Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерт:

СИК-овете имат много повече отговорности в сравнение с изборите през 90-те години, но обучението им не се променя

Даниел Стефанов
Снимка: Личен архив

Хартиените бюлетини за изборите на 9 юни са направени достатъчно различими, което минимизира допускането на грешки. Това каза за Радио Варна изборният експерт Даниел Стефанов. Често допускана грешка, по думите на Стефанов, е при гласуване с хартия да се попълва само преференцията, но не и партията, което прави вота невалиден. Липсва подробно описание за това какви са стъпките и как да се избегне това. Според изборния експерт в бюлетината трябва да е описано какви са стъпките и да има текст, който да предупреди, че ако не се попълни политическата партия, това ще направи бюлетината невалидна.

Даниел Стефанов настоява бюлетините да бъдат изработени така, че да улесняват избирателя. В някои държави, в които нивата на грамотност са ниски, са добавени графични пояснения в бюлетините, които помагат на гласоподавателя да се ориентира, без значение дали той може или не може да чете. Стефанов не е съгласен, че това е обида за избирателя.

 „Демокрацията трябва да включва всички, без значение дали сме грамотни или неграмотни, дали се различаваме по религия или етнос“, категоричен е той.

За щастие, темата за машините беше изтеглена в началото и има по голяма яснота, в контекста на това дали машините са подготвени, как са подготвени - каза още изборният  експерт. Според него другият положителен момент е, че не е имало промени в Изборния кодекс, в правилата за гласуване, както се е случвало на предишни избори.

„ЦИК осъзна, че някои процеси могат да се изтеглят за решаване по-напред, така че да има време както за тяхното завършване, така и нещо, което още не е на ниво - публичното им обяснение.“

По отношение работата на СИК-овете и компрометирането на вота при броенето на бюлетини и други казуси, свързани с работата им, Стефанов поясни:

„Първите демократични избори в най-новата ни история са правени в началото на 90-те години на миналия век. Тогава бюлетините бяха цветни, което улесняваше изборния процес откъм броене, сигурност, достоверност, валидност на гласа и т.н. Оттогава бюлетината се промени на бяла интегрална, при която може да има съмнение при попълването й дали един глас е валиден или не. Беше въведена преференцията, която също усложнява гласуването, беше въведено машинно гласуване, което се брои ръчно и за капак се въведе и видеонаблюдението, което също се оперира от членовете на СИК. Въпросът тук е, ние променихме ли хората, които рекрутираме за изборите и начините по които ги обучаваме, въпреки че нещата които правят сега, са пет пъти по-сложни от тези преди 35 години? Отговорът естествено е "НЕ".

Според Стефанов крайно време е ние като общество, включително и институциите, да си дадем сметка, че не може да очакваме перфектен резултат, при положение, че има такива процеси. Освен всичко друго, това което виждаме като нарушения на изборния процес, чрез видеонаблюдението, злоупотреба с броенето на протоколи, е една малка част от всичките 12 000 секции в страната и извън нея. 

„В изборния процес са включени над 100 хил. души. Чисто статистически е невероятно от толкова хора да няма такива с определени намерения или некомпетентни. Като цяло обаче, тези случаи не са представителна извадка, не са мнозинството.“

Чуйте цялото интервю на Жоро Бекяров с Даниел Стефанов:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Песни на "Акага" на всеки час в ефира на Радио Варна днес в чест на Краси Куртев

Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г.  Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...

публикувано на 10.01.25 в 06:00

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30
снимката е илюстративна

За минути се намира вейп с наркотично вещество във Варна

За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..

публикувано на 08.01.25 в 07:10
Лора Георгиева

Лора Георгиева: АКФ откри палитра от роднински назначения и връзки в "Булгартрансгаз"

Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..

публикувано на 07.01.25 в 18:35
Йоанна Драгнева

Йоанна Драгнева: С удоволствие нося името на дядо - Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в НМА

Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..

публикувано на 07.01.25 в 07:07