Учениците, класирани на първо, второ и трето място в индивидуалното класиране на състезанието „Практични финанси”, ще имат право на стипендия по наредбата за закрила на деца с изявени дарби, съобщават от Министерството на образованието.
Михаела Калайджиева от МГ „Д-р Петър Берон“ във Варна е първа в класирането във възрастова група VIII-X клас. Втора е Мериан Георгиева от ВТГ „Г. С. Раковски“, Варна, е трети е Емилиян Георгиев – СУ „Козма Тричков“ във Враца.
В екипното класиране в тази възраст на първо място е отборът с участници Емилиян Георгиев от Враца, Лора Петранова от СУ „Иван Вазов“ в Мездра, Мериан Георгиева от ВТГ “ Г.С. Раковски“, Варна, Михаела Калайджиева от варненската МГ “ Д-р Петър Берон“ и Явор Иванов от ПГМКР „Свети Никола“в Бургас.
При по-големите (XI-XII клас) първа е Мирослава Вълчева – 108. СУ „Никола Беловеждов“ в София, второ място заема Стефан Стоилов от II АЕГ „Томас Джеферсън“ в столицата и трета е Мария Маркова от ЗПГ „Климент Тимирязев“ в Сандански.
В екипното класиране на първо място е отборът на Антония Колева от ПГСУАУ „Атанас Буров“, Силистра, Марина Любенова от ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас, Мирослава Вълчева от 108. СУ „Никола Беловеждов“ в София, Стефан Стоилов от II АЕГ „Томас Джеферсън“ и Чанко Върбанов – СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в Карнобат.
Състезателите бяха приветствани от заместник-министъра на образованието и науката Емилия Лазарова. Тя подчерта, че това състезание насочва усилията на учениците върху усвояването на култура на поведение, начин на мислене и подходи за действие по отношение на класическите и актуалните проблеми на управлението на личните финанси, включително и чрез използване на новите технологии.
„Част от компетентностите, които искаме да изграждаме, е работата в екип. Заедно с уменията във всяка конкретна предметна област, младите хора се нуждаят от качества, които ще им помогнат да се реализират в живота и това е да могат да комуникират, да чуват, да възприемат критично различни идеи, да предлагат и намират иновативни, практични решения, които са важни за всеки ученик, но и за обществото“, подчерта Емилия Лазарова.
Това е единственото състезание от календара на МОН, което се провежда в два национални кръга. Във втория кръг, който е във формат на финансов иновационен лагер, участваха 80-те ученици от цялата страна, показали най-високи резултати в първи кръг, в който се включиха общо 1318 ученици.
През трите състезателни дни ученици от I и II гимназиален етап, разпределени в две състезателни групи, се конкурираха при разработването и представянето пред жури на решение на казус за справяне с конкретна житейска финансова ситуация и за вземане на финансово решение. Разпределени на случаен принцип в отбори от по 5 ученика, участниците работиха върху казус, който е насочен към управлението на личните финанси и е различен за първа и втора състезателна група.
Учениците от първата състезателна група разработваха концепция за продукт или услуга, който/която съдейства за развитието на финансовата грамотност на ученици от 5-ти клас, а от втората състезателна група създаваха концепция за дигитален продукт или услуга, който/която да послужи като инструмент за повишаване на финансовата грамотност на Явор (героят от представения им казус), така че да не изпада отново в подобна ситуация.
Четвъртото издание на Националното състезание „Практични финанси“ бе организирано в партньорство с „Джуниър Ачийвмънт“. Домакин на финалистите беше столичното СУ 19 училище „Елин Пелин“, които бяха осигурили персонални лаптопи за всички участници.
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..
14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..
43-ма души, служители на Община Варна и граждани, се включиха в днешната кампания по кръводаряване „Капка любов“. Инициативата се провежда съвместно с Районния център по трансфузионна хематология в морския град. Четири екипа на кръвния център бяха на разположение на желаещите да се включат в кампанията в зала "Пленарна" на Община Варна. Процедурата..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, организира на 14 февруари Университетската ботаническа градин а в Балчик. Събитието ще се състои в Учебен участък - лозов масив с десертни сортове от 12.30 часа. Програмата включва водосвет, официално зарязване на лозите, дегустация на вина. По повод традиционното..
Проектът „Дигитална фолклорна палитра“ на ученици от Първа езикова гимназия e големият победител в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Екипът от десетокласници впечатли журито с идеята за създаване на дигитален архив на българското музикално наследство, който да съхранява и популяризира богатството на българските фолклорни традиции...