон в пределите на България и запазили своята родова памет. Отбелязва се на датата, на която през 1913 г. е превзета Одринската крепост в Балканската война. Още от 20-те години на ХХ век тракийските дружества, армията, църквата и българската културна общественост честват 26 март. От 2006 г. денят е признат официално от българското правителство за Ден на Тракия.
Малко хора обаче знаят, че падането на обявената за непревземаема крепост става благодарение на 10-и пехотен Родопски полк - една от най-славните български военни части, свързана близо век с Източните Родопи и с Кърджали, разказва полковник Станчо Станчев: „ Формиран е през 1885 г. в Хасково и получава знамето на 10-та Севлиевска дружина, подарено й от женско дружество „Искра”. По време на Сръбско-българската война хасковските дружини участват в сражението при Сливница на 7 ноември и в атаката и овладяването на Пирот. На 31 август 1886 г. заедно с останалите южнобългарски полкове, бойно знаме получава и 10-ти пехотен Родопски полк.“ Полкът е създаден в навечерието на Сръбско-Българската война с обща численост 4 200 човека. От 1903 г. влиза в състава на Първа бригада на 8-ма пехотна Тунджанска дивизия. В Първата балканска война взема участие в боевете за овладяване на височината Курт-Кале и е част от източния сектор при превземането на Одринската крепост.
За тракийци датата 26 март е символ на борбата за свобода и готовността за саможертва, ден за прослава на загиналите герои, но и паметен ден за преклонение пред жертвите, загинали за осъществяването на националния идеал. Това отбелязват от Съюза на тракийските дружества в България (СТДБ). От Съюза припомнят думите на академик Любомир Милетич, който сравнява трагедията на тракийци с клането в Батак. За извършените зверства съвременни изследователи използват термините „геноцид” и „етническо прочистване“. Денят се чества тържествено в цялата страна като ден за памет и почит към хилядите тракийски българи, прогонени от Одринска Тракия и намерили подслон в пределите на България.
Ние с особена гордост отбелязваме, че българският облик на Варна се определя и от идването на бежанците Беломорска, но преди всичко от Източна Тракия. В различните потоци те са най-малко 20 хиляди, а потомците им днес неимоверно повече. Основните бежански вълни са след Руско-турската освободителна война, след Илинденско-Преображенското въстание (1903 г.) и най-вече след Балканската война (1912-1913 г.) след разорението на тракийските българи, тогава се случва и обезбългаряването на Източна и Западна Тракия. Над 350 хил. българи са принудени да напуснат родните си огнища и тръгват към Майка България. Една част от тях се заселват и във Варненска област, разказа Румяна Вълчева, председател на варненското Тракийско дружество "Кап.Петко Войвода".
Във Варна днес тържественото отбелязване на Деня на Тракия и 111 години от превземането на Одринската крепост от Българската армия по време на Балканската война от 1912 – 1913 година ще бъде от 10:30 до 12:00 ч. пред Паметник-портала на Осми приморски полк Затварят за около час едното платно на бул. „Осми Приморски полк“. В тази връзка ще бъде затворено за движение едното платно на булеварда в посока спирка „Явор“ в частта от кръстовището с бул. „Чаталджа“ до кръстовището с ул. „Царевец“, от 10:30 ч. до приключване на мероприятието (около 12:00 часа) . Тържественото отбелязване на годишнината се организира от Тракийско дружество „Капитан Петко войвода“ – Варна съвместно с Военноморските сили, Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва и Съюза на ветераните от войните.
Към настоящия момент огънят, възникнал в 19.07 часа днес в района на новия Домостроителен комбинат край село Казашко, е локализиран. Това съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във Варна. Пожар гори на сметище за автомобилни гуми до село Казашко В района са горели гуми. На място са шест противопожарни екипа и два екипа на..
Пожар е възникнал в нерегламентирано сметище за автомобилни гуми до с. Казашко по пътя Варна – Езерово, в близост до железопътна линия. По информация от старши комисар Тихомир Тотев – началник на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във Варна, 4 екипа на пожарната работят на терен. Все още няма сериозно..
Евродепутатът Кристиан Вигенин ще се включи в надпреварата за нов председател на БСП, научи БНР. БСП ще проведе 51-вия си конгрес на 15 и 16 февруари. Прекият избор на председател е насрочен за 23 февруари.
Във връзка с разразилия се пожар в Лос Анджелис, САЩ, Министерството на културата информира, че са предприети всички необходими мерки за опазване на експонатите от изложбата „Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция“, на която Министерството на културата и Националният археологически институт с музей при БАН са..
Тубдиспансерът във Варна търси още средства за, да покрие разходите си за отопление. В началото на годината от белодробната болница отправиха призив за дарения, за да не останат пациентите на студено. Необходими са 10 000 лева за нафта. През октомври лечебното заведение получава средства, гласувани от Общинския съвет за непокритата загуба до август..
На 10 януари (петък) във времевия диапазон от 10:00 до 12:00 ч. ще бъде ограничено движението за моторни превозни средства (МПС) в северното платно на бул. „Христо Смирненски“ в района на автоспирка „Изгрев“ 12, съобщиха от общинския отдел „Дейности по защита на населението“. Оттам уточняват още, че ограничаването на движението по булеварда се налага..
От понеделник започва изграждането на канализация в района на местност Салтанат в Приморския парк, по протежението на Крайбрежната алея. Стойността на инвестицията, която е изцяло на "Холдинг Варна", е 8 милиона лева. Това съобщи на брифинг в областната администрация Милчо Близнаков, изпълнителен директор на холдинга. Паралелно с това ще бъдат..