Трявна е едно от любимите градчета на мнозина. То е събирателен център на хора от големите градове, решили да забегнат в тих и наситен с история район. Няколко са местата, които не трябва да пропускате да посетите, когато се отправите към Трявба – единственият Музей на иконата у нас, както и Музеят на дърворезбата, а от миналата година и на архитектурата. Във Варна през изминалата седмица гостува Константин Малчев – уредник в Специализирания музей за резабарско и изографско изкуство – гр. Трявна. Поводът бе участието с икони на тревненски зографи в изложбата, организирана от Военноморския музей във Варна - „Светци – воини и покровители на бойното поле“.
Тревненската школа се развива в три направления - дърворезба, иконопис и строителство. Първият музей в Трявна е Даскаловата къща, а именно Музеят на дърворезбата. След това през 1984г. е открит и Музей на иконописната школа. От миналата година в Трявна вече имаме и Музей на архитектурата. Той се намира в Попангеловата къща. Това е най-старата и запазена къща в Трявна. Това е къщата на вуйчото на Ангел Кънчев - Попангел. Това разказа за Радио Варна Константин Малчев - уредник в Специализирания музей за резабарско и изографско изкуство в Трявна. Oткриването на нова музейна експозиция "Строителство" бе през октомври месец 2023г. В него са представени макети на сгради, дело на тревненски строители, документи и инструментариум, свързани със занаята.
Българската академична традиция определя местния строително-резбаро-зографски център като едно от средищата с „най-широкомащабна практика и всеобхватни творчески изяви“.
Тревненската възрожденска архитектура е плод на местни майстори-строители или цели регионални групи. Тя е истински феномен от национално естество и оставяйки забележителни творби, определя професионалния път на следващите поколения творци.
Друг обект в Трявна, който не трябва да се пропуска е единственият по рода си Музей на иконопистта.
Препоръчвам ви да посетите Музея на иконата. Там работи талантливата Ива Донкова, която е и прекрасен зограф. Тя провежда демонстрации и може да покаже как се рисуват икони по канон, разказа още Константин Малчев. По свой начин и според творческите си възможности зографите са утвърдили Трявна като най-ранния и най-значим художествен център на Българското Възраждане.
Трявна е най-старата, най-голямата и най-дългопросъществувала възрожденска и художествена школа, така че, незаобиколим фактор е в тази насока. Трябва всеки - от най-малкия до най-възрастния човек, да посети и да се докосне до тзи школа, за да се запознае с културата на Възраждането и на възрожденските българи, категоричен е Константин Малчев.
Нова година. Изпращане и посрещане, което става по няколко начина. Или на центъра в съответния малък или голям град, на домашно, хотел. Има обаче една група хора, които предпочитат да походят с часове, за да стигнат до любима хижа. И там, далече от градската суета и шума, високо в планината, да вдигнат наздравица с приятели за новата година. Кувертите..
Спасителна акция за изваждането на закъсал в снега автобус с 50 пътници от БДЖ, се проведе тази нощ край село Габровци в Прохода на Републиката, съобщава БНР. Акцията е приключила благополучно и в 2 часа тази нощ пътниците са отпътували към Горна Оряховица. Тежко остава положението в община Елена, където все още много населени места са без..
Едно от най-консумираните лекарства в САЩ - и най-често приеманият аналгетик в световен мащаб - може да направи много повече, отколкото просто да облекчи главоболието ви, съобщи Science alert. Според проучване от 2020 г., което измерва промените в поведението на хората, когато са под влиянието на често срещаното лекарство без рецепта, а..
Православната църква почита днес свeти Стефан, първият мъченик за християнската вяра. Стотици хиляди са имениците - Стефан, Стоян, Венцислав, Станимир, Стамен, Стоил, Цоньо и женските варианти на имената, както и Таня и Фани. Името Стефан е от гръцки произход и означава "венец". Днешният празник е последният преди посрещането на Нова..
26 декември не е само денят, в който празнуваме Рождество Христово, но и ден, посветен на един от най-важните стълбове в живота на всеки човек – бащата. Денят на бащата има за цел да подчертае значението на бащинството и да отдаде почит на ролята, която бащите играят в семейството и обществото. В България Денят на бащата започва да се празнува..
Расте интересът към точните науки, макар и малко, но все повече деца във Варна проявяват любопитство към нещата, които свързваме със STEM обучението. Сред местата, на които малките ученици, а и по-големите се докосват до тях е астрономическата обсерватория, чиито възпитаници в годините са сред участниците в подборите и националните отбори по..
Във връзка с Международния ден на бащата – 26 декември, от 15:00 ч. на площад „Севастопол“ (пред хотел „Черно море“), като част от националния протест на Фондация „За споделено родителство“, ще се състои протест под мотото: „Не! на родителското отчуждение!“ . В протеста ще участват представители на фондации и други неправителствени организации,..