Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниел Митов се отказа от поста на служебен външен министър

Даниел Митов в НС, архив.
Снимка: БГНЕС

Депутатът от ГЕРБ-СДС и заместник-председател на партията Даниел Митов оттегли своето одобрение да бъде външен министър. "Не бива да се превръщам в ябълката на раздора в момента", поясни той. 

"В тази ситуация, при променена Конституция, в която се търсят партийни баланси, е ясно, че не е проблем партийно оцветени хора да заемат министерски постове. Разочарованието ми обаче е от позицията на ПП-ДБ, те вместо да подкрепят номинацията на г-н Главчев, те влязоха в логиката на Румен Радев. Сега може да му кажем: спокойно, г-н президент, ПП-ДБ продължават да са с вас", каза още Даниел Митов пред медиите в парламента.

"Отговорността е на президента Радев. Външният министър си е негов и той носи в момента цялата отговорност. Г-н Главчев направи предложение и то не беше прието от президента. От тук нататък отговорността е на президента и на ПП-ДБ", каза още Даниел Митов.

Коментарът му идва след кратката среща между Румен Радев и Димитър Главчев днес на "Дондуков" 2 по повод предложенията за промени в състава на Министерски съвет.

Припомняме, че повод за днешната среща между президент и служебен премиер са предложенията на Главчев за промени в състава на правителството, седмица след неговото встъпване в длъжност.

Главчев предложи депутатът от ПГ на ГЕРБ-СДС и зам.-председател на партията Даниел Митов да заеме поста външен министър на мястото на дипломата от кариерата и посланик в Черна гора Стефан Димитров.

Другата предложена от Главчев смяна е на министъра на земеделието Кирил Вътев, който запази поста си от предходния кабинет и в служебния. Главчев предлага длъжността да заеме Георги Тахов, а като мотиви се изтъква продължаващото напрежение и недоволство в аграрния сектор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

През юни се очакват по-високи температури от климатичните норми

В началото на месец юни въздушната маса над страната ще се стабилизира. Ще бъде предимно слънчево, с развитие на купеста облачност в следобедните часове и главно в планините ще има локални краткотрайни валежи и гръмотевици, съобщават от НИМХ. Температурите ще се повишат бързо и ще са по-високи от климатичните норми. След средата на периода, с преминаване..

публикувано на 31.05.25 в 16:25

Двудневен детски празник изпълни централната част на Варна

В рамките на инициативата на Община Варна „Слез от колата, включи се в играта“ на 31 май и 1 юни автомобилите дават предимство на децата Състезание с велосипеди за деца от 2 до 10 г., музика, танци и дефиле на улични артисти на кокили са в програмата за 1 юни Два дни игри, спорт и творчество вместо шум и изпарения от автомобили – това е..

публикувано на 31.05.25 в 15:12

МОСВ участва в подводно почистване на пристанището в Созопол

Заместник-министърът на околната среда и водите Атанас Костадинов, директорът на Басейнова дирекция „Черноморски район“ Явор Димитров и съветникът Петър Димитров, заедно с експерти от МОСВ и БДЧР, се включиха във водното почистване на пристанището на Созопол. Инициативата беше организирана от Института по океанология към БАН и бележи началото на летния..

публикувано на 31.05.25 в 15:10
Румен Петков

Румен Петков: Българските правителства се провалиха напълно в информационната кампания, свързана с приемането на еврото

  Българските правителства се провалиха напълно в информационната кампания, свързана с приемането на еврото и този провал предопределя скептицизма на българите, те избраха и неподходящи говорители по темата, което засили негативния ефект. Това заяви във Варна лидерът на партия АБВ Румен Петков. Той каза още, че не е тествано мнението и на..

публикувано на 31.05.25 в 15:07

Втори циклотрон ще има в университетската болница „Света Марина“ във Варна

Втори циклотрон ще има в университетската болница „Света Марина“ във Варна. От здравното заведение вече подготвят площадката за него, а финансирането е по програма на Министерството на здравеопазването. Това съобщи проф. Анелия Клисарова -ръководител на катедрата по нуклеарна медицина в Медицинския университет в морската столица по време на..

публикувано на 31.05.25 в 14:55

Връчиха отличията на лауреатите от Националния конкурс за детска рисунка „ПриказкиТЕ“

В събота, 31.05.2025 г., от 11 ч., в двора на ЦПЛР-Общински детски комплекс, гр. Варна се проведе награждаването на лауреатите от Националния конкурс за детска рисунка „ПриказкиТЕ“, Варна, 2025 г.  Конкурсът бе организиран от ЦПЛР – ОДК, гр. Варна, със съдействието на Община Варна и е включен в Националния календар за изяви по интереси на..

публикувано на 31.05.25 в 14:37

Протестно шествие в защита на българския лев премина в центъра на Варна

Мащабно протестно шествие, организирано от партия „Възраждане“ и граждански комитет срещу влизането на България в еврозоната сега, премина по улиците на Варна. Хората носеха плакати-„Въвеждането на еврото е загуба на суверенитет“. Репортаж на Даниела Стойнова:

публикувано на 31.05.25 в 14:01