Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една емблема в Балчик си отива

От края на месец април започна събарянето на т.нар. мелница в кв. "Левски" в Балчик. Днес започна разрушаването и на най-високата сграда в комплекса на ул. "Дунав" 6.

Изпълнението е чрез механичен способ до кота нула. Планираната продължителност на работата по строителната площадка е три месеца. Възложител е дружеството „ЦБА Добрич, а изпълнител „Ростер“ ООД . гр. Смолян.

С въпроса каква е съдбата на тази емблематична сграда, със стогодишна история, ни потърси Петър Моралийски - художник, гражданин на Балчик: „Виждаме, че започва демонтиране на покривната конструкция. Смея да си помечтая, че е демонтиране, а не е е разрушаване на сградата“ – интересува се той от бъдещото и с надеждата, че тя ще бъде възстановена. Защото, по думите му, е паметник на културата и носи архитектурна, историческа и социална стойност като част от градската среда.

След функцията и на мелница, там е имало кабелна фабрика, завод за печатни платки, търговски и други дейност. Последно използвана като склад.

Сградата не е паметник на културата и няма механизъм, по който да поставим ограничения – отговори заместник – кметът по устройство на територията Димитрин Димитров. Събарянето, започнало през април, е изрядно, уточни той. Първо за по-ниските сгради, а след това и към най-високата.

„Тази сграда е част от сградния фонд в този имот, наскоро закупен от настоящия собственик. Неговите намерения не включват запазването им и ние нямаме механизми да възпрепятстваме това, колкото и да е висока емоционалната стойност на сградата за нас. Направена е проверка преди да одобрим плановете за управление на отпадъците и плана за безопасност и здраве в началото на годината, която включва и проверка дали сградата не е паметник на културата. Тя показва, че не фигурира в нито един от регистрите" - коментира Димитров. По думите му сградата е направена по типов проект. В България има много такива, в Добрич например. Последно е била завод за производство на кабели.

На мястото на емблемата ще се появи ритейл парк

От тази сграда нищо няма да се запази, ще бъде изграден ритейл парк с обичайните магазини и марки в тях. До две години ще се реализира на един етаж, обясни собственикът Камен Атанасов. Той подчерта, че имотът е частна собственост и не е паметник на културата.
Исторически музей: Това е поредното разрушаване на емблематична сграда; Ако Балчик бъде обявен за резерват, нито един строеж или събаряне няма да мине без одобрението на НИНКН и ИМ

Директорът на Исторически музей – Балчик Радостина Енчева и уредникът Венцислав Чаков за пореден път са изправени пред големия проблем, че когато се строят или събарят постройки до паметници на културата, никой не ги информира. Според тях не е нормално да научават за такива намерения в последния момент. По думите им Балчик трябва да бъде обявен за архитектурен резерват.

„Твърде малко са сградите, строени в първата половина на 20 век, за да си позволим така лесно да бъдат разрушавани. Те са част от историческото минало на града ни – както в долната част на града беше реновирана мелницата, спокойно можеше и в горната част да бъде социализирана в новата среда. Това е поредното разрушаване на една емблематична сграда на Балчик, за която е спорно какъв нейният статут… Дори само това, че този архитектурен стил е толкова в миналото назад, би трябвало това нещо да бъде запазено...Тази голяма и емблематична сграда от началото на 30-те години на миналия век е горяла, палежът и е бил умишлен, но отново е възстановена. Тя има стойност за самия квартал, по подобие на мелницата край морето“ – смята Венцислав Чаков, че фасадата на събарящата се сграда трябва да бъде възстановена. Нямаме точна информация кога спира да работи като мелница, но през 80-те години е била кабелен цех, след това там се е помещавала банка, дискотеки, смениха се много функции след Промените – припомня още историкът.

Радостина Енчева използва случая да посочи за пример възстановяването на други сгради – емблеми за Белия град – Темелковия хан, старото зимно кино в центъра на Балчик, както и вила „Щорк“ край брега на морето, чиято реставрация скоро ще завърши. "Това е духът на града. Ние с новите сгради нищо не показваме“ – категорична е тя, че архитектурните правила трябва да се спазват с особена сила за град като Балчик с такова богато културно-историческо наследство.

Чуйте повече в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Никола Саркози

Парижкият съд пусна от затвора Никола Саркози

Апелативният съд на Париж пусна от затвора бившия френски президент Никола Саркози, предаде БНР.  Съд в Париж разглежда молбата за освобождаване от затвора на Никола Саркози Той е освободен под строг съдебен контрол, което означава, че не може да разговаря с никакви съдебни представители.  70- годишният Саркози получи петгодишна присъда за..

публикувано на 10.11.25 в 15:11

Утре са възможни прекъсвания на сигнала на Радио Варна заради профилактика

От 9 до 17 часа утре са възможни спиране или прекъсвания на сигнала на Радио Варна на честота 103.4 мегахерца за Варна и региона. Причината е техническа профилактика на предавателя, който излъчва програмата на Радио Варна на тази честота. Можете да слушате програмата на Радио Варна и през сайта https://binar.bg/radio-varna/ . 

публикувано на 10.11.25 в 13:29

Кораб размести тръбата във Варненското езеро, изтекоха отпадни води

Аварийни екипи работят по отстраняване на авария на тръбопровода във Варненското езеро, съобщи по време на ежеседмичната оперативка заместник-кметът Пламен Китипов. Той посочи, че в Община Варна е получена информация за текуща авария на временния тръбопровод във Варненското езеро, което е предпоставка за замърсяване с битови отпадъчни води. В неделя към..

публикувано на 10.11.25 в 13:18

Летище Бургас затваря за шест месеца заради ремонт

Летище Бургас затвaря за 6-месечна реконструкция и подмяна на настилката на пистата. С официална церемония ще бъде даден старт на строителните дейности. 50 млн. евро е инвестицията в един от най-мащабните инфраструктурни проекти, които ще реализира концесионерът на морската гара - немският консорциум "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт."  19 години от..

публикувано на 10.11.25 в 12:56

Росен Желязков: Има имена за особен управител в "Лукойл", които обсъждаме

Едно или няколко физически, а не юридически лица, ще поемат функцията на особен управител на рафинерията на "Лукойл" в Бургас, каза пред журналисти премиерът Росен Желязков, цитиран от БНР.  След обнародването в "Държавен вестник" на закона, приет в петък от Народното събрание, в пълен обем ще са в сила неговите разпоредби, добави той.  Вече се..

публикувано на 10.11.25 в 11:14

Зареждането на банкоматите с евро - в нощта на 1 януари 2026 г.

"Зареждането на банкоматите с евро ще стане в нощта на 1 януари. На сутринта всеки ще може да изтегли евро банкноти", подчерта пред БНР Никола Бакалов, главен изпълнителен директор на една от водещите банки у нас и член на Управителния съвет на Асоциацията на банките в България.  Той припомни и призива на банковите институции - "Всеки, който..

публикувано на 10.11.25 в 10:56

Безплатни урологични прегледи в УМБАЛ "Св. Марина"

Уролозите от Университетската болница за активно лечение "Св. Марина" във Варна организират безплатни прегледи и ехография в рамките на инициативата Movember 2025, насочена към профилактика и ранно откриване на рака на простатата. Прегледите ще се провеждат от 10 до 21 ноември 2025 г., всеки делничен ден от 12:30 до 14:00 ч. в кабинет №1230, етаж..

публикувано на 10.11.25 в 10:50