Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерт:

СИК-овете имат много повече отговорности в сравнение с изборите през 90-те години, но обучението им не се променя

Даниел Стефанов
Снимка: Личен архив

Хартиените бюлетини за изборите на 9 юни са направени достатъчно различими, което минимизира допускането на грешки. Това каза за Радио Варна изборният експерт Даниел Стефанов. Често допускана грешка, по думите на Стефанов, е при гласуване с хартия да се попълва само преференцията, но не и партията, което прави вота невалиден. Липсва подробно описание за това какви са стъпките и как да се избегне това. Според изборния експерт в бюлетината трябва да е описано какви са стъпките и да има текст, който да предупреди, че ако не се попълни политическата партия, това ще направи бюлетината невалидна.

Даниел Стефанов настоява бюлетините да бъдат изработени така, че да улесняват избирателя. В някои държави, в които нивата на грамотност са ниски, са добавени графични пояснения в бюлетините, които помагат на гласоподавателя да се ориентира, без значение дали той може или не може да чете. Стефанов не е съгласен, че това е обида за избирателя.

 „Демокрацията трябва да включва всички, без значение дали сме грамотни или неграмотни, дали се различаваме по религия или етнос“, категоричен е той.

За щастие, темата за машините беше изтеглена в началото и има по голяма яснота, в контекста на това дали машините са подготвени, как са подготвени - каза още изборният  експерт. Според него другият положителен момент е, че не е имало промени в Изборния кодекс, в правилата за гласуване, както се е случвало на предишни избори.

„ЦИК осъзна, че някои процеси могат да се изтеглят за решаване по-напред, така че да има време както за тяхното завършване, така и нещо, което още не е на ниво - публичното им обяснение.“

По отношение работата на СИК-овете и компрометирането на вота при броенето на бюлетини и други казуси, свързани с работата им, Стефанов поясни:

„Първите демократични избори в най-новата ни история са правени в началото на 90-те години на миналия век. Тогава бюлетините бяха цветни, което улесняваше изборния процес откъм броене, сигурност, достоверност, валидност на гласа и т.н. Оттогава бюлетината се промени на бяла интегрална, при която може да има съмнение при попълването й дали един глас е валиден или не. Беше въведена преференцията, която също усложнява гласуването, беше въведено машинно гласуване, което се брои ръчно и за капак се въведе и видеонаблюдението, което също се оперира от членовете на СИК. Въпросът тук е, ние променихме ли хората, които рекрутираме за изборите и начините по които ги обучаваме, въпреки че нещата които правят сега, са пет пъти по-сложни от тези преди 35 години? Отговорът естествено е "НЕ".

Според Стефанов крайно време е ние като общество, включително и институциите, да си дадем сметка, че не може да очакваме перфектен резултат, при положение, че има такива процеси. Освен всичко друго, това което виждаме като нарушения на изборния процес, чрез видеонаблюдението, злоупотреба с броенето на протоколи, е една малка част от всичките 12 000 секции в страната и извън нея. 

„В изборния процес са включени над 100 хил. души. Чисто статистически е невероятно от толкова хора да няма такива с определени намерения или некомпетентни. Като цяло обаче, тези случаи не са представителна извадка, не са мнозинството.“

Чуйте цялото интервю на Жоро Бекяров с Даниел Стефанов:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Иван Сутев за дърворезбата: Освен талант, трябва да има и много труд

Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..

публикувано на 28.07.25 в 06:55
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Борислав Сарафов от 21 юли е господин Никой

От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна  адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека.  По думите му законът, приет на 21..

публикувано на 26.07.25 в 11:50

"Царско лято" представят Лилия Кунева и Крис Николов във Варна

Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино.  Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..

публикувано на 25.07.25 в 07:45

Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER): Метълът е нашата религия

Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..

публикувано на 24.07.25 в 22:27

Николай Филипов: Българинът, който поставя огнени рекорди с най-лютите чушки в света

Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..

публикувано на 24.07.25 в 09:25

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00