На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга по решение на Международния съвет за детската книга с официален статут на член на УНИЦЕФ и ЮНЕСКО от 1967 година. Празникът съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен. По традиция всяка година различна страна е домакин на отбелязването на този празник. Страната домакин тази година е Япония.
В Радио Варна отбелязваме деня със срещата с Таня Петкова, автор и издател на детски книги. Тя вече е издала три авторски книги, а в портфолиото на издателството ѝ има още две книги за най-малките.
Таня Петкова пише детски книги сравнително отскоро. Вдъхновение за това ѝ дава нейният син, който като по-малък разказва на родителите си различни истории. Именно това провокира желанието на Таня да записва детските фантазии в тефтер: "Това бяха хаотични и цветни разкази - като историите на всяко едно дете. Четях ги на баща му, като се прибираше от работа. Тези истории бяха различни, защото изглеждаха като неизлизащи от възрастен приказки", коментира Таня Петкова.
Децата днес са различни - толкова различни, колкото е различен и светът наоколо, допълни тя. "Децата търсят забавното, интересното, различното. Те искат да четат за нещата, които ги свързват с тяхното ежедневие. Не е задължително в детската книга да има поука - в основата си четенето е бавно удоволствие в забързания свят", посочи Петкова.
Първият досег на децата с изкуството - това са илюстрациите, допълни тя: "Родителите искаме винаги най-доброто за децата си и имаме наклонност да избираме книги, които са назидателни, възпитателни, задължително от тях да извлечем важна поука, която да приложим в живота си. Ако ние не позволим на децата да открият това удоволствие, впоследствие четенето ще се свързва с едно "трябва", което ще попречи на децата да изберат четенето на книги като разтоварване".
А съветът как да възпитаме у децата си любов към четенето е един, категорична е Таня Петкова: "Да четат те самите - родителите. Да не забравят, че децата стават читатели в скута на родителите си. Ако ние вкъщи четем книги, ако децата ни виждат, че вечер си лягаме с книга, те инстинктивно ще го свързват с навик. Защото четенето е навик като всеки друг - ако аз отделям сега всяка вечер 10-15 минути за приказка на сина си, той ще търси тези 15 минути по-късно, в които ще чете книга сам".
Целия разговор на Иван Барбов с Таня Петкова чуйте в прикачения звуков файл:
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..
За девета поредна година в навечерието на Великден в Добрич обявиха започването на кампанията „Споделен хляб“. Тя се организира от Клуба за народни танци „Жътвари“ и Фондация „Милостиво сърце“. Целта на инициативата е да се подпомогнат за предстоящите празнични дни най-нуждаещите се в област Добрич. Кампанията „Споделен хляб“ е насочена към..
Напълно завършени и готови за провеждане на занимания на открито са осем детски площадки и едно спортно игрище в двора на детска ясла №2 „Моряче“ в на ул. „Рупи“ №2 в кв. „Чайка“. Бившата санаториална ясла е една от последните във Варна, където досега липсваха сертифицирани според европейските стандарти за качество и безопасност открити зони за..
Световно космическо парти ще се проведе за първи път във Варна. Събитието, което се организира от Площад "Наука" и Астро клуб за любители - Варна, е предвидено за 12 април, събота. Събитието е благотворително, а всички средства от билети ще отидат за подкрепа на каузата на "Площад Наука" да подобрява гражданската информираност и общественото..
96-годишна жена дари 100 хиляди лева на болницата в Димитровград. Решението да дарят парите от продажбата на апартамент семейство Йотови взимат след като губят дъщеря си по време на пандемията от Ковид, съобщи бТВ. „Какво можем да направим с толкова много пари. Решихме, че след като ги вземем ще ги дарим за благотворителност“, обясни 96-годишната..
В началото на тази седмица екипът и доброволците от Общинския приют за безстопанствени животни в с. Каменар съобщиха добрата вест, че още шест кученца са намерили своите осиновители през изминала седмица и вече се радват на топъл дом и любящи семейства. По тяхна информация съдбите и бъдещето на четириногите, настанени в центъра, продължават да..
54-тата конференция на Съюза на математиците в България беше открита в курортния комплекс "Слънчев ден". Събитието ще продължи до 3 април. Организатори са Съюзът на математиците – секция Варна и Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“. Конференцията служи като платформа за професионална квалификация на учителите, насърчавайки обмена на добри..