Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обработват Морската градина срещу кърлежи

2
Снимка: Даниела Стойнова

От 28 март започва първата за 2024 г. обработка против кърлежи на терени с обществено значение във Варна. Дейностите се извършват от общинското предприятие „Дезинфекция, дезинсекция, дератизация“. Графикът предвижда първо да се обработят тревните площи в Морската градина и Зоопарка. Това ще стане в дните 28 и 29 март.

В периода от 1 до 5 април ще бъдат обработени дворове на учебните заведения в града. Периодът съвпада с пролетната ваканция на учениците, като екипите ще уведомяват дежурните отговорни лица за предстоящото третиране.

Парковете в кварталите „Аспарухово“, „Младост“, „Възраждане“ и „Владислав Варненчик“ ще бъдат третирани в периода от 8 до 10 април.

Дворовете на детските заведения ще се пръскат от 11 до 30 април, като директорите или други отговорни лица ще бъдат предварително уведомени. Детските и спортните площадки, както и кварталните градинки ще се обработват през целия месец май, като третираните площи ще се обозначават с предупредителни табели.

Парковите площи ще се обработват в късните вечерни или ранните утринни часове, когато посещаемостта е слаба. Това ще става при подходящи климатични условия (температура, влажност, вятър, валежи, прораснала растителност).

От предприятието допълват още, че използваните биоциди са предназначени за битова употреба и са с ниска токсичност.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Стотици на протест в защита на кмета Благомир Коцев във Варна (СНИМКИ)

Протест срещу съдебния произвол и задържането на кмета на града Благомир Коцев се проведе днес във Варна пред сградата на община Варна. Над 400 души се събраха в началото на акцията, но в рамките на половин час протестиращите станаха около 1000. Те затвориха кръстовището пред сградата на общинската администрация, а по-късно решиха да тръгнат на шествие..

обновено на 20.11.25 в 18:50

Протест срещу "зелената зона" във Варна

Десетки варненци от различни райони на града се събраха пред сградата на община Варна, за да изразят недоволството си от въведената "зелена зона" за кратковременно паркиране.  Те казаха, че от няколко дни ги глобяват по сто лева заради неправилно паркиране, а никога досега не е имало подобна акция Протестиращите са създали с техни текстове и музика..

публикувано на 20.11.25 в 17:56
Музей на стъклото в Белослав

Малкият бизнес готов да поеме тежестта на Бюджет 2026, но с мерки за компенсиране на разходите

Малкият бизнес е готов да поеме част от предстоящите разходи, след приемането на Бюджет 2026, но очаква  мерки - реформи, достъп до обществени поръчки, инвестиции в инфраструктурни проекти , които дават добавена стойност. Това каза Данко Калчев, съсобственик на семейна стъкларска фирма в Белослав, в предаването на Радио Варна POST..

публикувано на 20.11.25 в 17:25

По 120 лв. коледни добавки за най-бедните пенсионери

Управляващите решиха да бъдат отпуснати по 120 лв. коледни добавки на всички пенсионери под линията на бедност. Това обяви Деница Сачева от ГЕРБ-СДС на съвместен брифинг с партньорите си от коалиционния Съвет за съвместно управление. В брифинга участваха Мая Димитрова от БСП, Павела Митова от ИТН и Йордан Цонев от "ДПС-Ново начало".  "По време на..

публикувано на 20.11.25 в 15:53

Служители на НСИ във Варна излязоха на протест с искане за 20% увеличение на заплатите

Служители на НСИ във Варна излязоха на протест с искане за 20% увеличение на заплатите. Те подчертават, че не искат привилегии, а уважение към труда си и адекватно възнаграждение. По думите им предвиденото в бюджета увеличение „до 5%“ се равнява на едва 70–80 лева и е „крайно унизително“. Протестиращите напомнят, че статистиката осигурява ключова..

публикувано на 20.11.25 в 15:17
Окръжният прокурор на Варна Красимир Конов (вдясно) и директорът на ОД на МВР -Варна Красен Торимацов.

Служител от сектор "Арести" във Варна е задържан за престъпление по служба и подкуп

До 72 часа е задържан служител на сектор „Арести“ във Варна. Срещу него се води разследване за извършено престъпление по служба и за подкуп. Това съобщи окръжният прокурор на Варна Красимир Конов. Извършени са претърсвания и обиски в килиите, разпитани са много свидетели. По информация на старши комисар Красен Торимацов, директор на Областната..

публикувано на 20.11.25 в 15:11

42-километра снегозащитни огради монтират в Добричка област за справяне със зимата

Всички общини  в Добричка област са извършили опресняване на хоризонталната маркировка в районите на училищата и детските градини в населените места. Част от тях са подменили уличното осветление в районите на пешеходните пътеки. Всички местни власти са извършили почистване на прораснали клони на дървета и храсти по пътищата. В населените места са..

публикувано на 20.11.25 в 15:03