Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реликви от Априлското въстание в Панагюрище гостуват в Добрич

Реликви от Априлската епопея ще представи от 11 април в Добрич Историческият музей в Панагюрище. 

Домакин на гостуващата изложба „Реликви от Априлската епопея 1876 Панагюрище” е отдел „История на българските земи ХV-XIX в.”. Експонатите са подредени в зала „Възраждане” в Художествената галерия. 

Изложбата ще гостува в Регионалния исторически музей в Добрич до края на юни. В продължение на повече от два месеца жители и гости на града ще могат да се докоснат до уникални експонати, превърнали се в реликви на националната ни памет, в символи на българската свобода.

Посетителите на изложбата ще могат да видят изработено от Райна Княгиня копие на главното въстаническо знаме на Четвърти революционен окръг. Част от изложбата е и револверът на Райна Попгеоргиева. Още едно знаме намира място в експозицията – това на Банската чета.

Изключително ценни са и трите въстанически кокарди, които ще бъдат показани в изложбата със златно, сребърно и бронзови лъвчета.

Сред над 80-те експонати, подбрани от музейните специалисти в Панагюрище са множество оръжия и лични вещи на участници в Априлското въстание, сред които Евангелието и пищова на поп Груйо Бански, пушката „Уинчестър” на Лука Ланджев и др. Уникални са и самоделните оръжия, изработени от самите въстаници – те онагледяват трудностите, които среща революционния комитет при въоръжаването , но същевременно и стремежа на българина към свободата, готовността му да се противопостави с примитивни средства на отлично въоръжената османска имперска армия. В изложбата е показано и снаряжението, използвано от въстанниците - калъпи за леене на куршуми, паласки, фишеклъци, барутници, манерки и др. Посетителите ще видят и кутия за пренасяне на революционната поща. За жестокото потушаване на въстанието свидетелства и списък на заграбеното имущество и стоки в Панагюрище. Част от изложбата е и традиционно женско градско облекло, носено от дамите в Панагюрище през 70-те години на 19-ти век.

В експозицията със свои експонати се включва и Регионалния исторически музей в Добрич, както и РК „46-и пехотен Добрички полк”. Местният военноисторически клуб ще представи облекло и снаряжение на османската редовна армия, башибозука и черкезите. Две пълноразмерни реплики на черешово топче и планинско оръдие, изработени в пълно съответствие с оригиналите от добричките реконструктори. Въоръжението на противника ще бъде представено с експонати от фонда на РИМ-Добрич.

Откриването на изложбата е от 18 ч. на 11 април, четвъртък, в зала „Възраждане” в Художествената галерия (входът откъм фонтана). Възстановчици от РК „46-и пехотен Добрички полк” ще пресъздадат с жива картина избухването на Априлското въстание и освещаването на главното въстаническо знаме.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатни турове организира Парк-музей „Владислав Варненчик“

На 4 август (понеделник), датата на която през 1935 г. цар Борис III прерязва лентата на новопостроения мавзолей на полско-унгарския крал Владислав III, Парк-музей „Владислав Варненчик“ ще работи извънредно с обичайното си работно време от 10:00 до 17:30 часа и входни такси. По случай 90-ата годишнина ще бъдат проведени два безплатни музейни тематични..

публикувано на 28.07.25 в 12:18

Над 400 артисти ще участват в 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал "Варненско лято"

Над 400 артисти от Сърбия, Унгария, Грузия, Колумбия, Чехия, Молдова и България ще участват в 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал „Варненско лято“ 2025. Събитието ще се проведе в морската столица от 30 юли до 2 август и тази година ще премине под мотото за приятелството: „Заедно днес и завинаги“ и „Да останем приятели“, съобщават от..

публикувано на 28.07.25 в 10:57

Студенти от НБУ на летен курс във Варна

Музеят за Нова история на Варна тази седмица е домакин на летен учебен курс, организиран за студенти от Нов български университет. Той е посветен на историята на града и индустриалното му наследство, като вниманието е насочено към старите фабрики на Варна, съобщиха от Регионалния исторически музей във Варна.   Ръководители на инициативата са доц. д-р..

публикувано на 28.07.25 в 10:28

"Файненшъл таймс" представи "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов сред най-добрите книги на седмицата

Това е първият роман на писателя, след като спечели Международната награда "Букър" през 2023 г., преведена на английски отново от Анджела Родел, се посочва в статията със заглавие "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов - елегия за бащата".  "Въпреки че е по-изчистена като форма от по-ранните заглавия, книгата продължава да си играе с..

публикувано на 26.07.25 в 09:39

Фестивалът РАДАР отново във Варна през август

Музикалният фестивал РАДАР отново ще се проведе във Варна, тази година - от 7 до 10 август. Основната част от концертите ще се проведат в Археологическия музей, но някои от изпълненията ще бъдат изнесени на в различни локации в града. Винаги се стремим да бъдем в крак с темите и тенденциите. Тази година тема на фестивала е музиката в..

публикувано на 25.07.25 в 15:05

Предстои петото издание на фестивала Varna Rock Adventure

Броени дни остават до началото на петото издание на фестивала Varna Rock Adventure. Събитието ще се проведе от 7 до 10 август в парка в квартал "Аспарухово", входът е свободен, а концертите ще продължат до 23 часа всяка вечер, съобщиха за Радио Варна организаторите  Милен Пенев, Бранимир Мангъров и Невелина Няголова.   Tази година сцената е..

публикувано на 24.07.25 в 12:07

Петя Йончева: "Алея на книгата" няма да се състои поради липса на комуникация с Община Варна

Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...

публикувано на 22.07.25 в 14:40