Ученик от Природоматематическата гимназия „Иван Вазов“ в Добрич създаде първия учебник за програмиране на основата на Lua. Стилиян Стоянов се сблъсква с този език за програмиране покрай компютърните игри и решава да задълбочи знанията си в него. Оказва се обаче, че информацията е изключително оскъдна и така стига до решението да напише книга. Идеята му е до края на тази година да завърши трилогията си, която да е в помощ на всички програмисти или ученици по информатика.
Книгата „LUAing. Принципи на програмирането с Lua“ на Стилиян Стоянов е първият учебник по програмиране на основата на Lua, написана от български автор. За своя ученик учителят Светлана Василева споделя, че той е един нешлифован диамант и тепърва ще разгръща потенциала си.
Интересът към информатиката у Стилиян Стоянов се заражда преди години, когато се появява желанието му да прави свои компютърни игри.
Според Светлана Василева Lua е много интересен език за изучаване и би било добре той да влезе в образователната система. Допуска, че за целта може да се използва книгата на Стилиян Стоянов, стига да срещнат необходимата подкрепа в Министерството на образованието.
Засега книгата на Стилиян Стоянов се разпространява само от него. Природоматематическата гимназия също разполага с нея на хартиен носител, като идеята е там езикът Lua да влезе като част от обучението на учениците в паралелката по информатика.
Повече за книгата чуйте от Стилиян Стоянов и неговия учител по информатика д-р инж. Светлана Василева в следващия репортаж на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова.Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..