Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-малко царевица ще сеят в Добруджа заради сушата

При изключително ниска влага в почвата и екстремно високи температури в Добруджа започва пролетната сеитбена кампания. За поредна година зимата е без сняг, което се отразява на развитието и на пшеницата. Вариантите за реакция при неблагоприятните метеорологични условия от страна на земеделците не са много, но със сигурност почти всички ще намалят сеитбените норми, предвид сушата. Повече по темата чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова.

Надеждите зимата да бъде благосклонна към насажденията по полето и да осигури достатъчно влага на почвата си отиде, а с настъпването на пролетта и необичайно високите температури за края на март и началото на април притесненията на земеделците стават все повече и все по-основателни. Полезните ходове при производството под открито небе в момента не са много, но земеделците ще се възползват от тях, посочи председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова.

Голяма част от колегите преосмислят декарите с царевица дали да не бъдат прехвърлени слънчоглед, както и намаляване на нормите за сеитба, за да можем да тушираме липсата на влага, каза тя. Жекова посочи, че средната сеитбена норма при царевицата е 6700 семена на декара, а при тези условия, за да могат растенията да се развиват добре, тя може да бъде свалена с 10-15%. Практиката и друг път е показвала, че при гъсто засети посеви не се ражда кочан, каза тя.

Според Жекова част от колегите й ще започнат да прилагат и така нареченото консервационно земеделие, тоест опазване на самите почви и влагата в тях. Неудобството при този вид обработка е, че изисква смяна на голяма част от инвентара, което от своя страна е свързано с огромни разходи.

По данни на Добруджанския земеделски институт Генерал Тошево количеството на валежите от октомври до февруари включително е 205.4 литра, като тези през първите два месеца на тази година са много под средните норми. Същият период се характеризира и с високи температури, като през октомври те са били 32.9, а през февруари 19.9 градуса.

Засушаването през есенно-зимния период, съпроводено с високи температури, е безспорен факт за Южна Добруджа през последните няколко години. Това буди тревога сред земеделските стопани, особено след реколтната 2019/2020 г., когато добивите при пшеницата варираха от 75 до 130 kg/da, показва още анализът на проф. Иван Киряков от Земеделския институт. 

Мерките, които трябва да се вземат на фона на посочените климатични промени при зърнено-житните култури, са свързани преди всичко с оптимизиране на сеитбените и торови норми, категоричен е той.

Сеитбените норми ще бъдат намалени и в стопанството на Мария Дикова, обработваща 6 000 декара земя в землищата на общините Балчик и Каварна.

Пшеницата е изложена на стрес заради топлата и суха зима. Влагозапасяването е малко. Всичко, което можем да направим е да намалим сеитбената норма и броя на растенията, каза  Дикова.

Аналогична е ситуацията в стопанството в община Тервел и на Вероника Чалъкова. Измереното при тях влагозапасяване на 25 см дълбочина в почвата е около 30%, което е крайно недостатъчно за началото на сеитбената кампания.

По думите на Радостина Жекова всеки, който е част от този бизнес, вече си е дал ясна сметка каква е реалността и никой не храни илюзии, че настоящата стопанска година ще е по-добра от предходната.

Чуйте повече в репортажа на Мая Щърбанова:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Автошествие срещу въвеждането на еврото във Варна днес

Осми пореден протест срещу въвеждането на еврото ще се проведе днес от 18.00 часа във Варна. Организатор на проявата е  политическа партия "Възраждане".  Автомобилите  ще преминат по основни улици и булеварди в града, като по този начин ще се изрази  гражданската позиция срещу замяната на националната валута. Посланията са "Не на еврото",..

публикувано на 19.07.25 в 16:28

Ремонтите на спирките във Варна — завършени, започнати и предстоящи

До момента са завършени и приети ремонтите на 40 спиркозаслона в районите „Одесос“ и „Приморски“. В останалите райони — „Владислав Варненчик“, „Младост“ и „Аспарухово“ — са възложени дейности по ремонт на над 100 спиркозаслона, включително подмяна на стъкла, покриви, ремонт на пейки и стъклодържачи. Тези дейности все още не са финализирани с..

публикувано на 19.07.25 в 10:00

Загасиха пожар в село Тополи

Екипи на пожарната са все още на мястото на загасеният вече пожар в гробищния парк на с. Тополи.  Огънят е пламнал тази нощ, съобщи кметът на селото Благовест Георгиев. Няма пострадали хора. Пожарът е станал на мястото, където има струпани купчини изсъхнали зелени отпадъци от почистването на гробовете.  Това е четвъртият голям пожар на територията..

публикувано на 19.07.25 в 09:35

В Добрич протестират в подкрепа на Благомир Коцев

Протест срещу задържането на варненския кмет Благомир Коцев и двама от общинските съветници излязоха днес жители и на Добрич. Пред сградата на съдебната палата те изразиха недоволството си пред избирателното правосъдие и политическия натиск върху съдебната система. Според събралите се протестиращи в Добрич действията срещу представителите на..

публикувано на 18.07.25 в 19:37

Пореден протест в столицата в подкрепа на варненския кмет

Пореден протест в подкрепа на кмета на Варна Благомир Коцев събра столичани пред Съдебната палата, след като вчера Софийският апелативен съд остави за постоянно в ареста Коцев и двама общински съветници след 10-часово заседание. Кметът на Варна и двамата общински съветници остават в ареста Много хора се събраха пред Съдебната палата в столицата,..

публикувано на 18.07.25 в 19:31

Четвърти протест в подкрепа на Благомир Коцев във Варна

Във Варна протестират в подкрепа на кмета Благомир Коцев (СНИМКИ и ВИДЕО) Варна с втори протест в подкрепа на кмета Благомир Коцев (СНИМКИ) Трети протест в подкрепа на Благомир Коцев във Варна (СНИМКИ) Изпълняващият функциите кмет на Варна - Павел Попов, опроверга тиражирана в някои медии информация, свързана с обществената поръчка,..

публикувано на 18.07.25 в 18:30

Басейн „Юлиян Русев“ ще бъде временно затворен

От утре – 19 юли, събота, басейн „Юлиян Русев“ в Плувен комплекс „Приморски“ ще бъде затворен за период от десет дни – до 21 часа на 28 юли включително, информират от Общинското предприятие „Спорт - Варна“. Това се налага във връзка с необходимостта от периодична профилактика и съгласно Инструкция № 34 за хигиената на спортните обекти. Ежегодна..

публикувано на 18.07.25 в 17:47