На 12 април отбелязваме Международния ден на авиацията и космонавтиката. Датата не е избрана случайно, защото точно на този ден през 1961 година на борда на космическия кораб "Восток" съветският летец Юрий Алексеевич Гагарин извършва една обиколка на Земята и става първият човек в историята, полетял в космоса.
Тези 108 минути слагат началото на пилотираната космонавтика. Четири години по-рано на 4 октомври 1957 година е поставено началото на практическото усвояване на космоса със старта на първия изкуствен спътник на Земята в Съветския съюз.
Тази година се навършват и 45 години от полета на първия български космонавт Георги Иванов.
На 10 април 1979 г., в 20 часа и 34 минути московско време от космодрума в Байконур, намиращ се на територията на днешен Казахстан, космическият кораб „Съюз-33“ е изстрелян в орбита около Земята. На борда му, след едногодишни специализирани тренировки и подбор, са Георги Иванов и командирът на полета летеца-космонавт от тогавашния СССР Николай Рукавишников. Така в онзи момент България става шестата космическа страна в света след Русия, САЩ, Чехословакия, Полша и Германия.
За полета са създадени изцяло български прибори дело на родни учени. Разработени са и различни видове храни със запазване на вкусовите, ароматните и хранителните качества на продуктите в условията на космически полет. Част от българските разработки на храни продължават да се използват и до днес.
Повече за българския принос в космонавтиката разказва историкът Симеон Кулиш:
От миналата седмица обсерваторията в село Камен бряг край Каварна отново работи след отстраняване на технически проблем. Съоръжението е отворено всеки вторник и петък от 21 часа и наблюдения са възможни при хубаво време. Туровете са напълно безплатни и се водят от варненския астроном Георги Георгиев. Обсерваторията е сред..
Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора. Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..
Духове, обсебване, група приятели, борещи се със злото в тъмна къща - сюжет, който присъства в множество холивудски хорър продукции. Не, това не е поредната екранизация по Стивън Кинг, а първият детски хорър филм, носещ името "Таласъм". Режисьорът Валери Лилов се заема с предизвикателството да създаде филм, който не просто плаши, а задържа..
На 22 юли Православната църква почита паметта на света равноапостолна мироносица Мария Магдалeна, която изцелява бесове. В житието ѝ се разказва, че когато Исус Христос извършвал чудеса в Галилея, към него пристъпила жена на име Мария Магдалина (от гр. Магдала). Помолила го за помощ и Господ изгонил от тялото ѝ седем бесове, с което я излекувал. От..
След сигнал за забелязан черен леопард в района на село Караманите, община Вълчи дол, проведеното издирване не е открило следи от хищника. Това съобщи за Радио Варна Юзеир Рифатов, участник в издирвателните действия. По думите му, дронове и термокамери са обходили терен от около 700 декара, но не е засечено нито едно живо същество . Дори..
До 30 юли в Двореца в Балчик се провеждат Дни на италианската култура. Организатори са Държавен културен институт - културен център "Двореца" в Балчик и Консулският кореспондент на Италия във Варна, Международният артцентър "Антино" Рим в сътрудничество с Посолството на Италия и Италианския културен институт в София под патронажа на Министерството на..
Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ учредява в края на септември свой международен фестивален форум. Първото издание на Международния черноморски театрален фестивал (МЧТФ) ще се проведе в морската столица от 24 до 28 септември. Фестивалният слоган „Театърът се вълнува“ търси асоциативно емоционален паралел между изкуството и морето...