100 години. Точно толкова се навършват през 2024-а от основаването на Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ във Варна.
От малко селско училище до модерна гимназия пътят е дълъг, но всяко усилие си е струвало, убедени са всички, които са свързали живота си с него. В началото са били само две стаи – днес са 19 кабинета, 8 работилници, 4 машинни отделения, физкултурен салон, спортни площадки и всички съвременни технологии. В двора преди няколко години сътвориха и парк – дендрариум с над 80 вида дървета и храсти. Учениците се обучават в специалностите мебелно производство, интериорен дизайн, парково строителство и озеленяване, горско и ловно стопанство, производство на тапицирани изделия, реставрация на стилни мебели и дограма. През 2016 година е въведено дуалното обучение, което се развива успешно и днес. Чрез него учениците съчетават теорията с практиката, като работят във фирми, с които гимназията е сключила договори, получават и възнаграждение, както и готовност да започнат работа веднага след като завършат средното си образование.
Директор на училището вече 30 години е Мария Георгиева. По повод годишнината заедно с нейните колеги са подготвили богата програма, която започна още миналата година. Най-вълнуващата част е днес – съборът на възпитаниците на училището.
През 2024 година се навършват 105 години от рождението на патрона на училището Николай Хайтов. Не случайно гимназията носи неговото име. Самият Хайтов е завършил курс по лесничейство в Лесовъдния отдел на Агрономическия факултет в Софийския университет през 1943 година. Работил е във величествената Родопа планина и от там се раждат неговите разкази. Разказите на писателя са живи и днес, а „Дивите разкази“ бяха вдъхновение за конкурс по дърворезба, в който за втора година се включиха учениците.
Нормално гимназиално училище – така може би изглежда гимназията по дървообработване за хората, които не са влизали в нея. Но…истината е друга. Един от най-дългогодишните преподаватели в гимназията по дървообработване е преобразил вътрешното пространство с красиви дърворезби и интарзии. Разбира се с помощта на учениците и свои колеги. Идеята е на преподавателя Димитър Досев, който я осъществява от 1984 година. Днес господин Досев е на 72 години и все още работи в училището. А благодарение на него учениците все още изучават тънкостите на дърворезбата.
Училището е второто семейство за учителите от гимназията по горско стопанство и дървообработване във Варна. Без да е математик, човек лесно може да пресметне, че по-голямата част от живота на следващите ни събеседници е преминал именно в училището, защото всички освен, че сега са учители в него, са били и негови ученици. Чуйте Веселина Добрева, която е учителка по специална теория:
Станчо Атанасов, учител по учебна практика в мебелното производство:
Какво е едно училище без неговите ученици? В гимназията се гордеят с постиженията на своите възпитаници – подредили са всички отличия на специални витрини, които с времето стават все повече. За избора на училище и бъдеща професия споделиха Генчо Панайотов, Теодора Цветанова и Симеон Янев:
Съборът на възпитаниците на Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ е днес от 10.00 часа в двора на училището. Не е случайна датата на срещата – 11-и май е църковният празник на Светите равноапостоли Кирил и Методий – празник, който бележи началото си през Възраждането и се свързва с училищните тържества, които са били организирани на 11 май.
Честит празник на всички!
По повод вековния юбилей, училището вече има и химн. Автор на текста е Станка Иванова, музиката и изпълнението на Теди Генев.
Нова година. Изпращане и посрещане, което става по няколко начина. Или на центъра в съответния малък или голям град, на домашно, хотел. Има обаче една група хора, които предпочитат да походят с часове, за да стигнат до любима хижа. И там, далече от градската суета и шума, високо в планината, да вдигнат наздравица с приятели за новата година. Кувертите..
Спасителна акция за изваждането на закъсал в снега автобус с 50 пътници от БДЖ, се проведе тази нощ край село Габровци в Прохода на Републиката, съобщава БНР. Акцията е приключила благополучно и в 2 часа тази нощ пътниците са отпътували към Горна Оряховица. Тежко остава положението в община Елена, където все още много населени места са без..
Едно от най-консумираните лекарства в САЩ - и най-често приеманият аналгетик в световен мащаб - може да направи много повече, отколкото просто да облекчи главоболието ви, съобщи Science alert. Според проучване от 2020 г., което измерва промените в поведението на хората, когато са под влиянието на често срещаното лекарство без рецепта, а..
Православната църква почита днес свeти Стефан, първият мъченик за християнската вяра. Стотици хиляди са имениците - Стефан, Стоян, Венцислав, Станимир, Стамен, Стоил, Цоньо и женските варианти на имената, както и Таня и Фани. Името Стефан е от гръцки произход и означава "венец". Днешният празник е последният преди посрещането на Нова..
26 декември не е само денят, в който празнуваме Рождество Христово, но и ден, посветен на един от най-важните стълбове в живота на всеки човек – бащата. Денят на бащата има за цел да подчертае значението на бащинството и да отдаде почит на ролята, която бащите играят в семейството и обществото. В България Денят на бащата започва да се празнува..
Расте интересът към точните науки, макар и малко, но все повече деца във Варна проявяват любопитство към нещата, които свързваме със STEM обучението. Сред местата, на които малките ученици, а и по-големите се докосват до тях е астрономическата обсерватория, чиито възпитаници в годините са сред участниците в подборите и националните отбори по..
Във връзка с Международния ден на бащата – 26 декември, от 15:00 ч. на площад „Севастопол“ (пред хотел „Черно море“), като част от националния протест на Фондация „За споделено родителство“, ще се състои протест под мотото: „Не! на родителското отчуждение!“ . В протеста ще участват представители на фондации и други неправителствени организации,..