Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерт:

СИК-овете имат много повече отговорности в сравнение с изборите през 90-те години, но обучението им не се променя

Даниел Стефанов
Снимка: Личен архив

Хартиените бюлетини за изборите на 9 юни са направени достатъчно различими, което минимизира допускането на грешки. Това каза за Радио Варна изборният експерт Даниел Стефанов. Често допускана грешка, по думите на Стефанов, е при гласуване с хартия да се попълва само преференцията, но не и партията, което прави вота невалиден. Липсва подробно описание за това какви са стъпките и как да се избегне това. Според изборния експерт в бюлетината трябва да е описано какви са стъпките и да има текст, който да предупреди, че ако не се попълни политическата партия, това ще направи бюлетината невалидна.

Даниел Стефанов настоява бюлетините да бъдат изработени така, че да улесняват избирателя. В някои държави, в които нивата на грамотност са ниски, са добавени графични пояснения в бюлетините, които помагат на гласоподавателя да се ориентира, без значение дали той може или не може да чете. Стефанов не е съгласен, че това е обида за избирателя.

 „Демокрацията трябва да включва всички, без значение дали сме грамотни или неграмотни, дали се различаваме по религия или етнос“, категоричен е той.

За щастие, темата за машините беше изтеглена в началото и има по голяма яснота, в контекста на това дали машините са подготвени, как са подготвени - каза още изборният  експерт. Според него другият положителен момент е, че не е имало промени в Изборния кодекс, в правилата за гласуване, както се е случвало на предишни избори.

„ЦИК осъзна, че някои процеси могат да се изтеглят за решаване по-напред, така че да има време както за тяхното завършване, така и нещо, което още не е на ниво - публичното им обяснение.“

По отношение работата на СИК-овете и компрометирането на вота при броенето на бюлетини и други казуси, свързани с работата им, Стефанов поясни:

„Първите демократични избори в най-новата ни история са правени в началото на 90-те години на миналия век. Тогава бюлетините бяха цветни, което улесняваше изборния процес откъм броене, сигурност, достоверност, валидност на гласа и т.н. Оттогава бюлетината се промени на бяла интегрална, при която може да има съмнение при попълването й дали един глас е валиден или не. Беше въведена преференцията, която също усложнява гласуването, беше въведено машинно гласуване, което се брои ръчно и за капак се въведе и видеонаблюдението, което също се оперира от членовете на СИК. Въпросът тук е, ние променихме ли хората, които рекрутираме за изборите и начините по които ги обучаваме, въпреки че нещата които правят сега, са пет пъти по-сложни от тези преди 35 години? Отговорът естествено е "НЕ".

Според Стефанов крайно време е ние като общество, включително и институциите, да си дадем сметка, че не може да очакваме перфектен резултат, при положение, че има такива процеси. Освен всичко друго, това което виждаме като нарушения на изборния процес, чрез видеонаблюдението, злоупотреба с броенето на протоколи, е една малка част от всичките 12 000 секции в страната и извън нея. 

„В изборния процес са включени над 100 хил. души. Чисто статистически е невероятно от толкова хора да няма такива с определени намерения или некомпетентни. Като цяло обаче, тези случаи не са представителна извадка, не са мнозинството.“

Чуйте цялото интервю на Жоро Бекяров с Даниел Стефанов:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00

Инвеститор съветва: Спестявайте в злато

Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..

публикувано на 11.02.25 в 08:40

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 10.02.25 в 08:45

Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR): Ако новото не ви харесва, слушайте старото

Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..

публикувано на 08.02.25 в 14:48

Адвокат д-р Мария Петрова: Не може във Варна да се строи нова болница, а детското здравеопазване да не е обезпечено

В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..

публикувано на 08.02.25 в 13:58

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00