Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веселина Стоева: Най-търсени са имотите, в които се нанасяш без ремонт

Снимка: Георги Нейков

Новите правила на БНБ биха се отразили на хората, които са на ръба на възможностите, за да теглят кредит.

Първото нещо, което определя цената на недвижимия имот, е инфраструктурата и близостта до метростанции и търговски обекти, те са най-скъпи. Няма нагласи цените да спаднат, от началото на 2024 г. имаме 6-7% ръст.

Това заяви в интервю за БГНЕС Веселина Стоева, брокер и председател на Асоциацията за развитие на брокерите (АРБИ).

С нея коментираме ситуацията на пазара на недвижими имоти в светлината на препоръките на Българската народна банка от началото на седмицата.

„БНБ ни каза, че има промяна през последните месеци по посока повишаване на кредитирането, т.е. в ипотеките за жилищно кредитиране. Тази промяна би се отразила само на част от хората, тези, които така или иначе са на ръба на възможностите си да се кредитират по отношение на доходите, които имат“, обясни Стоева.

Тя подчерта, че няма да има промяна при хората с високи заплати. „Младите семейства с добри професии, типичен пример са IT специалистите, на този етап за тях няма да има никаква промяна. На практика те имат достатъчно самоучастие в кредита, и дори да бъдат променени тези параметри, няма да се отрази значително на възможностите им за покупка“, смята експертът.

Стоева коментира, че има силно ограничено предлагане на завършени имоти и най-дефицитният тип имот в момента е този, който няма нужда от ремонт и човек може директно да се нанесе в него. „Това са и най-скъпите имоти, сметното в цена на квадратен метър. Поради тази причина и голяма част от хората търсят алтернатива в новостроящите се сгради на по-ранен етап на строителство“, обясни брокерът. Тя бе категорична, че жилища могат да се намерят, но хората трябва да имат реалистични очаквания в зависимост от това какви са бюджетите, с които разполагат.

Стоева обясни, че ако имотът е обявен на пазарна стойност, съвсем възможно е в рамките на около две седмици, собственикът да получи предложение от купувач за договаряне на условия по сделка. В противен случай, ако е над пазарната цена, може дори и месеци да няма дори нито един оглед на жилището, в зависимост от това колко надценен е имотът. „Има много ясно изразена такава тенденция през последната около половин година. Всички имоти, които се обявяват на пазарни цени, намират много бързо своите нови собственици“, каза Веселина Стоева.

Тя бе категорична, че първото нещо, което определя цената на квадратен метър, е мястото. „Мястото е свързано с инфраструктура, с възможности за достъп до всички тези търговски центрове, културни центрове и така нататък, които осигуряват различното ниво на жизнен стандарт. Другото важно нещо за имотите е тяхното състояние в момента. Както и преди малко казах, имотите, които са в добро състояние, намират много по-лесно купувачи“, обясни Веселина Стоева.

Тя поясни, че през последните 10 години се е променил значително профила на купувача. „По време на Ковид хората купуваха имоти с инвестиционна цел. Сега по-скоро има отдръпване на тези хора. Те все още са на пазара, но в голяма степен са в такава наблюдаваща и изчакваща позиция да се появи добра оферта, която може да се обвърже с добра доходност“, каза Стоева и уточни, че сега водещи на пазара са тези хора, които търсят имот за собствено ползване. „И това е една от причините да има повишение на броя на ипотечните кредити, защото голяма част от хората не разполагат с такива средства и разчитат на банково финансиране. Данните за средната заплата в София показват, че тя постоянно се повишава и това дава една увереност на хората, че ще могат да покриват тези вноски по кредитите“, смята брокерът.

Според нея много предпочитани квартали с инвестиционна цел са новозастрояващите се квартали по Южната дъга. „Изключително важна роля в това играе изграждането на инфраструктурата и метролиниите. В последните години това превърна квартал „Кръстова вада“ в един изключително предпочитан район за инвестиция, тъй като там има и в близост до търговски център. Там отиват и строителните компании, и всъщност една от първите индикацииg кой район ще се развива по отношение на цените, е къде отиват големите строителни компании“, обясни Стоева.

Експертът коментира, че не вижда причина да има намаление на цените на недвижимите имоти. „Знаете, сега има очаквания за влизане на България в Еврозоната. Обикновено, когато такова нещо се случи с друга държава в миналото, се вижда една по-голяма стабилност на пазара, повишаване на цените, но има прекалено много други условия и събития, които биха могли в дългосрочен план да намалят цените. Очакването обаче е, че до края на годината, при запазване на тези условия на пазара, не би следвало да има сериозни корекции. Имаме плавен ръст на цените дори от началото на годината в рамките на около 6-7%“, смята брокерът.

