29 заглавия на живо, на киноекран и онлайн са включени в програмата на 32-рото издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято". Събитието ще се проведе от 1 до 15 юни.
12 представления са избрани в българската селекция, която по традиция откроява постиженията на националната театрална сцена и значими процеси в нея. Това са отличените вече с наградата „Икар“ спектакли като „Хага“ от Саша Денисова с режисьор Галин Стоев (Народен театър „Иван Вазов“), „Странна случка с куче през нощта“ по световния бестселър на Марк Хадън с режисьор Боян Иванов (Драматичен театър – Русе), „О, щастливи дни“ от Бекет с режисьор Маргарита Младенова (Театрална работилница „Сфумато“), „Арт“от Ясмина Реза с режисьор Владислав Стоименов (Младежки театър) и премиерите от тази година като „Племе“ от Нина Рейн на младия режисьор Зафир Раджеб (Театър „Българска армия“), „Формата на нещата“ от Нийл Лабют на Максима Боева (Драматичен театър – Варна) и Шекспировата трагедия „Ромео и Жулиета“ на режисьора Стайко Мурджев (Драматичен театър – Пловдив).
Селекцията отбелязва също вълната от моноспектакли на ярки актьорски имена като Весела Бабинова („Пистолет в торнадо“), Елена Телбис („Prima Facie“), Мариус Куркински („Нашенец“), Боян Арсов („Луцифер“) и Христо Мутафчиев („Боже мой“). Те застават пред зрителите с искрена и вълнуваща монологична изповед на техните персонажи, демонстрирайки разностранния си талант.
Фестивалът ще открие на 1 юни на основната сцена на Драматичния театър с отличения вече с награди спектакъл „Великденско вино“ от Константин Илиев под режисурата на Явор Гърдев и с Владимир Пенев в ролята на поп Кръстьо.
Както в българската, така и в международната програма, преобладават съвременните драматургични текстове, искащи да уловят пулса на днешния ден. Такъв е и авторският спектакъл на младия унгарски актьор, автор и режисьор Ласло Гьондьор „Моят славен живот с баба“. В него той представя трогателна история за времето, прекарано в изолация с неговата 97-годишна баба по време на ковид-пандемията. Публиката ще може да види новия испански фламенко спектакъл „Морски фар“ на Едуардо Гереро, когото помним с „Desplante” от 2017 г. Гвоздеят в програмата е мултимедийният концерт „Чаплин пианисимо“ за живота и творчеството на Чарли Чаплин със специалното участие на неговия син Юджийн Чаплин. Концертът се представя като част от програма „Интермецо“ съвместно с Международния музикален фестивал „Варненско лято“.
Наред с представленията на живо, фестивалът продължава да представя прожекции от програмата на „NT Live – най-доброто от британския театър на киноекран“. Този път изборът е попаднал върху един от най-нашумелите спектакли на британска сцена – адаптацията на Чеховия „Вуйчо Ваньо“ специално за забележителния актьор Андрю Скот (филмите "Всички сме непознати", „Флийбег“, „Рипли“), който демонстрира истинско майсторство в своите превъплъщения във всички седем роли от пиесата. А онлайн със свободен достъп ще може да се гледа спектакълът „Двойното непостоянство“, който Галин Стоев постави в Тулуза и получи номинация за наградата на френските театрални критици, както и знаковият спектакъл „Чайка“ на високо признатия литовски режисьор Оскарас Коршуновас.
Акценти в програмата са отбелязването на 90 години от рождението на незабравимата Татяна Лолова, както и навършването на кръглата 80-годишнина на Цветана Манева – един от стожерите на театралното „Варненско лято“. Специален концерт е посветен също на театралната музика на големия композитор Кирил Дончев.
И тази година програмата ще бъде проследена от специално поканени за модула „Шоукейс“ международни програматори, критици и специалисти, а площадите на Варна ще бъдат оцветени от артистично присъствие.
С цялата програма на фестивала можете да се запознаете тук.
Интервюто на Светлана Вълкова с театроведа проф. Николай Йорданов - директор на фондация "Виа фест" - може да чуете в началото на публикацията.
По традиция преди Коледните и новогодишни празници варненската галерия "Арт Маркони" представя сборната изложба "Изобилие". В нея със свои творби участват редица художници - Ангел Атанасов/Ачо, Ангел Веселинов, Васил Петров, арх. Владимир Рачев, Димитър Манолов, Дима Ненова, Димитър Кавръков, Емилия Бояджиева, Ивайло Евстатиев, Илиян Пеев, Клементина..
За четвърти път от Българска илюстрация организират изложба с избраните творби от Биеналето на илюстрацията. 416 произведения от 194 автори ще бъдат разположени в двете зали на "Триъгълна кула на Сердика". Изложбата ще бъде открита на 26 ноември 2024 година от 18:00 до часа. Четирима творци ще бъдат наградени в категориите „Реализирана творба“ и..
Детската театрална академия "Питър Пан" представя премиера на спектакъла "Измислици-премислици" от 18 часа на 24 ноември, неделя, на сцената на Държавния куклен театър във Варна. "Измислици-премислици" е необикновено пътешествие в света на приказките. Какво би станало, ако на детската площадка, в играта на децата, се намесят трима малки..
Документалният филм "Отвъд предела" за житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън беше представена в рамките на фестивала "Киномания" във Варна. Лентата е дело на режисьора Еленко Касалийски и разказва за историческите предпоставки, формирали проф. Пимпирев и първото..
"Нощно кино" отново ще оживи варненския културен календар с алтернативен подход към филмовите прожекции. Дългогодишният проект с фокус върху художествени заглавия извън стандартното разпространение предлага различно кино преживяване и създава уютно пространство за ценителите на седмото изкуство. В петък, на 22 ноември, в зала 5 на ФКЦ-Варна,..
"Два вкуса" е дебютна изложба на младите варненски художници Лилия Кунева и Крис Николов, която ще бъде открита днес от 18:30 часа в Морско казино. Основен акцент в картините, които ще са 17 на брой е красотата на град Варна , каза в интервю за Радио Варна художникът и графичен дизайнер Лилия Кунева. Тя допълни, че двамата рисуват по два..
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..