Предстоят изпитите за Национално външно оценяване /НВО/ за учениците в 10. клас. Датите са 10 юни по български език и литература /БЕЛ/ и 12 юни по математика. Това, което следва от тях е, че ученикът получава документ за завършен първи етап на средно образование, но той не се равнява на документ за завършено средно образование и с него не може например да продължи образованието си в университет.
Към днешна дата учителите във Варна не са получили указания за провеждането на националното външно оценяване по български език и литература, макар че има промени в съдържанието на изпита, коментираха за Радио Варна учители от различни гимназии. Подготвят учениците според публикуван модел в сайта на Министерството на образованието и науката за настоящата учебна година. В него са посочени две задачи по-малко от миналата година и същия брой произведения на български автори.
Според Веселина Трендафилова, учителка по български език и литература, в момента огромен проблем е функционалната грамотност на учениците, която е свързана с липсата на четене на всякаква литература. Конкретно десетокласниците се затрудняват най-много при задачите с отворен отговор – например създаването на теза, като им е трудно да формулират собствено изказване и собствена мисъл. Затруднява ги също и писането на резюме.
Десетокласници споделиха за радио Варна, че не са мотивирани да се явяват на изпити по НВО, защото те не са важни за тях. Особено за тези, които ще продължат да учат до 12 клас.
Веселина Трендафилова посочи, че в големия град децата продължават образованието си до 12 клас, но в по-малките населени места има групи от ученици, които не продължават и за тях е важно да имат някакъв документ, който удостоверява определено ниво на компетентност. Затова смята, че изпитите трябва да бъдат по желание и на тях да се явяват само учениците, на които им е необходим документ за завършен първи етап на средно образование.
Веселина Трендафилова каза още, че няма последствия, ако ученик не се яви на изпита по НВО в 10. клас. На него се пишат точки, а не оценки и тези точки не влизат във формирането на успеха на учениците нито в 10. клас, нито след това.
Ученици споделиха, че в някои гимназии във Варна учителите по съответните предмети са заявили, че ако възпитаниците им получат точки под определения от тях брой, може да ги оставят на поправителен и това е единственото, което създава напрежение и притеснение.
От своя страна учителите полагат различни усилия и методи, с които да стимулират учениците си да учат, за да имат познания и дадат най-доброто от себе си.
През нощта ще е предимно ясно, а утре слънчево и още по-горещо. Следобед ще се развива купеста облачност и към вечерта във вътрешността на Североизточна България не са изключени изолирани краткотрайни превалявания. Ще духа слаб, през деня умерен вятър от юг-югоизток, по Черноморието от източна четвърт. Преобладаващи минимални температури..
Вярата посочва всички наши недостатъци и ни насочва към смирението, каза отец Емануил по време на неделната си проповед в добричкия храм “Света Троица”. Той прочете част от Евангелието на Матей. Свещеникът разказа за думите на стотника, който се обърнал към Христос с молба да изцели неговия слуга: “Господи, аз не съм достоен да влезеш под..
На 14 години, с усмивка и воля по-силна от много възрастни — това е Ана Добрева от Варна. Тя живее с диагноза детска церебрална парализа. Родена преждевременно, още от шестмесечна възраст Ана преминава през рехабилитации. Но въпреки усилията, походката ѝ остава неправилна. Преди година лекарите решават, че има нужда от коригиращи операции – по една..
Създателят на първия инфлуенсър, генериран от изкуствен интелект - Ахинора, разработва нови дигитални образи. Това разказа самият Светослав Георгиев в предаването на Радио Варна "Новият ден". Ахинора от Варна е първият дигитален инфлуенсър у нас Основната дейност на Ахинора е тя да промотира здравословния начин на живот, опознаването на България -..
България е на последно място в Европейския съюз по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса, като една от причините е нежеланието на собствениците да модернизират и автоматизират процесите на работа, породено от неразбирането и страха от технологиите, коментира Николай Петканов, комуникационен експерт, предприемач и обучител. Повечето..
Спелеологията е наука, която изучава пещерите. Спелеологът е човек, който се занимава със спелеология, т. е. научното изследване на пещерите. Тези хора са регистрирали и картографирали над 5000 пещери в България. Една от тях е „Приказна“ край Котел. За която само до преди месеци се е смятало, че е много добре проучена и в нея вече няма нищо непознато и..
79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..