Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Енергото със съвети за реакция при летните бури и градушки

Снимка: ЕРП-Север

Оранжев и жълт код е обявен за по-голямата част от страната днес. 

Често рязката промяна във времето е придружена с бурни пориви на вятъра. Тези климатични явления оказват сериозно влияние върху съоръженията за доставка на електроенергия и най-вече върху въздушните електропроводи. ЕРП Север призовава своите клиенти към максимална предпазливост в случай на разразяване на буря или друга природна стихия с цел предотвратяването на злополуки с електрически ток. 

Компанията предоставя полезни и практични съвети за сигурност при възникване на подобни ситуации:

  • В случай че попаднете в район, в който вилнее буря, стойте максимално отдалечени от проводници, електрически стълбове, трафопостове и други съоръжения, които са част от електроразпределителната мрежа;
  • Ако забележите скъсан проводник, не се доближавайте до него на по-малко от 10 метра и предприемете мерки да предотвратите достъпа на трети лица до зоната на опасност. Свържете се своевременно с Електроразпределение Север на денонощния телефон 0700 161 61 или на националния спешен телефон 112;
  • Не стъпвайте боси в близост до електрически проводник. Ако в интерес на безопасността за обществеността се налага проводникът да бъде преместен и не е възможно да се изчака пристигането на специализираните екипи е необходимо това да се направи с повишено внимание, като се използва пластмасов или напълно сух дървен предмет с дължина не по-малка от 2 метра;
  • Не докосвайте метални конструкции, огради, парапети и други метални заграждения;
  • Ако сте у дома по време на разразила се гръмотевична буря, е препоръчително да изключите от контакта електрическите уреди, които най-много се влияят от външно пренапрежение – телевизор, компютър, климатик, CD.

Повишеното внимание и спазването на правилата за безопасност ще предотврати злополуки, при които има риск да загинат или да бъдат ранени хора, но и ще спести времето без електрозахранване на клиентите. Електроразпределение Север отново призовава всички компании, които притежават високогабаритна техника, да спазват стриктно правилата за безопасност и да работят с повишено внимание в близост до електропроводни линии.

При възникване на кризисни ситуации, свързани с разразили се бури и влошаване на климатичната обстановка, клиентите следва да имат предвид, че е възможно да срещнат затруднения при свързването с денонощния телефонен център на ЕРП Север. В случай на прекомерно натоварване на телефонните линии, компанията има готовност за предоставяне на допълнителен телефон за подаване на сигнали за аварии. Информация за актуалната обстановка по електроразпределителната мрежа ще бъде публикувана регулярно на сайта на ЕРП Север.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

На комисия приеха годишния план за социалните услуги във Варна

Комисията по социални дейности и жилищна политика към Общински съвет – Варна одобри отпускането на 110 650 лева за еднократни социални помощи. Решението, взето днес, е първото за годината, което осигурява финансова подкрепа на нуждаещи се граждани за задоволяване на техни жизнени и комунално-битови потребности. Забавянето се дължи на по-късно приетия..

публикувано на 28.07.25 в 12:06

РЗИ-Варна удължава кампанията за безплатни изследвания за хепатит

Голяма част от борбата с хепатита включва профилактика. Независимо от това дали човек е в рискова група или не, изследванията срещу вирусни хепатити могат да доведат до ранно откриване и лечение, както и да предотвратят неволното разпространяване на вируса, подчертават от Регионалната здравна инспекция във Варна.  28 юли - Световен ден..

публикувано на 28.07.25 в 11:56

Продължава обработката срещу вредители във Варна

В периода от 28 юли до 1 август ще продължат дейностите по растителна защита и дезинсекция на обекти с обществено занчение, съобщи Община Варна.  От общинското предприятие "Дезинфекция, дезинсекция, дератизация" ъобщават, че през седмицата предстои обработване на паркинга за репатрирани автомобили, информационно-обучителния център "Чайка", както и на..

публикувано на 28.07.25 в 11:01

Подпомагат финансово 128 варненски двойки с репродуктивни проблеми

Община Варна ще отпусне 310 000 лева за подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми и 162 800 лв. за еднократни здравни помощи. Други 6 200 лева ще бъдат осигурени за лечение на деца с редки болести, гласува единодушно комисията по здравеопазване на днешното си заседание. 128 варненски двойки с репродуктивни проблеми ще бъдат финансово подпомогнати..

публикувано на 28.07.25 в 10:41

Конвоират до София подпалвача от Велико Търново, ще го съдят за тероризъм

За тероризъм ще съдят подпалвачите на пожарите във Велико Търново и Сливен. Това обясни гл. комисар Мирослав Рашков, и.ф. главен секретар на МВР. Задържани са двама мъже на 33 и 41 години, криминално проявени, които умишлено са запалили пожарите съответно във Велико Търново и Сливен, предаде БНР.  Кметът на Велико Търново Даниел Панов вчера сподели..

публикувано на 28.07.25 в 10:26

Маси и столове на заведения на червените плочки в центъра на Варна няма да има

Няма да бъдат разполагани маси и столове, собственост на заведения, на червените плочки, част от пешеходната зона в центъра на Варна. Това съобщи за Радио Варна кметът на район "Одесос" Янислава Шопова. През този месец два пъти заседава специализираната комисия за тротоарното право. 196 от 250 заявления са били приети на първото заседание, 190 от..

публикувано на 28.07.25 в 09:55

Между 8 и 12 камиона събират боклука на Варна през лятото

Два допълнителни камиона подпомагат сметосъбирането и сметоизвозването във Варна през летния сезон. Въпреки това се наблюдава неизпълнение на графиците от страна на фирмата, което се дължи главно на аварирала от жегата техника. Това каза за Радио Варна заместник-кметът Илия Коев във връзка с многократни сигнали от различни точки на града, свързани с..

публикувано на 28.07.25 в 09:05