За двадесет и осми път Провадия ще бъде домакин на Националния конкурс за инструменталисти и певци “Светослав Обретенов”. За поредна година в него ще вземат участие най-талантливите възпитаници на детските музикални школи, средните и висши музикални учебни заведения от цялата страна.
Националният конкурс „Светослав Обретенов“ е с дългогодишна история и е от голямо значение за стимулиране развитието на младите музикални таланти на България, както и добра възможност не само за провадийската публика, но и за всички гости на общината, да се насладят на българска класическа музика.
Откриването е на 2 април 2024 г. в 19:00 ч. в салона на Народно читалище „Алеко Константинов“ с тържествен концерт, в който ще участват членовете на журито.
Час преди това, с ритуал по полагане на цветя и символично отброяване поредността на конкурса, празнично ще удари и камбаната на барелефа на композитора Светослав Обретенов “.
Светослав Обретенов е роден на 25 ноември 1909 г. в Провадия в семейството на учители. Основно образование получава в родния град, след което учи във Варна и София. Завършва Държавната музикална академия в столицата.
За кратко е бил директор на Радио Варна.
Бил е композитор във Варненския драматичен театър и диригент на хор „Морски звуци“. През 1940-те години въвежда нови тенденции в българското хорово изпълнително изкуство. Сред най-значителните му произведения са неговите кантати и оратория. Основател и първи диригент е на Държавния радиохор, който след смъртта на Обретенов през 1955 г. е преименуван на Българска хорова капела "Светослав Обретенов". Дирижира хор „Кавал“ (1949). Под негово ръководство българските смесени хорове извоюват челни места на световните младежки фестивали в Прага, Будапеща, Берлин, Букурещ.
История на конкурса
През 1964 година група ентусиасти от Детската музикална школа към Народно читалище „Алеко Константинов” Провадия, със съдействието на Окръжния съвет за изкуство и култура Варна, организират провеждането на регионален конкурс за възпитаниците на детските музикални школи в Североизточна България. Само след пет години, поради големия интерес и многобройните участници, регионалният конкурс прераства в национален.
През 1969 година Комитета за култура учредява Национален конкурс за млади инструменталисти на името на композитора Светослав Обретенов, роден и израснал в Провадия. Първоначално конкурсът се провежда веднъж годишно, а от 1970 г. – на всяка четна година . Застъпени са всички музикални инструменти, влизащи в състава на класическия симфоничен оркестър, като дървените и медните духови инструменти се редуват през определен период. На отделни издания на конкурса е имало специалности като композиция, клавирно трио, китара.
През 1984 година Националният конкурс „Светослав Обретенов” е приет в Европейския съюз на младежките национални музикални конкурси.
Статутът на Националния конкурс за млади инструменталисти и певци е приет на заседание на Общински съвет Провадия. Съгласно този статут, основен организатор е Община Провадия във взаимодействие с Министерството на културата. Ръководен орган на конкурса е Организационен комитет, изграден от дейци на инструменталното и певческо изкуство, представители на общината и съорганизаторите. Текущата дейност по организацията, подготовката и провеждането на конкурса се осъществява от Оперативен комитет, който се избира от общината, има седалище в гр. Провадия и се оглавява от Кмета на Община Провадия.
Характерно за Националния конкурс ”Светослав Обретенов” е това, че на него се изпълняват творби само от български композитори – публикувани и непубликувани. В това се състои неговата уникалност и той е единственият такъв конкурс не само в България, но и в Европа.
По традиция в края на всяка година от печат излиза календарът „Стара Варна“. Интересен факт от близо тридесет годишната му история е, че броеве от него са пропътували земното кълбо. През годините неговият създател и издател Ламбрин Сотиров е изпращал бройки до Австралия и Огнена земя. "Градската традиция тази година навършва 27 години. Това е..
Няколкостотин ръководства на читалища са се подписали под отворено писмо , изратено до Министерство на културата с апел, че финансирането им е недостатъчно, а одобряването на проектите за финансиране по Програма "Читалища" на ведомството са непрозрачни. Над 3 000 са читалищата у нас. И в големите градове, и в малките, и в селата, те играят..
Предаването "Джем сешън" по Радио Варна ще излъчи поредица от концерти в празничните дни. В понеделник, 23 декември, триото за електронен поп и рок с алтърнатив, денс и фънк елементи "Innerglow" представи най-големите си хитове на живо в първо студио на БНР. На слушателите представихме документален запис от 4 октомври 2023 г. На 24..
Магията на Коледа оживява в новата песен на Яница Кънева – "Аромат на Коледа" , която е вдъхновена от топлината и уюта в семейния дом. Посланието, което носи е за надежда, споделеност и обич. Тя се появява спонтанно, без да има предварителна идея за нея: Никога не съм си представяла, че ще направя коледна песен. Една сутрин се събудих с фразата..
Този път творческият екип се отправя към Северна Европа, за да продължи музикалното пътешествие за брас и глас, което започна през 2021, с най-красивите старинни песни на Скандинавия, Германия и Нидерландия. Обогатяваме зимните ни празнични традиции с нови идеи и нов подход към любими песни и писатели, от чийто светове се възхищаваме, разказват от..
Музеят за нова история на Варна и Центърът за специална образователна подкрепа във Варна се присъединяват към каузата "Приятелите на Рали" днес, 19 декември, в сградата на Музея за нова история на Варна с благотворителен базар, творчески занимания и представяне на книга. От 11 до 17 часа Центърът за специална образователна подкрепа ще предлага..
"Повелителите на солта" - изложбата, която представя находките и откритията от Провадия-Солницата, първият градски център в Европа, първият солодобивен център и т.нар. фабрика на хората, населявали района на Варна и притежавали "най-старото обработено злато в света" ще бъде показана в Археологическия музей в Скопие. Експозицията ще бъде открита днес -..