Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ахил в шаха на бързи обороти

Знаете ли кой спорт наричат „шах на бързи обороти“? Няма да Ви мъча много – говоря за фехтовката. Спорт, който не е особено популярен у нас, но това лято в него ще имаме представител на Олимпийските игри – Йоана Илиева. И Варна не изостава в шаха на бързи обороти -  има клуб, който жъне успехи на национално и международно ниво. Името му идва от древногръцката митология. Най-силният, най-храбрият и най-красивият от героите, участвали в легендарната Троянска война – Ахил, разбира се.

Той е само на 12 години, но вече майсторски владее изкуството на дуелирането със сабя. Той е Борис Шутов и вече 4 години е фехтовач във варненския клуб „Ахил“. Капитан е на момчетата до 13-ет, които са държавни шампиони в две поредни години и има още много победи в различни турнири:

"Фехтовката като цяло те учи на много неща, които може да ти потрябват в живота – на воля, на ловкост най-вече, на тактика," казва Борко.


Преди това е тренирал футбол, но всичко се променя, когато клубът по фехтовка е представен в час по физическо възпитание:

"И с времето се оказа, че това е неговия спорт. Намери своето нещо едновременно в този индивидуален и отборен спорт," казва бащата на Борко Иван Шутов. 

Заместник-председател на клуба е Тодор Касабов, който открива страстта си към спорта покрай своя син и се отдава на идеята да развива фехтовката във Варна:

"Аз играех много време тенис и когато се докоснах до фехтовката, видях, че това е магия. Наричат го шах в движение, шах на бързи обороти. Трябва да измамиш противника, да го излъжеш, да предугадиш какво ще прави той и да вземеш реципрочните мерки", обяснява Касабов.

Клуб „Ахил“ развива фехтовката в две направления – рапира и сабя. Тодор Касабов отговаря за сабльорите и купува залата, в която в момента тренират децата. Те са около 15-20. Касабов посочи:

"Клубът като клуб развива оръжието сабя от две години. Преди това бяхме в един софийски клуб, но така се стекоха обстоятелствата, че решихме да си направим варненски клуб и от януари 2023 се състезаваме за варненския клуб."

И успехите не закъсняват - както на национално, така и на международно ниво:

"Общо взето, нямаме турнир от който да сме си тръгнали без медал. Само тази година имаме 27-30 медала общо във всички категории", казва с гордост Тодор Касабов.

Клубът представя своята дейност най-вече в училищата. Имат си и фейсбук страница.

"Децата много бързо се палят, защото им е интересно, нещо различно е, но когато разберат колко всъщност е трудно, колко трябва да си отдаден, колко трябва да си упорит, много от тях се отказват и остават само най-отдадените и най-упоритите деца и те имат успехи. Дори не най-талантливите, а най-инатливите", казва Тодор Касабов.

Сред които е и Борис Шутов. Използвам възможността да ми даде съвет, ако реша да опитам да се занимавам с този спорт:

"Когато атакуваш, трябва да мислиш само за атака, а не да мислиш за защита. Ако мислиш за защита, когато мислиш за атака, нито едно от двете няма да се получи."

Ценен съвет. Благодаря, Борко.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00