Веселина Стоева е и създател на Асоциацията за развитие на брокерите (АРБИ), която е резултат от много усилия през последните 8 месеца. „В столицата по данни на Национален статистически институт има 1067 агенции за недвижими имоти. От тях 1036 всъщност сме тези със служители до 9 души, което на практика прави пазара в монополистична конкуренция, в която ни е необходимо да взаимодействаме помежду си. Една от причините е точно това. Основната цел на нашата асоциация е да работим в един отворен пазар, в който да гарантираме че всеки един купувач може да огледа всеки един имот, който е на пазара, независимо дали се представлява сам или от друг брокер, а пък собствениците да имат сигурността, че всеки един възможен купувач ще дойде и ще огледа имота им“, обясни Стоева. Тя коментира, че другото основно направление на тази асоциация е подобряване на уменията на всички брокери. „В момента сме над 240 агенции, което представлява сериозен процент от агенциите от София. Имаме намерение да покажем какво наистина хората трябва да изискват от брокера. Каква е работата на брокера, защото много от нашите клиенти не са съвсем наясно. И това смятаме, че общо ще повиши нивото на нашата услуга и наистина така нашата професия ще има едно достойно място“, добави Веселина Стоева.

Тя отправи съвет към всеки един участник на пазара на недвижимите имоти, независимо дали е купувач или продавач. „Съвсем ясно и спокойно да преценява начина, по който влиза на пазара на недвижими имоти и да си дава достатъчно време да взима информирани решения, да търси информация, когато е необходимо. В света на брокерите, в бранша, има изключителни специалисти, така че моят апел към хората е да си потърсят брокер по препоръка, да не разчитат на това случайно да попаднат на някого. Тоест първо да потърсят брокер и след това да търсят имот, а не обратното“, препоръча Веселина Стоева.
По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Във Варна ще отказват разрешителни на заведения за удължено работно време, ако са сервирали алкохол на деца

Община Варна няма да издава разрешителни за удължено работно време на заведения, за които проверки са установили, че сервират алкохол на деца, каза зам.-кметът на Варна Илия Коев. Той уточни, че по темата се водят разговори с дирекцията на полицията. По думите му вече има един случай, в който Общината може да премине към такава санкция, защото има..

публикувано на 28.07.25 в 20:41

Евродепутатът Станислав Стоянов: Очаква се недоволството на земеделците в Европа, ако бъдат орязани субсидиите им

През есента в Европейският парламент ще има бурни дебати заради рестрикциите, свързани с плана за превъоръжаване. Оказва се, че предвидените над 800 милиарда евро няма да влязат в европейската военна индустрия, а ще купуваме от трети страни. Това коментира във Врана Станислав Стоянов-евродепутат от "Възраждане", председател на парламентарната група..

публикувано на 28.07.25 в 20:26
архив

Възобновиха работата по тръбопровода във Варненското езеро

Възобновена е работата по тръбопровода за отпадни води във Варненското езеро, след като държавата е отпуснала 5,9 милиона лева за разплащане с фирмата изпълнител. Това каза на пресконференция зам.-кметът на Община Варна Пламен Китипов. Досега фирмата е получила само 20-процентов аванс от цялата сума, а 80% от работата по проекта вече са изпълнени,..

публикувано на 28.07.25 в 16:45

Община Варна ще заведе насрещен иск срещу главния архитект Виктор Бузев

Община Варна ще заведе насрещен иск срещу главния архитект  Виктор Бузев, тъй като заради негов мълчалив отказ, не е реализиран проект на строителна фирма за жилищен комплекс, което е нанесло финансова вреда на общината в размер на 2,7 млн. лева. Община Варна е задължена да изплати на собствениците на поземлен имот сумата от 2 745 891,81 лв. заради..

публикувано на 28.07.25 в 16:40

Балчик: Бюджет 2025 върви по-добре от миналогодишния 

48, 929 млн.лв. е бюджетът на община Балчик за миналата година, изпълнени са 88 процента или 43.256 млн.лв., обобщи главният счетоводител Михаил Димов на общественото обсъждане на отчета. Спрямо отчета за предходната година сумата е с над 3.3 милиона повече. Изпълнението на собствените приходи е близо до сто процента. Неизпълнението идва основно от..

публикувано на 28.07.25 в 16:05

Глобиха търговци за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци край Зеленчуковата борса

Масирани проверки се извършват в района на Зеленчуковата борса във Варна във връзка с нерегламентирано изхвърляне и струпване на отпадъци. Вече са съставени актове на търговците за струпване на голямо количество смет от обектите им. Проверките на търговците ще продължат, докато не се научат, че трябва да спазват правилата,  съобщи на брифинг днес..

публикувано на 28.07.25 в 15:20

Запорираха сметките на Община Варна заради иск за 2,7 млн. лева (ВИДЕО)

Запорираха сметките на Община Варна, докато не бъдат извършени плащания по предявен иск от собственик на имот за 2.7 млн. лева за пропуснати ползи. Да бъдат забавени плащанията по заведения иск срещу Община Варна за над 2,7 млн. лева от собственик на имот са направили опити от общинската администрация, обясни още Китипов. Припомняме,   Върховният..

публикувано на 28.07.25 в 13:54