Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Намери своето лекарство": Защо търговци се захванаха да оправят хаоса в здравната система

Административни пречки с различни кодове на медикаментите не позволяват инсулин от паралелен внос да стигне до пациентите

От няколко дни у нас работи мобилното приложение "Намери своето лекарство", което цели да помага на пациентите, които не могат да намерят лекарствата, предписани им в аптечната мрежа.

Приложението е създадено от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ), каза за Радио Варна изпълнителният ѝ директор Боряна Маринкова.

Приложението се поддържа в партньорство с Българската асоциация на търговците на едро с лекарства (БАТЕЛ), в която членуват някои от най-големите дистрибутори на пазара, които зареждат около 700 аптеки в цялата страна, уточни Маринкова. Вече има интерес и от по-малки, самостоятелни аптеки в малки градове като Вълчидол, които също желаят да се включат в мрежата. 

Срокът за отговор за пациентските запитвания е до 48 часа.

Целим основно да можем да даваме по-бърза и качествена информация дали търсените лекарства са налични в дистрибуторите. 

Има разминаване в разбирането какво е недостиг на лекарства, смята Маринкова.

По думите ѝ, в България дефиницията за недостиг на лекарства е наличностите от тях да са по-малко от 65% от потреблението шест месеца назад. По тази дефиниция, България би била от най-добре обезпечените с лекарства държави. 

По отношение на субективното усещане за недостиг обаче, той е много голям и основната причина за това е психологическата тревожност на пациентите. Не се гледа рационално, а емоционално и политически, което води до "изкривяване" на лекарствената употреба - презапасяване у едни и тотална липса у други.

Друг проблем у нас е, че пациентите масово продължават да не знаят, че аптеките сами определят дали да работят със Здравната каса, както и дали да поддържат дадени групи медикаменти. Не може да се очаква, че в една аптека ще има абсолютно всички видове лекараства. Практически не е възможно, посочва Маринкова.

Само за първите четири дни от пускането на приложението, има постъпили над 700 сигнала и питания. Те обаче са достатъчни, за да започнат да се виждат големи проблеми. Като дерегистрацията на дадени медикаменти - нещо, за което от БАРПТЛ настояват от години - да бъде разработена държавна политика по отношение на дерегистрацията на лекарства на нашия пазар.

Много често за напускането на дадено лекарство от България се разбира след месеци. Примерът е с ревматологичен медикамент, за който още в края на миналата година производителят е подал информация, че няма да се предлага, а пациентите едва сега разбират - след търсенето му по аптеки и подаване на сигнал до "Намери своето лекарство". Друг казус от последните дни е с лекарство за щитовидната жлеза, чийто производител е алармирал, че има производствен проблем и то няма да е лесно достъпно. 

Сред проблемите, за чието разрешаване настояват от години от БАРПТЛ, е и отпускането на инсулин от паралелен внос. 

През цялото време на дефицит на инсулин - особено преди година и половина, когато беше големият дефицит на инсулини, ние като държава разполагахме с инсулин от паралелен внос, който обаче е абсолютно недостъпен за пациентите по административни причини, каза Миленкова. Причината е, че той, както и всички останали лекарства от парелен внос, не могат да бъдат отпуснати на пациентите, защото кодовете им по Здравна каса са различни от тези, които са изписани в рецептите на пациентите. 

Причината за всичко това е в инструкциите на НЗОК, дори не е в законов или подзаконов акт, каза Миленкова.

И до днес няма решение на проблема, макар от БАРПТЛ да настояват вече 5-та година за законовата възможност за евквивалентна замяна на лекарствата по Здравна каса. 

Политическата нестабилност и полическото безвремие изключително много пречат да се променя за добро здравната система и да се дават повече възможности на пациентите у нас, коментира още изпълнителният директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия.


Целият разговор с Боряна Маринкова може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Малките общини у нас в неравна битка с обезлюдяването

Населението у нас намалява и застарява. Данните на Националната статистика за миналата година сочат, че у нас живеят под 6 милиона и 500 хиляди души. В сравнение с 2022 година населението на страната намалява с 2 229 души, или с 0.03%. 24 на сто от българите са над 65-годишна възраст, а най-нисък е делът на възрастното население в областите..

публикувано на 05.05.24 в 15:17

Признателни пациенти откриха паметна плоча на обичан лекар

В навечерието на великденските празници признателни пациенти и обществеността на няколко села в община Добричка откриха паметна плоча на д-р Ивелин Тончев. Стотици благодарни за отношението, професионализма, човешката съпричастност и грижите хора се събраха пред кметството и читалището в село Смолница. Датата на освещаването на паметната плоча не е..

публикувано на 05.05.24 в 09:05

Свободата на медиите в ЕС е в упадък

Ще се превърнат ли обществените телевизии в Европа в "папагал на правителството"? Според германската неправителствена организация „Съюз за граждански свободи в Европа“ свободата на медиите в Европейския съюз е в упадък и е близо до "точката на пречупване“. Тази тревожна констатация е резултат от "умишлени атаки или небрежност от страна на различни..

публикувано на 04.05.24 в 14:35
Поразени сгради при руската атака в Чернигов, 17 април 2024 г.

Икономическото възстановяване на Украйна зависи от завръщането на бежанците

Според доклад на Международната организация по миграция (МОМ) близо една трета от населението на Украйна е било принудено да напусне домовете си. Около 3,7 млн. души все още са вътрешно разселени, а близо 6,5 млн. души са бежанци в други държави. МОМ съобщи също така, че повече от 14,6 млн. души, около 40 % от населението на Украйна, все още се нуждаят..

публикувано на 04.05.24 в 13:00

Свързани ли са наднорменото тегло и рискът от деменция?

Много благотворителни организации за борба с деменцията съветват хората да поддържат здравословно тегло, за да намалят риска от деменция. Някои проучвания обаче показват, че затлъстяването всъщност може да предпазва от деменция. Какво казват научните изследвания? Доказателствата за връзката между затлъстяването и деменцията на пръв поглед изглеждат..

публикувано на 04.05.24 в 12:05

Кой размества великденските стоки и как се стига до заблуди за цените?

Цената на великденските стоки трябва да е ясно обозначена и поставена в непосредствена близост до артикула, за който се отнася, независимо от това колко е голям или близък по вид до останалите. Това припомни основателят на онлайн платформата Габриела Руменова във връзка с ежегодните нелоялни практики в този период от годината. Заради по-големия поток..

публикувано на 04.05.24 в 10:28

Откриват Студио за психично здраве Св.София в гр.Варна тази вечер

Предстоят различни ателиета с интересни дейности.  Една от тях е насочена към възрастните хора на град Варна, като идеята е да направим смела крачка към усещането за това - да си нужен. Усещането за споделеност и съпричастност - ежемесечни срещи на хора в пенсионна възраст с различни и разнообразни инициативи и активности. Това каза за Радио..

публикувано на 03.05.24 в 13:30