Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерт алармира: Заради промени в закон заводи за изгаряне на боклук ще се появяват без екологични оценки

Българите трябва най-после да се ядосат, категорична е Красимира Катинчарова

Коалиция „За да остане природа в България“ протестира срещу промените в Закона за опазване на околната среда и Закона за устройство на територия. Протестът се състоя в неделя в центъра на Варна. Промените бяха внесени от депутатите на ГЕРБ и ДПС между първо и второ четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите.

Три закона се променят подмолно и тихомълком, каза Красимира Катинчарова от екологичното сдружение „Човек - природа - живот“, организатор на протеста във Варна. Чрез тези поправки се предприемат драстични промени в режима, по който се изграждат големи инвeстиционни проекти, добави тя.

Законодателството ни стана толкова оплетено и лишено от експертиза, че големи имена в правото се отказаха публично и с огорчение от тази задача, коментира Катинчарова.

 „Законът за перките в морето беше внесен по същия начин, от няколко депутати, без обществено обсъждане. Този закон би променил съдбата на близо четвърт милион души.“, категорична е Катинчарова.

Ако бъдат приети тези промени, ще бъде премахнат гражданският контрол. Тези кардинални промени ускоряват големите инвестиционни проекти като премахват екологичните процедури, които защитават околната среда и хората, добави организаторката.

Освен това решенията на Районните инспекции за околна среда и води (РИОСВ) вече са валидни не 5, а 15 години. „Това означава, че решенията им са на практика вечни. Тук няма граждански контрол“, категорична е тя.

Тя определи тези промени като скандални. За големи инвестиции като строителство на магистрали, ВЕИ, заводи за изгаряне на боклук се предлага двойно съкращаване на сроковете по произнасяне на екологичните процедури и дори въвеждане на принципа на мълчаливото съгласие, възмущава се Катинчарова. Инвеститорът подава документите, например, в МОСВ и там е пълно с такива проекти и експертите не могат да се произнесат в срок от две седмици и то се приема за одобрено, обясни тя и разясни какви биха били последиците.

 „Ако имате къща на село, десет години след като сте си я купили и сте живели там, до вас може да изникне завод за изгаряне на боклуци. И вие няма да можете да направите нищо по въпроса. Вие ще научите, когато дойдат да копаят и строят“, каза Красимира Катинчарова.

Според нея българите трябва най-после да се ядосат и да започнат да следят какво правят хората, които взимат решения от тяхно име. 

„Това ,което се канят да направят депутатите сега, ще промени живота на хората изцяло и може да го направи невъзможен. Сега ни отнемат и земята. Вече никой не се интересува от здравето ни. Всичко това се прави, за да се вземат едни пари, които вече са договорени. Открива се една корупционна магистрала към един човек, който еднолично ще може да взема решения. Всичко това е с един единствен страдащ. И това е българинът“, категорична е Катинчарова.  

Целия разговор с нея може да чуете в прикачения звуков файл:




По публикацията работиха: стажант-редактор Мария Колева, Елисавета Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08