България е страната с най-висок процент доплащане за лекарства. Това каза за Радио Варна доц. Антон Тонев, съветник на здравният министър.
При над 8 млрд. лв бюджет на НЗОК за 2024 г., доплащането по официални данни е около 3,5 млрд. лв, което е приблизително около 40% от общите разходи за здраве.
Статистиката сочи, че около 240 хил. са средногодишно операциите и различните здравни интерввенции, които налагат постъпване в болница, където обикновено има няколко форми за доплащане. При средно около 2 хил. лв. доплащане на пациент, това прави към 500 млн. лв.
При над 1,5 млн. хронично болни – толкова, колкото е броят им у нас, средното доплащане е между 50 и 150 лв. на месец до края на живота им. Разбира се има и по-високи средномесечни разходи на пациент. Това прави около 2,5 до 3 млрд. лв. доплащане за здраве на година в България.
Подобно е на спортният тотализатор – с малки суми, но редовно, коментира Тонев.
Именно този висок процент доплащане за лекарства стои в основата на влязлото в сила решение от 1 април, Здравната каса да поема напълно 56 медикамента за домашно лечение за високо кръвно и за сърце (аритмия). От това ще могат да се възползвват около 650 хил. души, колкото са болните от сърдечно-съдови заболявания у нас.
По думите на Тонев, това е и най-голямата група хронично болни пациенти у нас.
На практика, Здравната каса ще поема 100% от цената на най-евтиният медикамент за съответното заболяване – такава е и европейската практика. За т.нар. иновативни (модерни) терапии, от НЗОК ще поемат и плащат между 50 и 75 на сто от стойността на медикаментите, уточни доц. Антон Тонев, който е един от вносителите на предложението Здравната каса за покрива изцяло цената на тези 56 вида лекарства за сърдечно-съдови болести.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..