121 групи с представители на детски градини, училища, университети, културни и научни институции ще се включат в шествието за 24 май тази година.
Празничната програма започва в 10 часа на площад „Св. св. Кирил и Методий“, където ще бъде издигнато българското знаме. Предвидена е фолклорна композиция с участието на над 700 деца от училища, читалища и фолклорни ансамбли. За първи път ще бъде изпълнен „Танц на буквите“, а в небето по традиция ще полетят цветни балони с буквите от българската азбука.
Под звуците на химна „Върви народе възродени“, в изпълнение на духовия оркестър на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“, ще тръгне и празничното шествие. Тази година в него ще участват 121 блока с представители на детски градини, училища, университети, културни и научни институти. Кметът на Варна Благомир Коцев ще поведе шествието, заедно с официалните лица и носителите на Награди „Варна“ за 2024 г.
Традиционно на второ място ще преминат ученици и учители от ОУ "Св. св. Кирил и Методий", които честват своя патронен празник на този ден. Следват училищата, които са носители на Награда „Варна“, както и такива, които отбелязват кръгли годишнини или юбилеи. Успоредно с тях ще се движи и колона от деца, учители и родители от детските градини на Варна. В края ще преминат и блоковете на висшите училища и духовият оркестър на Военноморските сили.
Шествието ще се движи в две успоредни колони в отделните платна на бул. „Мария Луиза“ до кръстовището с бул. „Сливница“. След това част от блоковете ще продължат по бул. „Осми приморски полк“, а друга - по бул. „Сливница“.
В 13 часа на входа на Морската градина ще се извие празнично хоро с участието на фолклорен ансамбъл „Варна“.
На 24 май синята зона няма да работи. Въведените маршрутни промени може да видите тук.
Пет деца на възраст от 7 до 12 години са в Инфекциозната клиника във Варна с бактериално хранително отравяне, предизвикало повръщане, разстройство и висока температура. Това съобщиха от Регионалната здравна инспекция във Варна. Първоначално в клиниката са приети девет деца с тези симптоми, четири са освободени след подобряване на състоянието им,..
Национално и европейско финансиране ще се търси за ремонт на спортните бази във Варна. Това каза директорът на ОП "Спорт Варна" Юрджан Ахмед в предаването на Радио Варна "Новият ден". По думите му голяма част от тях са в окаяно състояние и са силно амортизирани, тъй като през годините не са извършвани ремонти за поддръжката им. Ахмед изрази оптимизъм, че..
Почти двойно се е оскъпил проектът за изграждане на паркинг към Двореца на културата и спорта. През 2015 година той е оценен на стойност 7,5 млн. лева, днес строителството му ще струва близо 13 млн. лева. Това каза изпълнителният директор на Двореца на културата и спорта Минко Христов, който подчерта, че още се търси финансиране. Той изрази надежда до..
Във Варна са зачестили кражбите в автобусите през летния сезон. Джебчиите са изместили полето си на действие от моловете и магазините в градския транспорт. Това каза главен комисар Живко Костадинов, началник на сектор "Престъпления против собствеността и културните ценности". Той предупреждава, че те винаги работят по двама и са предимно жени. Обикновено..
В рамките на днешния работен ден, земеделските стопани с пропаднали заради природни бедствия площи, имат последна възможност да подадат заявления за подпомагане. Земеделците от засегнатите от пожарите райони също трябва да сигнализират за проблемите си във Държавен фонд "Земеделие", припомнят от БНР. Право на субсидии имат стопаните, на които са..
Следващото редовно пленарно заседание на парламента ще бъде на 3 септември от 9:00 ч., обяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова преди да закрие вчерашното пленарно заседание. Така от днес депутатите са в лятна ваканция. Според правилника за организация и дейността на Народното събрание депутатите са във ваканция от 1 до 31..
Посрещаме 1 август със значителна облачност, която постепенно ще се разкъса и ще намалее. Следобед, главно във вътрешността на Североизточна България ще се развива купеста облачност и там са възможни изолирани краткотрайни превалявания и гръмотевици. Привечер над целия район ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб северозападен вятър, следобед..