Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Семейство Бърчил от село Рогачево

семейство Бърчил от Портсмут, което живее в балчишкото село Рогачево
Снимка: Александър Йорданов

Балчишкото село Рогачево е само на 28 километра северно от Варна. Място, което се радва на голям интерес. Там живеят французи, поляци, швейцарци и най-вече... англичани. Някои от тях са се установили за постоянно в Рогачево и дори развиват собствен бизнес. 

Йън и Барбара Бърчил са съпрузи и вече 17 години живеят в Рогачево. С тях е и майката на Барбара Сюзан, имат и две кучета. В балчишкото село дори са си отворили бар, а от две години предлагат и стаи за нощувка. Но как от южния английски град Портсмут стигат до българското Черноморие и Рогачево?

„Намерихме го в интернет. Тогава бях само на 40 и си казах, че не мога да стоя и да не правя нищо, ще полудея. Не бяхме наливали бира в живота си, имахме съвсем различни професии и откакто сме тук се учим на нещо различно и за щастие ни се получава. Беше ни много трудно в пандемията, но сме още тук и се справяме,“ казва Барбара.

В Англия тя е била фризьорка. Научила е малко български език, но все още ѝ е трудно. За разлика от нея обаче две от децата ѝ, които живеят постоянно в България, говорят и пишат идеално.

Когато ми трябва помощ веднага им звъня. Дъщеря ми живее в село Кичево, а в сина ми е във Варна, в квартал „Аспарухово“. Имам и 12-годишна внучка,“ обяснява Барбара.

Съпругът ѝ Йън Бърчил е облечен с фланелка на футболния отбор на Портсмут. Барът им е пълен със знамена на Англия и в тази атмосфера следят Европейското първенство по футбол.

„Гледаме всички мачове тук, даже имаме допълнителни знамена на Англия, ама ще ги махнем като отпаднем от турнира.“

А покрай шегите ги питам и как се прави бизнес в България. Барбара е категорична по тази тема:

„Много трудно. Властите са много по-строги към нас, отколкото биха били към заведение, управлявано от българи. Поне така мисля. Цялата ни документация трябва да е на български език. Нашата чистачка, която е българка, преглежда и попълва всичко преди да го подадем.“

На няколко пъти са били близо до това да се откажат от бизнеса си, но все пак са го запазили и не съжаляват. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ангелите на Болград" и мрежите за фронта

В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..

публикувано на 11.02.25 в 10:26

Клуб на краеведа учредиха във Варна

23-ма  историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна.  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..

публикувано на 11.02.25 в 09:57

Светът отбелязва Деня за безопасен интернет

Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..

публикувано на 11.02.25 в 08:50

Пчелар: 2025-а ще е по-тежка за сектора от миналата година

10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб.  Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот.  Димитър Димитров има 250 кошера в..

обновено на 10.02.25 в 19:32

Има и такава болница – напомнят с мартенски базар пациентите на психиатричната лечебница в Карвуна

Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Лесна работа: С чаша вино

На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Коментар: Стабилокрация по български

Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..

публикувано на 10.02.25 в 13:45