Неразбирането в процеса на общуване е най-честият проблем на обществото ни днес, коментира за Радио Варна Христо Райков, психолог и психотерапевт. Съвременните технологии отдалечиха живата връзка между хората, а психиката на човек не успява да догони развитието на технологиите и ние оставаме в едни незавършени цикли, които все повече ни отдалечават от живата връзка, допълни той.
Това е и причина в други държави да се вземат мерки за ограничаване на комуникацията между хората чрез различни електронни устройства – в училища и на обществени места.
По думите на Райков, човек трябва да посети психолог тогава когато е готов, но интересното е, че много често човек разбира, че е готов, когато другите му кажат.
Според Христо Райков живеем доста хаотично и в силен стрес. Времето за разтоварване и почивка е недостатъчно. Според него стресът и агресията са двата края на една струна – т. е. като дрънне стреса, дрънва и агресията. Това е и причината много от семейства, които търсят неговите услуги, да са преминали в отношенията си вече през агресия. Под нея стои стресът и те трябва да разберат причината - защо се е стигнало до там, а не следствието.
Хората споделят помежду си, но големият проблем е, че не чуват какво казва другият, а само това, което казват самите те. Проблемът е в способността за интерпретация на събитията и за разбирането и това води до усложняване на взаимоотношенията в обществото.
Много е важно и още нещо – човек да завършва всичко, което е започнал, защото завършването осмисля и валидизира времето – простичко е, но е много важно, казва още психологът.
Христо Райков е психолог и психотерапевт с над 20 години практика. Преподава на студенти от България и Европа. Интервюто с него може да чуете тук:
С близки и приятели ще отпразнува във Варна именния си ден Стоян Стоянов – актьор и режисьор в Държавен куклен театър-Варна. За Радио Варна той разказа, че е кръстен на дядо си Стоян, който е бил трудолюбив и винаги усмихнат човек, въпреки нелеките неща, които е преживял. Стреми се да носи тази усмивка на дядо си и днес, преминавайки през..
Какво е да бъдеш баща, доброволец и да възпитаваш доброта в децата си? - това ще научите в следващите редове от разговора ни със семейството на Владислав Николов и Антония Антонова и техните момчета - Кристиян ( 5г. ) и Александър ( 3г. ). Владислав Николов и съпругата му Антония Антонова разказват за баланса между семейния живот,..
Обични в Господа отци, представители на монашеството, братя и сестри, чеда на Варненската и Великопреславска епархия, „ Словото стана плът “: в това се заключава висшата радост на християнската вяра. В това е пълнотата на Откровението. Същият въплътил се Господ е съвършен Бог и съвършен човек. Истинското значение и основната цел на човешкото..
Димитринка Георгиева е директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово. Позната е на мнозина, като жена, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя бе отличена в конкурса "Човек на годината" на Българския хелзингски комитет..
По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..
"Проблемът със синята зона е атака срещу община Варна и е породена от грешки, пропуски и умишлени действия от предходната администрация. Тя не е провела навреме обществена поръчка. Договорът с фирмата, която поддържа зоната изтичаше 16 дни след като започна мандата на новата кметска администрация. Това беше една заложна мина, с цел, когато..