За година и половина – от 29 септември 2022 г. до сега, повече от 60 хил. души у нас следят информацията от личното си здравно досие мобилния си телефон. Около 100 хил. пък са тези, които ползват досието си през лаптоп или компютър.
Това каза за Радио Варна Ивайло Стойчев, мениджър проекти в "Информационно обслужване" – компанията, която разработи системата за електронните досиета в декстоп (за компютър или лаптоп, уеб т.е.) и мобилна версия (за смартфон или таблет).
Всеки един българин има електронно здравно досие. Изискването да видите личните си здравни данни е да разполагате с квалифициран електронен подпис, т.нар. КЕП (флашка) или да имате облачен (мобилен) електронен подпис. Обмисля се и вариантът достъп до досието да бъде даван и в регионалните офиси на РЗИ и НЗОК - подобно на принципа, по който работят банковите институции на гише, обясни Стойчев.
Информацията, която се съхранява в досието и е видима за потребителите е за извършените медицински прегледи, направени лабораторни изследвания, издадени рецепти, направления, както и за всички медицински предписания за непълнолетните деца - поставени ваксини, издадени електронни медицински бележки и др. Има данни и за кръводарявания и за дните на болничен престой. Информацията се базира на данни, подадени от общопрактикуващите лекари и други медицински специалисти, независимо от източника на финансиране на здравните услуги - платени от НЗОК или от пациентите.
Все още историческите медицински данни в електронното здравно досие не са факт. В бъдеще обаче ще бъдат видими и удостоверения за здравното състояние на шофьори и кандидат-шофьори, медицински прегледи преди започване на работа, предстоящите профилактични прегледи и дори изтичащите срокове по направления и рецепти за медикаменти, плащани от Здравната каса.
Входът за портала е htpps://my.his.bg, а мобилното приложение -„еЗдраве“ може да бъде изтеглено безплатно от двата големи магазина за приложения - Apple Store и Google Play.
Как може да видим електронното си здравно досие и какво се съдържа в него? Чуйте обясненията на Ивайло Стойчев в звуковия файл.
През 14-те години, през които Росица Проданова работи като сертифициран хлеботерапевт, е научила, че за хубав хляб винаги е нужно добро настроение: "Дори и без мая, хлябът тогава става душишка. Хлябът събира всички съставки - вода, огън, брашно. Рисуването върху брашно създава нашата нова приказка. Трябва да притихнем, за да излезе мисълта на душата."..
Няколко бебета изплакаха до обед във варненските болници. Първото "коледно" момченце се е родило днес в АГ болницата в 7.45 ч. с класическите мерки 3200 гр. и 50 см. Детето е родено по естествен път, посочиха от лечебницата. От началото на годината там са родени 1 850 деца. Няколко часа по-късно - около 10 ч., момче се роди и в родилното отделение на..
Божествена света Литургия в църквата „Свети Атанасий" - старият митрополитски храм на града, беше отслужена днес във Варна от Варненският и Великопреславски митрополит Йоан и предстоятелят - иконом Дончо Александров, заедно със свещеници от енорията. Сред причестените от митрополит Йоан миряни бяха вицеадмирал Митко Петев, както и Кристиан Димитров –..
Повече от 20 години благотворитeлната инициатива „Българската Коледа“ помага за подобряване на грижата за децата с тежки заболявания, състояния и увреждания. В двадесет и второто издание призивът е „Да дарим надежда на дете в беда“ чрез осигуряване на съвременна високотехнологична апаратура за ранна диагностика и съвременно лечение. Даниела..
Всяка година Венета Николова от Варна подарява свои картички на близки и приятели. Рисува ги лично, по вдъхновение, при това всяка е различна от останалите. Любовта към рисуването Венета открива още като дете, но днес рисува, за да радва хората около себе си, а и с благотворителна цел. Въпреки че все по-рядко си разменяме коледни картички..
Рождество Христово или Коледа е един от най-важните християнски празници в България, който се отбелязва с дълбока почит и много традиции, съчетаващи религиозни и народни обичаи. Празникът започва с Бъдни вечер (24 декември), когато се събират семействата, за да отбележат началото на празниците и да спазват редица обреди. На Бъдни вечер българите се..
Клуб за народни танци "Моряците" активно подкрепя каузата за увеличаване на раждаемостта в България, в партньорство с фондация „Искам бебе“. Те вярват, че децата са бъдещето на страната, и затова се ангажират с благотворителни инициативи. За 12 години са дарили над 250 000 лева, като само през последната година са събрали 65 000 лева за тази..