Започна благотворителен търг в полза на 42-годишния Павел Станчев, който води битка с коварно заболяване - рак на костите. Старт на търга е даден на създадената страница в социалната мрежа „Да помогнем на ПАВЕЛ”, където всеки, който желае да помогне, може да отправи предложение под тениски с автографи, дарени от отборите на „Черно море”, „Спартак Варна”, „Левски”, националния вратар Иван Дюлгеров и други. Срокът за наддаване е до 24 часа на 17 май (петък).
42-годишният Павел Станчев продължава борбата си с коварна болест – рак на костите. За операция и лъчелечение в Турция са необходими непосилните за семейството 100 хиляди евро. До момента е събрана едва около 15% от сумата. През ноември миналата година огромна вълна от съпричастност допринесе за събиране на средства, с които Павел да започне лечение. Сега са необходими още, за да го завърши.
В живота на всеки човек има моменти, в които получава новини, от които му се подкосяват краката. За секунди всичко се преобръща, връхлитат те най-лоши мисли. Това се е случило, за жалост, и на варненското семейство Станчеви - Лидия, Павел и 8-годишната им дъщеря. Техният кошмар започва в началото на миналата година, когато Павел получава болки в кръста:
"Четири месеца ходихме от болница на болница, но там първо много трудно разбраха въобще какво му има и след като разбраха, че има Сарком на Юинг, така се води неговото заболяване, казаха, че не могат да ни помогнат в България", казва съпругата Лидия, с която се чуваме по Вайбър, защото са на процедури с Павел в Турция. Заболяването Сарком на Юинг е рак на костите и състоянието на 42-годишния мъж се влошава значително с времето, туморът расте и левият му крак се обездвижва. Започва да ходи с патерици. Така до септември, когато заминава за Истанбул, и там получава надежда:
"Тук вече, като започнаха да му правят химиотерапиите, започна да спада туморът, да отпуска самия крак, той вече си ходи нормално, храни се нормално, той беше отслабнал 30 килограма", допълни съпругата на Павел.
Междувременно семейството започва кампания, за да осигури скъпоструващото лечение в Турция. Събират 180 хиляди лева. Туморът обаче става резистентен към приложената вече терапия и лекуващите я сменят за нова и по-скъпа: "Сега това лечение е много добре, това е последната такава химиотерапия, трябваше да бъдат шест и тази е шестата и след нея ще му направят ПЕТ скенер и би трябвало вече да може да се направи операция", допълни Лидия.
Със събраните пари са извършени химиотерапиите и сега са необходими нови около 100 хиляди евро за операция и лъчелечение след това.
Операцията може би ще бъде към средата на юни. На 3 юни ще му направят ПЕТ скенер и на базата на това, което той ще покаже, ще кажат точно кога ще е операцията, но ще е около 10 юни максимум.
Семейство Станчеви не падат духом, крепи ги тяхната сплотеност и обич. Опитват се да предпазят дъщеря си от тревогите, но тя разбира, че има проблем: "Тя само знае, че тати го боли крачето", каза още Лидия.
Лидия и Павел очакват края на този кошмар и се надяват, че близки и непознати с добри сърца отново ще им помогнат, за да преодолеят и последното препятствие по пътя към излекуването:
Молим хората, който с каквото може да ни помогне. За нас всеки лев е важен. Голяма е сумата, но знам че хората са много съпричастни и когато сме много, можем да си помогнем, казва с надежда Лидия Станчева. Отворена е дарителска сметка. Пари може да се преведат и през фондацията на Павел Андреев, помогнала на мнозина нуждаещи се от средства за лечение и рехабилитация.
Дарителска сметка IBAN: BG32STSA93000030278840 BIC: STSABGSF Банка ДСК Павел Атанасов Станчев.
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..