Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предлагат с геотекстилна буна да решат проблема на пристанище "Карантината" с натрупването на пясъчни наноси

Снимка: Румен Сарандев

Геотекстилна буна може да предпазва пристанище "Карантината" от натрупване на пясъчни наноси. Изследване на холандски компания показва варианти за справяне с проблема, съобщават от общинския пресцентър.

Защо се бави аварийният ремонт на пристанище "Карантината"?

Предложеното решение е за изграждане на съоръжението в два варианта за изпълнение – с дължина около 50 метра или с дължина около 100 метра. Буната ще бъде на средното морско ниво и почти няма да се вижда. Тя ще бъде позиционирана от страната на плажа „Аспарухово“ и ще предпазва входа на пристанището по време на вълнение.

Компанията е специализирана в извършване на морски изследвания и симулации на хидро и динамични процеси в крайбрежната зона. Изследването е направено по поръчка на Община Варна и бе представено от Боян Савов, част от екипа, осъществил анализа.

След изграждане на пристанището през 2019 година, много бързо започна процес на натрупване на пясък и това е причината пристанището да не може да бъде използвано пълноценно. Целта на изследването е да препоръча нова конфигурация или мерки, с които да се намали и спре този процес, обясни Савов.

Изследван е ефектът и на двете конфигурации. При по-късата буна може да има частично преминаване на пясък. По-дългата буна ще стига до дълбочина около 4,5 метра и с това гарантираме, че няма да има акумулиране на пясък на входа на пристанището, заяви Савов. Той поясни, че съоръжението може да бъде изградено поетапно на три части. Така по време на изграждането ще се извършва мониторинг и ще се следи дали то функционира според предварително изградения модел.

По думите на Савов, буните са различни от познатите досега. Те ще бъдат изградени с тръби от здрав геотекстил, които ще се пълнят с пясък, взет от дъното. Това ще спести много средства, категоричен бе Савов. Проектът е с прогнозна стойност около 300 000 лева, което го прави по-евтин от другите варианти, поясни експертът. Експлоатационният живот на такова съоръжение е около 30 години, каза още Савов.

Кметът Благомир Коцев нареди да се направи проучване на стъпките, които трябва да се извървят за реализацията на проекта. По предварителна информация на Младен Иванов, директор на общинското предприятие, което експлоатира пристанището, потенциалното реализиране на буната би трябвало да включва изготвяне на технически проект, морски ПУП и други процедури.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
80-ото издание на Галата - Варна е през август.

Над 230 участници записани до днес за маратона "Галата - Варна"

Над 230 души са записани до този момент за 85-ото издание на „Маратон Галата – Варна“. Събитието ще се проведе 10 дни по-късно поради неблагоприятни метеорологични условия, каза за Радио Варна кап. I-ви ранг Камен Кукуров от организационния комитет на събитието. „Искаме да „излъжем“ морето, за да случим на хубаво време“, обясни той. Маратонът ще..

публикувано на 24.07.25 в 13:15

Глобата за пътници без билет да бъде увеличена от 30 на 40 лева

Учениците от частни училища без акредитация от Министерството на образованието и науката да могат да се възползват от правото на безплатно пътуване в градския транспорт във Варна. Това предложение за промени в Наредбата за реда и условията за пътуване в обществения транспорт на община Варна беше разгледано от постоянната комисия по наука и..

публикувано на 24.07.25 в 13:15

По ваш сигнал: Районът между улиците "Хан Пресиян" и "Густав Вайганд" е опасен

Лошо е състоянието на улиците "Хан Пресиян" и "Густав Вайганд", коментира за Радио Варна Станимир Митев, който живее от години в района заедно със семейството си. Възмутен съм от всичко, което се случва тук , допълни той. По думите му улица "Густав Вайганд" не е ремонтирана отдавна, а в полуразрушени къщи постоянно влизат бездомници. Големи парчета..

публикувано на 24.07.25 в 13:10

Графити артисти рисуват част от стената на вълнолома на Морска гара

Артисти рисуват част от стената на вълнолома на Морска гара. Идеята за начинанието е на младежите на варненската графити агенция „The Graffs“, която по-рано този месец се ангажира с изрисуването на подлеза на Районния съд с картини от живота и делото на Капитан Петко войвода.  За изпълнението на проекта агенция „The Graffs“ е предоставила..

публикувано на 24.07.25 в 12:18
Румен Радев

Румен Радев връща за ново обсъждане промените в Закона за здравното осигуряване

Президентът Румен Радев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване, съобщиха от пресцентъра на държавния глава, цитирани от БНР . Измененията на чл. 59 от Закона за здравното осигуряване водят до възстановяване на лимитите при предоставянето на медицинска помощ...

публикувано на 24.07.25 в 12:00
Весела Караиванова - Начева

Весела Караиванова-Начева е новият управител на НОИ

Весела Караиванова-Начева е новият управител на Националния осигурителен институт.  Тя бе избрана със 141 гласа "за", 48 бяха "против", а 4 бяха "въздържал се". Неин заместник ще е Ивайло Здравков. Той бе подкрепен със 118 гласа "за".  Кандидатурите на Караиванова и Здравков бяха издигнати съвместно от ГЕРБ и БСП. Те бяха и единствените предложения за..

публикувано на 24.07.25 в 11:19

КС не успя да отмени "домовата книга" за служебните премиери

Конституционният съд не успя да вземе решение за промените в Конституцията, които касаят възможността на президента да избира служебни премиери от "домова книга". Това става ясно от решение по конституционно дело №38/2024 г., публикувано от съда, съобщава БГНЕС.  Делото е образувано по искания на 55 народни представители от 51-ото Народно събрание, на..

публикувано на 24.07.25 в 11:17