Големият победител на международния хоров фестивал „Черноморски звуци“, който се проведе от 12 до 16 юни в Балчик, е народният хор на Национално училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" - Русе. Воденият от Диян Иванов състав спечели Grand Prize Winner, позлатена статуетка "Черноморски звуци" и парична премия, както и още награди – на Съюза на българските композитори за най-добро изпълнение на произведение от български композитор с песента "Заспала е мома", за най-добре представител се български хор в рамките на фестивала, а младият му диригент, само на 24 години, грабна и специалното отличие за диригентско майсторство, присъдено от Съюза на българските музикални и танцови дейци.
Всички наградени може да видите в сайта chernomorskizvutsi.com.
СПЕЦИАЛНИ НАГРАДИ И ЗА ДОМАКИНИТЕ ОТ ХОР “ЧЕРНОМОРСКИ ЗВУЦИ”
От името на Съюза на българските музикални и танцови дейци балчишкият смесен хор “Черноморски звуци” получи голямото признание - специален плакет за изключителен принос в българската национална култура, а диригентът му Валентина Георгиева – с едно от най-големите отличия на съюза - Златна лира за високи художествено-творчески постижения, по повод 25 години творчески дейност и 110 години хор "Черноморски звуци"- Балчик.
„През целия фестивал чествахме 110 години от създаването на хора инициатор и двигател на събитието - смесен хор "Черноморски звуци", и това беше една от най-щастливо честваните ни годишнини с толкова много хора“ – благодарна и горда е Валентина Георгиева, че отдадеността им е забелязана и хорът е удостоен с отличие.
Българският фолклор завладя по прекрасен начин сцените на фестивала. Хорови състави от България, Сърбия и Ангола - 90 % от тях детски и младежки. Атмосфера на обич, толерантност, споделена музика и много настроение. Това е равносметката на директора на фестивала Валентина Георгиева.
Четири дни Балчик беше музика, благодарение на хората, отдадени на изкуството на песента.Целият град трептеше с вълненията на изпълнителите, участващи в 12-ото издание на международния хоров фестивал "Черноморски звуци“. Подготовка на следващото 13-о издание, което ще се проведе от 5 до 8юни 2025 година, започва от сега. Вече е ясно, че акад. проф. д-р Рада Славинска със своите произведения ще бъде ръководител на хоровите ателиета на фестивала догодина.
Покритието със задължителни ваксини в България става все по-добро през последните години, сочи публикация на Института за пазарна икономика. В нея се цитират данни на Националния център по обществено здраве и анализи, които показват, че нивата на ваксиниране с основните задължителни ваксини у нас приближават 95% от населението и се възстановяват до..
2.2 млн. лв. за археологически проучвания и теренна консервация на обекти е одобрил Министерският съвет с постановлението за изпълнение на държавния бюджет. Парите ще бъдат преведени като допълнителен трансфер към общините, на чиято територия са обектите, съобщава "Сега". Това става ясно от публикувания на сайта на МС текст на постановлението за..
Ученици от Училището по изкуства „Св. Климент Охридски“ в Добрич се научиха как да правят ръчно изработени свещи. Желанието на децата е всички заедно, точно в 12 часа, по време на празничната обедна великденска трапеза да запалят свещичките в домовете си и да пожелаят с тях здраве и светлина за себе си и своите близки. В уютното пространство на..
На Велика събота в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна деца боядисваха яйца. Момичетата, които присъстваха, се оказаха срамежливи, но по-малките момчета с охота застанаха пред микрофона на репортера ни Ваня Славова и споделиха своите размисли за вярата и за Бог: Към храм "Св. Архангел Михаил" във Варна от 2003 г. действа..
На Велика събота вярващите трябва да избягват суматохата. Не е време за забавления, шумни приказки и кавги. Особено важно е да следите речта си: псувните и грубите думи се считат за голям грях. Смята се, че на този ден не бива да се извършва тежък физически труд, да се работи в градината, да се чисти и пере. По-добре е да завършите всички..
Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората. От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в..
"Където и да ходим по големия свят, ние трябва да си останем българи! Не ни пречи да сме българи и да сме космополити! Не ни пречи да сме българи и да живеем в чужбина. Защото всеки трябва да има своя корен, за да има и хубави, мощни, големи крила." Това каза в интервю за Радио Варна Илиана Илиева-Дъбова, директор на Българското..