Трима занаятчии от Стралджа, Ямболско са във Варна от началото на април, за да правят плажни чадъри от тръстика /камъш/ по поръчка на различни плажове. Огнян и Зейнеб са брат и сестра. С тях е и съпругът на Зейнеб – Сашо. Тримата са около 60 годишни, а занаятът, който умеят е от прадедите им. От 30 години плетат чадърите и рогозките на много български плажове. Получават поръчки от концесионери на плажове от Обзор до Златни пясъци - Варна, к.к. „Свети Свети Константин и Елена“, Кабакум.
Не е трудно да се научи човек да прави плажни чадъри от камъш, но да издържиш физически е много трудно, разказва Зейнеб докато оправя лейкопласта по пръстите и дланите си. Целите й ръце са облепени, защото са нарязани от тръстиката и телта, с които работи. Но не се оплаква, а продължава с думите: „Така е, но трябва да се борим. Нали трябва да се борим?“
Започват работа към 6 часа по хладно и са на плажа до 18 часа. Пият кафе на пясъка, закусват и обядват, а вечер се прибират в квартирата, която са наели близо до Варна. Зейнеб и съпругът й Сашо се изхранват с този занаят цял живот, споделя жената за Радио Варна. Не й тежи, че цял ден е под слънцето, а ръцете й са нарязани и облепени. Мъчно й е, че децата й не искат да продължат семейния занаят. Да прави чадъри знае само синът им и доскоро е бил с тях по плажовете. От няколко години обаче се отказал, отворил баничарница и сега прави закуски.
Занаятчиите нямат почивен ден, защото трябва да свършат взетите поръчки. Докато изпълняват едната, им се обаждат да им възложат друга. Приемат само, ако са сигурни, че ще я изпълнят. Уговарят точно колко чадъра трябва да се направят и времето за което работата ще бъде свършена.
Един чадър с диаметър 2 метра се прави за около 40-50 минути. За ден правят около 14-15 чадъра. Сега изпълняват поръчка за 70 чадъра. А най-голямата им поръчка е била за 300 чадъра преди години.
Признават, че с този занаят не се забогатява, но изкарват достатъчно да приготвят зимнина и да си посрещат разходите. Само Огнян работи и в Германия в строителството.
След Варна продължават към Слънчев ден, от там към Кабакум, следват Златни пясъци, а после Обзор. До края на май трябва да са приключили, защото започва активния туристически сезон.
На слушателите на Радио Варна пожелават да са здрави и когато отидат на плаж, да лягат под чадърите, които те са направили. Защото сянката от камъша е по-силна и плетените чадъри не спарват, като тези направени от плат.
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..