Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Намери своето лекарство": Защо търговци се захванаха да оправят хаоса в здравната система

Административни пречки с различни кодове на медикаментите не позволяват инсулин от паралелен внос да стигне до пациентите

От няколко дни у нас работи мобилното приложение "Намери своето лекарство", което цели да помага на пациентите, които не могат да намерят лекарствата, предписани им в аптечната мрежа.

Приложението е създадено от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ), каза за Радио Варна изпълнителният ѝ директор Боряна Маринкова.

Приложението се поддържа в партньорство с Българската асоциация на търговците на едро с лекарства (БАТЕЛ), в която членуват някои от най-големите дистрибутори на пазара, които зареждат около 700 аптеки в цялата страна, уточни Маринкова. Вече има интерес и от по-малки, самостоятелни аптеки в малки градове като Вълчидол, които също желаят да се включат в мрежата. 

Срокът за отговор за пациентските запитвания е до 48 часа.

Целим основно да можем да даваме по-бърза и качествена информация дали търсените лекарства са налични в дистрибуторите. 

Има разминаване в разбирането какво е недостиг на лекарства, смята Маринкова.

По думите ѝ, в България дефиницията за недостиг на лекарства е наличностите от тях да са по-малко от 65% от потреблението шест месеца назад. По тази дефиниция, България би била от най-добре обезпечените с лекарства държави. 

По отношение на субективното усещане за недостиг обаче, той е много голям и основната причина за това е психологическата тревожност на пациентите. Не се гледа рационално, а емоционално и политически, което води до "изкривяване" на лекарствената употреба - презапасяване у едни и тотална липса у други.

Друг проблем у нас е, че пациентите масово продължават да не знаят, че аптеките сами определят дали да работят със Здравната каса, както и дали да поддържат дадени групи медикаменти. Не може да се очаква, че в една аптека ще има абсолютно всички видове лекараства. Практически не е възможно, посочва Маринкова.

Само за първите четири дни от пускането на приложението, има постъпили над 700 сигнала и питания. Те обаче са достатъчни, за да започнат да се виждат големи проблеми. Като дерегистрацията на дадени медикаменти - нещо, за което от БАРПТЛ настояват от години - да бъде разработена държавна политика по отношение на дерегистрацията на лекарства на нашия пазар.

Много често за напускането на дадено лекарство от България се разбира след месеци. Примерът е с ревматологичен медикамент, за който още в края на миналата година производителят е подал информация, че няма да се предлага, а пациентите едва сега разбират - след търсенето му по аптеки и подаване на сигнал до "Намери своето лекарство". Друг казус от последните дни е с лекарство за щитовидната жлеза, чийто производител е алармирал, че има производствен проблем и то няма да е лесно достъпно. 

Сред проблемите, за чието разрешаване настояват от години от БАРПТЛ, е и отпускането на инсулин от паралелен внос. 

През цялото време на дефицит на инсулин - особено преди година и половина, когато беше големият дефицит на инсулини, ние като държава разполагахме с инсулин от паралелен внос, който обаче е абсолютно недостъпен за пациентите по административни причини, каза Миленкова. Причината е, че той, както и всички останали лекарства от парелен внос, не могат да бъдат отпуснати на пациентите, защото кодовете им по Здравна каса са различни от тези, които са изписани в рецептите на пациентите. 

Причината за всичко това е в инструкциите на НЗОК, дори не е в законов или подзаконов акт, каза Миленкова.

И до днес няма решение на проблема, макар от БАРПТЛ да настояват вече 5-та година за законовата възможност за евквивалентна замяна на лекарствата по Здравна каса. 

Политическата нестабилност и полическото безвремие изключително много пречат да се променя за добро здравната система и да се дават повече възможности на пациентите у нас, коментира още изпълнителният директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия.


Целият разговор с Боряна Маринкова може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненски ученици ще вземат участие в научно изложение в Люксембург

Варненските ученици Дивна Иванова и Николай Иванов от кръжока във Народната астрономическа обсерватория "Николай Коперник" ще вземат участие в Научното изложение в Люксембург (Luxembourg International Science Expo) през есента. С представянето на проекта "Повърхностна фотометрия на галактики", награден на Панаира на науките и иновациите, талантливите..

публикувано на 23.01.25 в 16:30

Във Варна се търсят 19 приемни семейства

За необходимост от набиране на 19 приемни семейства съобщиха от Комисията за детето при Община Варна.  25 семейства са проявили интерес да кандидатстват за приемни грижа, 8 от тях вече са попълнили документи, а други 4 са в процес на проучване и обучение, съобщиха от общинския пресцентър. По данни на областния екип по приемна грижа общо 116 са..

публикувано на 23.01.25 в 13:44

Българската баница със сирене в топ 15 на най-добрите тестени храни в света

Че няма по-хубаво от баницата си го знаем. Един от символите на българската кухня е "галил" небцето на толкова много чужденци и е едно от първите неща, които туристите в България искат да опитат. Традиционната българска баница със сирене получи поредно признание, попадайки в топ 15 на най-добрите тестени храни в света за тази година. В класацията на..

публикувано на 23.01.25 в 13:03

Наградиха победителите в още три спорта на Общинските ученически игри

След оспорвани финални срещи бяха излъчени шампионите в още 3 вида спорт от Общинските ученически игри 2025 г, организирани от дирекция „Спорт“ към Община Варна. При отлична организация в зала „Колизеоне“ на морската столица се проведе финалния турнир по тенис на маса за три възрастови групи. При V – VII клас победител при момчетата е Мирослав Шмидт,..

публикувано на 23.01.25 в 10:37

Застрашено ли е от събаряне близо 100-годишното читалище във "Виница"?

Опасения, че има възможност 100-годишната сграда на читалище "Прогрес -1927" в квартал "Виница", което след 2 години също става на един век, да бъде съборена, има председателят му Гергана Стоянова. Притеснението й е продиктувано от писмо на временно изпълняващия длъжността районен кмет Мартин Баръмов до кмета на Варна. В него са посочени мотиви към..

публикувано на 23.01.25 в 10:05

Адресите без ток

В периода 20.01.2025 - 24.01.2025, от 9:00 до 17:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Невша – клиентите, електрозахранени от ТП 3. Ще се редува поетапно изключване на отделни клонове от мрежа НН, така че да не се лишават от..

публикувано на 23.01.25 в 05:00

Отново можем да наблюдаваме Парад на планетите - шест се подреждат в редица

Започна Парадът на планетите, астрономическото явление, при което няколко планети от Слънчевата система се подреждат от едната страна на Слънцето. 6 планети от Слънчевата система застават в една редица. Това каза астрономът Ева Божурова. Феноменът ще е удобен за наблюдение и в удобно време, не толкова късно през нощта. С телескоп или с бинокъл с..

публикувано на 22.01.25 в 18:40