Единични екземпляри на син рак хващат рибари от България и Румъния. Това стана ясно на заседанието на Консултативния съвет за Черно море във Варна. Екзотичният вид ракообразно, произхождащ от източното крайбрежие на САЩ, се счита за инвазивен за нашите води. Ниската му популация все още не му позволява да се установи трайно в Черно море, но в Средиземно има голяма популация и е въпрос на време. Там вече той се счита за проблемен, защото е хищен вид. Това отбеляза един от водещите изследователи на морето в Румъния д-р Виктор Ница от Института Григор Антипа в Констанца. В Румъния за първи път е уловен през 1998 г., характерен за него са специфичният син цвят и големият му размер – стига до 25 см., допълни румънският изследовател на адаптацията на нови видове в Черно море, еутрофикация и екология на морето. Ница посочи и други типични за Средиземноморието и и Атлантика видове риби, които могат да се хванат, макари рядко в Черно море – Минокоп, Морска врана, Морска каракуда, Морска хиена, Ципура, Лаврак и Паламуд. Черно море придобива средиземноморски тип, заключава румънският учен.
След 2000-та година румънските рибари започват да хващат много повече екземпляри на син рак. За момента – ниските температури през зимата не му позволяват да се установи трайно по крайбрежието на България и Румъния. Но, трябва да го имаме предвид като инвазивен вид, защото високите температури и високите му запаси в Средиземно море, могат да доведат до миграцията му в Черноморския басейн. .
Син рак хващат и български рибари, но са единични бройки, потвърди и Йордан Господинов, председател на Асоциацията на производителите на рибни продукти "БГ ФИШ". Той отбеляза, че сам по себе си синият рак е много ценен като находка в рибарските мрежи, защото е с големи размери, а месото му е много вкусно. Все пак този вид е може да бъде проблем и за рибарите, защото потенциално може да разкъса мрежите им, допълни Господинов.
На латински името му - Callinectes Sapidus означава "красив вкусен плувец", което говори за добрите му вкусови качества.
По данни на Природонаучен музей-Бургас синият рак в Черно море за пръв път попада през 1968г., а второто му наблюдение е през 1984 г. В Природонаучния музей на РИМ-Бургас син рак е бил донесен за първи път през август 2006 г. Тогава рибар го е уловил в Бургаския залив и след проверка на РИОСВ-Бургас екземплярът е бил донесен за препариране в музея.
Морската вода се затопля вече по-рано, а това влияе на рибите, затова са необходими по-гъвкави политики по отношение на продължителността и началните дати на въвеждане на забраните за улов, целящи опазването на рибата докато се размножава, допълни Йордан Господинов.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
Читалище "Свобода-1897" организира среща с възрастни хора, които проявяват интерес как да боравят с дигиталните устройства: електронна поща – спам, фишинг, прикачване на файл; приложения и икони; вайбър настройки, функции и групи. Датата е 22 май от 15.00 часа в дамския пенсионерски клуб. " Не смея да пипам нищо, да не направя нещо. Виж какво ми..
Платформата за грамотност „Как се пише?“ вече може да се използва още по-лесно. Всеки има възможност да добави на своя телефон иконка за бърз достъп до сайта. Такава функционалност в момента се разработва и за екрана на компютър. Така хората, които искат да пишат грамотно, могат веднага да влязат в платформата и да проверят правописа на..
Международния ден на пчелите е днес, 20 май. Празникът се о тбелязва от 2018 г. по инициатива на Словенската асоциация на пчеларите с подкрепата на правителството на Словения, одобрен с резолюция A/RES/72/211 на Общото събрание на ООН от 20 декември 2017 г. Целта на Международния ден на пчелите е да се информира обществеността за значението на пчелите..
Днес случайно ми попадна прелюбопитна информация, че бихме могли да отдадем признание на лидерите, които говорят и действат от името на общността, изправени пред натиск и готови на всичко, за да подобрят живота ни. Ден на хората на избираема длъжност. Не знаем кой и кога е въвел празника. Възможно е да е близък роднина на личност, която би..
Варненският делфинариум организира четири безплатни представления за детския празник 1 юни. Те ще бъдат от 10.30, 12.00, 15.30 и 17 часа. Важно уточнение е, че спектаклите са безплатни за децата до 12 години , но с преференциална цена за родителите - 20 лв. Билети се продават основно в сайта на Делфинариум-Варна до изчерпване на местата. Когато..
400 км от Резово до Дуранкулак пробяга благотворително, в подкрепа на 7-годишния Алекс, варненецът Валентин Сурталов. 3 чифта скъсани маратонки, много срещи с признателни хора и разпръснати кутии за събиране на средства в Дуранкулак, Крапец, Шабла, Варна, Каварна и т.н. Това е равносметката на Сурталов, дадена от него за Радио Варна. "Едва ли бих..
С концерт варненското Основно училище „Петко Р. Славейков“ ще отбележи 35 години от своето основаване. Събитието ще се проведе от 17.30 часа днес, 19 май, в зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта". "От своето създаване до сега училището следва една висока цел – да разкрива, развива и извисява потенциала на всяко дете. Това не е просто..